Jihlavský šachový objev by chtěl vyhrát mistrovství světa. Jmenuje se Lucie Rybáčková, reprezentuje klub Gambit Jihlava.

Lucie Rybáčková je nejlepší českou šachistkou ve věkové kategorii do čtrnácti let. Aktuálně hraje na výjimečně obsazeném Šachovém festivalu v Českých Budějovicích, kde startují reprezentanti ze 23 zemí světa. Mezi soupeři z Brazílie, Indie nebo třeba Singapuru Lucie Rybáčková říká odvážně: "Chtěla bych vyhrát mistrovství světa."

Šachový festival v Českých Budějovicích
Podívejte se na video. Výjimečný turnaj na jihu Čech

Vyhrála v Koutech nad Desnou mistrovství České republiky mládeže v šachu, stala se mistryní republiky v kategorii dívek do dvanácti let. A nejlepší je i mezi čtrnáctiletými. "Teď v létě mě čeká mistrovství světa dívek do čtrnácti let," upozorňuje na vrchol sezony, který odehraje v Rumunsku. "V Mamaie," dodává. "Sbírám zkušenosti."

Na turnajích, na kterých hraje, se setkává s velmi kvalitními soupeři a soupeřkami. I proto, že má před nimi a před královskou hrou pokoru, má velký potenciál. Její cesta k šachovnicím vlastně ani nebyla moc komplikovaná. "Přes bratra, ten začal, šachy ho bavily, tak jsem to zkusila a baví mě taky."

Lucie Rybáčková se snaží přemýšlet nad každou partií. "Zahájení se mi líbí od Capablancy nebo od Fischera," dokumentuje, že si bere příklad z velkých hvězd světového šachu. "Občas se mi stane, že se v noci probudím a přehrávám si v hlavě, co jsem mohla udělat v partii jinak, abych vyhrála," usmívá se sympatická hráčka klubu Gambit Jihlava.