S běžeckými závody ve volné přírodě se i letos nejen na jihu Čech doslova roztrhl pytel. Tyto akce lákají sportovce všech věkových kategorií a proběhnout se mohou jak ti špičkoví, kteří sbírají body do běžeckých seriálů, tak i ti, kteří chtějí jen udělat něco pro své tělo.
Mezi ty druhé patří i bývalý fotbalista prvoligového Dynama České Budějovice Lukáš Adam. Společně s kamarády se zúčastnil tradičního běhu na Kohout a zpět.
Adam stále hraje aktivně fotbal v Rakousku a jeho deváté místo v absolutním pořadí dokazuje, že si čtyřiatřicetiletý fotbalista stále udržuje velmi dobrou kondici. Deset kilometrů v těžkém terénu uběhl za 42 minut a 13 vteřin. Za olympijským vytrvalcem Janem Kreisingerem, který závod vyhrál, zaostal „jen" o necelých sedm minut.

Jakým směrem se ubírá vaše fotbalová kariéra?
Hraji pořád fotbal v Rakousku. Jedná se sice o amatérskou soutěž, ale jsem za to rád, protože se tak stále udržuji v kondici.

Fotbal hrajete v Rakousku, jinak bydlíte v jižních Čechách?
Ano s manželkou bydlíme v Českých Budějovicích a zároveň zde také podnikáme. Provozujeme dětské hřiště s kavárnou.

Jak se vám daří skloubit fotbal a podnikání?
Do Rakouska dojíždím dvakrát v týdnu na tréninky a na zápasy. Tréninky potřebuji, protože bez nich bych se už asi nehnul. Časově je to dost náročné, protože máme ještě dvě děti. Máme tak rozplánovanou doslova každou minutu.

Jak se vašemu týmu v právě uplynulé sezoně dařilo?
Letos jsme si oproti minulé sezoně dost pohoršili. Skončili jsme třetí od konce a s odřenýma ušima se zachránili. Na to, že jsme hráli vloni o postup a skončili druzí, tentokrát se nám sezona nevyvedla. Všichni doufáme, že ta nadcházející bude lepší.

Jaká je úroveň soutěže, kterou hrajete?
Úroveň soutěže je někde mezi naším krajským přeborem a divizí. Větší kvalitu přinášejí cizinci působící v jednotlivých mužstvech. Místní Rakušané jsou ryzí amatéři, fotbal mají čistě jako koníčka.

Nyní si užíváte vzácné dny volna s rodinou. Kdy zase začnete jezdit za fotbalem do Rakouska?
Příprava na novou sezonu opět začíná 8. července. Pak zase začne ten běžný kolotoč.

Vy se však svědomitě připravujete už nyní. Účast na běžeckých závodech je součástí přípravy, aby jste byl dobře připraven polykat tréninkové dávky?
Ano, ale závod na Kohout byl můj první. V rámci přípravy samozřejmě běhám, ale na závody jsem si moc netroufal. Kamarádi z Boršova mě však přemluvili, tak jsem se zúčastnil a nelituji.

Znamená to, že v závodění budete pokračovat?
Nevylučuji, že si podobný závod zase zaběhnu. Moc se mi to líbilo a příští rok se opět přihlásím. Obdivuji kluky, kteří jsou o deset let starší než já, makají na sobě a zvládají to.

Věnujete se kromě běhání ještě jiným sportovním aktivitám?
Jinak chodím také do posilovny, na nic jiného čas příliš nezbývá. Děti dají pořádně zabrat.

Sledoval jste výsledky českobudějovického Dynama ve druhé lize?
Sledoval jsem jak výkony Dynama, tak i pražské Bohemky, kde jsem také působil. Oba kluby mi udělaly radost. Klokani se zachránili, Dynamo zase postoupilo, takže jsem spokojený.

Co jste říkal samotnému vyvrcholení fotbalové národní ligy a jihočeskému derby mezi Českými Budějovicemi a Táborskem?
Vyvrcholení druhé ligy bylo zajímavé. Táborsko se celou sezonu drželo parádně, ale rozhodující zápas bohužel nezvládlo. Vlastně bohudík  pro Dynamo. Myslím si, že by ale stejně mělo Táborsko problémy se v lize déle jak rok udržet. Mělo by to těžké hrát v Příbrami. Tým hrající na cizím hřišti se málokdy zachrání.

Komu budete v první lize více fandit, pražským Klokanům nebo Jihočechům?
Budu mít dilema. V Dynamu už těch kamarádů moc nemám, zatímco v Bohemians jich mám přece jen víc. V Budějovicích znám akorát brankáře Křížka a Ondřeje Herzána. Ondra je shodou okolností spoluhráč ze střední školy a taky jsme spolu hrávali. Bývalí spoluhráči z Dynama Martin Vozábal a David Horejš dnes působí v klubu jako trenéři.

Jaké bude mít podle vás Dynamo v nejvyšší soutěži ambice?
Zázemí a podmínky má jistě Dynamo na prvoligové úrovni. Bude záležet na tom, jak kádr přes léto doplní. Druhá liga je těžká, o čemž se mohli na vlastní kůži přesvědčit, a první je samozřejmě ještě těžší.Tak uvidíme, co kluci předvedou. Říká se však, že zachránit se v lize je lehčí, než do ní postoupit.

Vizitka Lukáše Adama

- Narodil se 5. září 1980 v Pardubicích.
- Již v 18 letech se talentovaný záložník prosadil do základní sestavy Lázní Bohdaneč, které ještě rok předtím působily v nejvyšší soutěži
- Doma na východě Čech hrál fotbal až do roku 2003, kdy přestoupil do prvoligového Dynama Č. Budějovice
- V letech 2006 –  2009 působil v Bohemians Praha s půlroční pauzou na jaře 2008, kdy hostoval ve druholigové Dukle