Na jihu Čech vždycky vyrůstali výborní motocykloví jezdci. To není žádné tajemství. Jména jako Bohumil Staša (starší i mladší), Jaroslav Huleš, Jakub a Matěj Smržové jsou ve světě motocyklového sportu pojmem.  Deset let se také na letišti v Plané u Českých Budějovic jezdilo mistrovství republiky.

Na tuto obrovskou tradici navazuje projekt Smrž Academy. Před dvaceti lety začínali na cvičišti autoškoly v ulici Karoliny Světlé bratři Smržové. Právě oni nyní spolu s otcem Martinem dohlížejí na růst nových mladých talentů. A zapomenout nelze ani na Františka Špaleho, který  je dlouhé roky hybnou silou motocyklového sportu na jihu Čech a řeší i nadále organizační záležitosti.

V akademii mají mladí piloti ideální podmínky k přípravě. „Ve spolupráci s Autoklubem Českém republiky a ÚAMK jsme nakoupili motocykly Polini o obsahu čtyřicet kubických centimetrů. Na nich si kluci vyzkouší první jízdy a získávají závodnické návyky. Učí se také signalizaci, která je na závodech důležitá. Samozřejmostí je zdravotní zabezpečení na každém tréninku," informuje Martin Smrž o fungování akademie.

Všichni mladíci ve věku od šesti do deseti let mají k dispozici stejnou techniku. „Dochází dokonce k losování motorek, takže nikdo není zvýhodněn tím, že by měl lepší a třeba i dražší motorku," dodává na vysvětlenou.

Mladí členové akademie už mají za sebou také první závody. Jedná se o nultý ročník závodů motocyklových akademií. Poprvé se benjamínci svezli v Písku v rámci mistrovství republiky minibiků, podruhé ve Vysokém Mýtě a finále se chystá právě na příští sobotu do Českých Budějovic. Zde také budou vyhlášeny celkové výsledky seriálu.

Kromě výchovy závodníků má pro malé piloty pobyt v akademii ještě jeden významný aspekt. „Děti se u nás učí ovládání motocyklu v extrémních podmínkách, které závodění přináší. To pro ně bude obrovským přínosem, až usednou v patnácti letech za řidítka malého motocyklu v běžném dopravním provozu. Bude se jim to náramně hodit, i kdyby neměly pokračovat v závodní kariéře," uvádí Smrž.

Závěrečný závod seriálu v Českých Budějovicích bude mít slavnostní nádech. Nepůjde jenom o body do konečné klasifikace, ale zároveň se bude jednat o den otevřených dveří v akademii, na který jsou zváni všichni zájemci o motocyklový sport  i jeho příznivci.  „Pod dohledem trenérů a za přítomnosti lékařského dozoru si budou moci kluci zajezdit. Vítáme všechny, kteří by měli chuť v příštím roce akademii navštěvovat a atraktivnímu motocyklovému sportu se věnovat," zve Smrž nové adepty.

Akademie totiž bude fungovat i nadále. „Chceme vychovávat dobré závodníky, ale i kluky, kteří budou mít motorky rádi," zdůrazní Smrž.

Finanční nároky na rodiče nejsou vzhledem k náročnosti tohoto sportu nijak přehnané. „Třikrát do roky vybíráme tři tisíce korun. A každý z kluků musí mít svou helmu a rukavice. Motorku, kombinézu a další věci zapůjčíme. Tréninky jsou jednou v týdnu," informuje Martin Smrž.

Program slavnostního ukončení sezony v sobotu 4. října začíná už dopoledne v 9 hodin volnými tréninky. Start první ze tří finálových jízd je naplánován na 13.20 a v 16.00 proběhne vyhlášení vítězů.

Pro děti i jejich rodiče je nachystán také bohatý doprovodný program. Proběhne autogramiáda Jakuba a Matěje Smržových, vystoupí moderní gymnastky SK Máj České Budějovice, na startovním roštu se objeví nejmladší umbrella girl a k vidění bude také závodní kamion se zázemím bratrů Smržových.