A není divu. Vždyť také lezecké stěny začínají vyrůstat jako ony pověstné houby po dešti. Jedna z nejmladších je i v Českých Budějovicích přičiněním TJ Orel v bývalém kině Jas na Lannově třídě. Mezi mladou generací tam můžete potkat i patnáctiletého studenta Gymnázia J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích Tomáše Bintera, jak zde absolvuje nejrůznější cesty, zdokonaluje lezeckou techniku a získává správný cit pro stěnu.

Sportovní lezení je regulérním sportem, kde se u nás pravidelně soutěží ve dvou pohárech a mistrovství republiky. Jezdí se na mezinárodní klání a sestavují reprezentační týmy ve všech věkových kategoriích. „Já jsem letos poprvé v mládežnické kategorii A. Což jsou ti nejstarší z mládeže. Potom jsou junioři a dospělí,“ vysvětluje mladý lezec.

Zatím závodí v obou pohárových soutěžích. Nižším Tendon cupu i Českém poháru.

„Letos jsem zatím po dvou závodech v Tendon cupu druhý, když jsem druhý závod v Praze pokazil, zatímco v prvním v Hejnici u Liberce to bylo výborné. V Českém poháru jsme měli jeden závod v Hořicích u Jičína a tam jsem byl šestý. Byla z toho pozvánka do reprezentace ke startu v Evropském poháru, který polezeme 16. a 17. května v Praze na Smíchově,“ říká gymnazista Binter a jedním dechem dodává, že to je zatím jeho sportovní vrchol.

Bude se na něj připravovat doma v Budějovicích na stěně v Lannovce pod dozorem otce, který jej k tomuto sportu – stejně jako k lyžím a snowboardingu – přivedl, a také v bytě rodičů, kde má malou posilovnu pro udržení fyzičky. Ve sportu mrštných a silných chlapíků je základem úspěchu.
A na co se kvartán nejvíc těší? „Nu, aby ta Praha dobře dopadla, a taky abych dokázal prodat stěny na letních lezeckých terénech na skalách. Tam je teprve to pravé lezení,“ tvrdí novopečený reprezentant ve sportu, kde davy sice nejásají, ale spíše tají dech nad odvážnými kousky pavoučích mužů.
Řadí se mezi ně i Jihočech Tomáš Binter.

PETR VITOŇ