Výprava z jihu Čech je sice méně početná, než bylo v minulosti zvykem, ale možná o to kvalitnější: Martin Bidař v této sezoně ovládl pohárový žebříček mladších žáků, Aneta Nováková byla v tradičně vyrovnaném a silně obsazeném poli žaček celkově osmá.

Na medaili mohou pomýšlet oba, favoritem je samozřejmě Bidař. „No tak já si myslím, že to půjde,“ říká s dětskou upřímností Martin Bidař a rozesměje všechny kolem… Na závod se těšil a snažil se nemyslet na to, že brněnský stadion nepatří zrovna k jeho nejoblíbenějším. „Většinou tam nejezdím moc čistě, ale doufám, že to vyjde,“ svěřil se mladší z bratrů Bidařů.

Loni si vezl z Brna stříbro, letos by měl útočit na zlatou medaili, protože jeho hlavní loňský rival Jan Kurník už v kategorii nezávodí. Mezi mladšími žáky však Bidařovi vyrostl jiný zdatný soupeř – Petr Kotlařík z FSC Brno. Po přechodu k trenérce Evě Horklové se v závěru sezony zlepšil, navíc pojede na domácím ledě. „Porazil mě asi jen jednou, někdy jsem vyhrál jen těsně,“ bere Martin Bidař konkurenci vážně, přesto věří, že dosáhne na titul. Na dálku mu bude držet palec i bratr, který 18. března odlétá na MS. „Přál mi, ať se to povede.“

Nedávno si Martin Bidař odběhl od krasobruslařské dřiny a rutiny. Byl na fotbalovém soustředění s žáky Slavie ČB. „Přijel úplně rozhozený, v pondělí to chvílemi bylo na tréninku na pár facek,“ říká napůl přísně, napůl s úsměvem trenérka Iveta Bidařová. „Z bruslení jsem trochu vypadl, ale poslední tréninky už zase byly docela dobré,“ kaje se českobudějovický talent.

Aneta Nováková patří do širšího okruhu kandidátek na třetí příčku. „Brala bych umístění do pátého místa,“ říká závodnice a trenérka Bidařová přispěchá s konstatováním, že když ukáže, co umí, může svůj cíl splnit. „Pokud by všechno vyšlo ideálně, tajně pošilháváme po bronzu. Zlatá je jasná, Ukolova z Prahy vyhrává o deset patnáct bodů. Druhá většinou byla na závodech Světlíková, ale třetí místo je otevřené,“ vysvětluje trenérka BK České Budějovice Iveta Bidařová.

Aneta Nováková dobře ví, na co si musí dát největší pozor. „Na kroky a na piruety,“ oznamuje překvapivě. „Tam se hodně ztrácí body,“ přikyvuje na souhlas Iveta Bidařová. „Holky se soustředí, aby nespadly při skoku, ale přitom v piruetách a krocích se dá všechno nahnat,“ tvrdí.
Aneta Nováková se v pohárových závodech dostala třikrát na bednu a vždy brala bronz. Brno má být vrcholem povedené sezony.
Zatímco Martin Bidař pravidelně dojíždí z Českých Budějovic na konzultace do Prahy za trenérkou Evou Horklovou, Anetě Novákové pomáhá v Brně trenér Petr Starec, jenž vede i reprezentanta Michala Březinu.

Českobudějovičtí se pokusí o víkendu odčarovat prokletí brněnského ledu – zpravidla se jim tam nedaří. „Když jsme se dozvěděli, že se republika koná potřetí v Brně, zrovna nadšení jsme z toho nebyli. Tak uvidíme. Anetka to tam má půl na půl. A Martin? Buď nám to ani do třetice nevyjde, anebo to konečně prolomíme!“ tvrdí Iveta Bidařová.

Nováková zůstane v žačkách i příští rok, Bidař povýší mezi žáky: Rozloučí se zlatem?