Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...

Lídr na jihu uspěl, mistr padl

České Budějovice - V sedmém kole volejbalové Kooperativa extraligy prohrál českobudějovický Jihostroj s Ostravou 1:3

28.10.2009

Ostravští volejbalisté potvrdili roli lídra extraligy a vyhráli na palubovce mistra 3:1. Předčili jej především v obraně, kde si velice dobře vedl blokař Klapal (s č. 13 brání útoku Michala Sukuby)Foto: František Panec

O poznání pohlednější volejbal nabídli českobudějovickým fanouškům zúčastnění šlágru sedmého kola extraligy mužů. Do jihočeské metropole přijel lídr soutěže DHL Ostrava, který chtěl prodloužit svou šňůru vítězství na šest v řadě.

A to se mu podařilo.

Pohlednými výměnami nešetřili, zaplněným ochozům se sport líbil. Po vyrovnaném úvodu prvího setu (6:5, 12:13) se do mírného trháku dostali hosté (17:19, 19:21), kteří si po chybách a nepříliš úspěšnému útoku Jihostroje dokráčeli pro první setbol (21:24). Ten sice ještě odvrátil univerzál Motys, druhý už ale smečař DHL Mikula proměnil.

Beze změn v sestavě vstoupily do druhého setu oba celky, Ostravští ale tvrdě podávali, úspěšnými bloky rychle odskočili českobudějovickým hráčům (8:11, 11:14). Na útoku nevýrazného Tomáše Filu střídal Martin Procházka, na krátkou dobu se stejně jako v předchozím dějství objevil kapitán Stanislav Pochop. Při jeho podání domácí tým na chvíli srovnal krok (14:15), ale nad sítí se dařilo blokaři Klapalovi (14:18, 18:22).

Ani střídání trenéra Petra Broma nezvedlo jeho svěřencům sebevědomí, které jim srážela obrana DHL v poli a především na síti, a tak mistři prohráli i druhé dějství s ještě menším bodovým ziskem.

Do třetí sady ponechal domácí kouč v sestavě kapitána Pochopa (vystřídal Macha) a smečaře Procházku. Na příjmu i v útoku se síly na obou stranách vyrovnaly, v průběhu setu si týmy role vyměnily. Jihostroj přitvrdil na podání a Ostravští se rázem prosazovali v útoku o poznání hůř (16:12, 22:18).

Stejně dobře začali Jihočeši i ve čtvrté části utkání (6:4). Když se ale dostal dobře blokující Klapal na síť, spolu s tvrdě podávajícím nejlepším slovenským juniorem Michalovičem nadělal domácím problémy (7:8, 12:13). Stejně efektivně ale na druhé straně pracovala dvojice Procházka – Pochop, a tak se opět dostali do vedení domácí (16:15, 18:17). Dařilo se v poli a především Motysovi na útoku, i díky tomu byli svěřenci trenéra Broma vždy o kousek napřed (20:19, 21:20, 23:22).

Na tie–break nabil Budějovicím autem proti jednobloku smečař Správka, svou první chybou však stejnou mincí oplácel na podání Procházka. Když ho napodobil smečí do zámezí Motys, přišel první mečbol Ostravy (24:25). Tím ale koncert chyb nekončil – pokračoval univerzál DHL Michalovič (páska – 25:25), domácí Čajan (25:26), třetí mečbol už Mikula využil. Mistři si po prohře v Ústí připsali druhou porážku v řadě.

Hlasy trenérů:

Jaroslav Tomáš (Ostrava): „První dva sety jsme hráli bezchybný volejbal a výsledek se dostavil. Pak domácí zlepšili hru a srovnali. Čtvrtý set se musel divákům musel líbit, stejně jako celé utkání. Měli jsme i více štěstí v závěru čtvrtého setu.“

Petr Brom (Č. Budějovice): „Utkání mělo svou kvalitu, první dva sety nás Ostrava přehrála v obraně, hře v poli a šikovnosti. Zpracovávali více míčů, nám ublížili ve dvou setech, kdy jsme nedokázali přihrát. Zápas se dostal do koncovky, kdy vedeme o dva body, ale každý si udělal svou chybu a Ostrava nakonec byla šťastnější.“

Fakta: Čas: 103 minut, rozhodčí: Kvarda, Němeček – Sokol, Nahodil. 1250 diváků.

Č. Budějovice: Sládeček, Motys, Čajan, Fila, Sukuba, Mach, libero Habada – Pochop, Procházka, Michálek. Trenér Petr Brom.
Ostrava: Zaťko, Michalovič, Správka, Mikula, Kubala, Klapal, libero Václavík – Kozák, Švasta. Trenér Jaroslav Tomáš.

Autor: Luděk Švejcar