A když první sníh pokryl svahy i na jihu Čech, lyžaři všech klubů – Ski klub Strakonice, Skiklub Písek, Ski Vyšší Brod, Ski klub Chlum, SK Maty a Ski klub Lipno – vyrazili za domácím sněhem na Zadov, Kubovu Huť, Kramolín i na rakouský Hochficht, který si jižní Čechy již „přivlastnily“…

Dětská olympiáda

První závody mají na Šumavě být již 29. a 30. prosince. Budou to veřejné závody pro žákovské kategorie v obřím slalomu a slalomu. Před nejlepšími žáky je Zimní olympiáda dětí a mládeže, která bude na sklonku ledna na Soláni na Zlínsku, kde by jihočeské barvy měli hájit Ochsner (Písek), Vondráčková, Rataj (Strakonice), Štětka, Prüherová (Chlum) a Mařík (Maty).


Z tréninkového kempu se z USA vrátil nejlepší jihočeský skikrosař Jan Soukup z SK Maty. „Teď trénuji se závodníky ze Špindlu a svými kolegy z jihu Čech na ledovcích a k prvním závodům bych měl vyjet začátkem ledna do Francie na Světový pohár. Další tři svěťáky bych rád absolvoval ještě v Evropě, ale vrcholem sezony by měly být vedle domácího šampionátu starty v USA v Salt Lake City na Světovém poháru. Rád bych zkusil jezdit v Kalifornii na americké obdobě svěťáku,“ svěřil se.


Na jihočeské žáky čeká Šumavský pohárek, který bude osmkrát v pořadatelství Západočechů a dvakrát pod organizační taktovkou Jihočechů na Zadově a Kubově Huti.


Nejlepší jihočeští junioři se chystají na CIT-FIS závody v Evropě. Vloni nejlepší mladší juniorka v Čechách Zuzana Matoušová již do série závodů vstoupila v italském Livignu a získala první FIS body za obří slalom i slalom, na Brandtnera z Písku a na Junka a Podskalského ze Strakonic první starty teprve čekají.


Poslední předsezonní soustředění jihočeští alpští lyžaři absolvovali spolu se svými přáteli z Dolních Rakous pod záštitou jihočeského krajského úřadu v Ötscher-Lackenhofu. „Spolupracujeme s lyžařskou školou ve Waidhofenu a tahle výměna zkušeností v praxi se velice osvědčuje,“ libuje si předseda Jihočeského svazu lyžařů v alpských disciplinách Martin Matouš.


Vše je na blížící se sezonu nachystáno, až příští dny ale ukážou, zda se Zuzaně Matoušové podaří obhájit mistrovský titul z loňska, zda Petr Brandter naváže na úspěšnou letní slalomářskou sezonu na in line bruslích, i to, jak dopadnou další jihočeské naděje.