„Je to nejvyšší česká soutěž,“ připomíná náročný seriál Daniel Stach, který je členem výkonného výboru SK vodní slalom České Budějovice. Tento klub je na Lipně pořadatelem slalomářských ávodů. Po sobotním ukončení letošního ročníku ČP se v neděli odehraje ve vltavských peřejích MČR 2009. „Oba závody se konají na velmi náročné přírodní trati přímo pod lipenskou přehradou. Závodu se zúčastní celá česká špička,“ doplňuje Daniel Stach.

Deník oslovil první dámu českého slalomu Štěpánku Hilgertovou, odpověď byla velmi slibná. „Lipno se charakterem tratě do přípravy na mistrovství světa, které se pojede v Seu de Urugell, příliš nehodí. Ale přece jen je to mistrovství republiky.“ Podle informací od organizátorů bude mnohonásobná medailistka z OH a MS skutečně na startu.

Slalomová trať začíná přímo pod hrází. „Voda se pouští do koryta jen jednou ročně, závod je tedy velmi otevřený, protože nikdo z účastníků nemá možnost si trať natrénovat,“ popisuje Stach atraktivní vodní terén. „Slalomový úsek patří mezi nejobtížnější v České republice.“ A další závodníci přidávají dokonce i větší superlativa. „Tato trať je nejobtížnější a nejkrásnější v Evropě.“ Na Lipno jsou zváni příznivci vodních sportů z celého kraje, organizátoři ale zároveň nabádají amatérské vodáky k opatrnosti.

Hvězda na startu

„Tyto dva vrcholné závody pořádáme tradičně a vždy na této atraktivní trati,“ říká předseda pořádajícího klubu Jakub Prüher. Přihlášena je kompletní česká špička a také desítka zahraničních závodníků, které přilákal vynikající vodní terén. Na startu by neměla chybět ani stříbrná dvojice z Pekingu Jaroslav Volf – Ondřej Štěpánek.

Mezi singlkanoisty bude hlavním favoritem pátý muž olympijských her v Pekingu Stanislav Ježek. „V kategorii kajakářů bude k nejlepším patřit dvaadvacetiletý Vavřinec Hradílek, který má na svém kontě i vítězství ve Světovém poháru,“ nahlíží Daniel Stach do startovní listiny, ve které není o atraktivní jména nouze.

V sobotu i v neděli bude start závodu v 10.00. „Finále A, tedy jízda deseti nejlepších z každé kategorie, začne patnáct minut po třinácté hodině,“ upozorňují organizátoři.

O klubu

Organizátorem MČR tradičně bývá Český svaz kanoistlů, pořadatelem, jak jsme uvedli, je na Lipně SK vodní slalom České Budějovice. Tento klub byl založen v roce 1965 a jeho členové získali již 720 medailí ze závodů MČR. „Orientujeme se na výchovu mládeže, snažíme se v našem areálu v Českém Vrbném nabízet možnosti trávení volného času nejen pro milovníky adrenalinu, ale i pro rodiny s dětmi.“ Zájemci si nedaleko jihočeské metropole mohou vyzkoušet rafting, kayaking, beach volejbal. „Mohou si půjčit kola nebo brusle.“

Nejvýznamnější pořádanou akcí je oblíbený vodácký Festival Wave. „V loňském roce tento festival navštívilo zhruba deset tisíc diváků. Naší snahou je areál zmodernizovat, proto byl vypracován projekt revitalizace areálu, v jeho rámci žádáme o dotaci z fondů Evropské unie,“ doplňuje člen výkonného výboru SK vodní slalom České Budějovice Daniel Stach.