Lipenská nádrž, jako největší vodní plocha v České republice, je dějištěm atraktivního jachtařského  mistrovství Evropy  lodní třídy Pirát.
Konkurence se na českém jihu sešla velmi kvalitní.

„Dorazila i posádka z Nového Zélandu," přikyvoval včera odpoledne ředitel závodu Alexandr Jegorov, který na obzoru v ranních hodinách marně vyhlížel větrné poryvy. Předpověď počasí na dnešek, a hlavně na pátek, ale byla výrazně příznivější.
„Závod má reprezentantivní zastoupení," přikyvoval.

Mezi sedmičkou zemí, které vyslaly své jachtaře na Lipno, bylo dokonce i Turecko. „Turci si přivezli lodě kamionovou dopravou," připojil Jegorov zajímavost. „Je jich tu sedm, někteří z nich závodí na opravdu velice dobré úrovni."
Jachtaři včera v dopoledních hodinách čekali na vítr v útulném Yacht Clubu Černá.
„Na Lipno jezdíme docela často," přikyvoval Petr Gardavský z třeboňské Jiskry. „Několik let jsme tu sice nebyli, ale na mistrovství Evropy jsme se vrátili rádi."

Podle českého reprezentanta jsou podmínky na Lipně v průběhu jachtařské sezony velmi dobré. „Asi jedny z nejlepších v republice," přikyvoval Gardavský. „Je tady ale točivý vítr, s nějakou stálostí se moc počítat nedá."
Velké ambice na dobré umsítění si dělal Günter Fossel z Wiener Yacht Clubu. Ani tomuto Vídeňákovi, který se může pochlubit ziskem rakouského titulu, v úvodních rozjíždkách štěstí moc nepřálo. „Znám to tady dobře, poprvé jsem na Lipně závodil na mistrovství České republiky v roce 1999. Teď nám ale moc nepřál vítr," popisoval větrnou loterii. Evropský šampionát lodní třídy Pirát vyvrcholí na Lipně  o tomto víkendu.