„Ve druhé lize, která se hrála v Českém Krumlově, jsme hráli s postupovými ambicemi," přibližuje jasnou motivaci hráček Zdeněk Luňáček, který je šéfem a trenérem golfového klubu Týn nad Vltavou. „Naše situace byla těžší v tom, že Marie právě nastupovala za reprezentaci na mistrovství Evropy v Německu."

Týn tak o postup bojoval v sestavě: Františka a Johana Luňáčkovy a dvanáctiletá Barbora Kubíková. V prvním kole všechny hráčky podaly výborný výkon. „Františka dokonce atakovala rekord hřiště." Týn byl na prvním místě se stejným počtem bodů jako Black Bridge Praha. Druhé kolo zastihlo jihočeské hráčky znovu ve slušné formě. „Jsme zatím na druhém místě se ztrátou tří ran," popisuje Zdeněk Luňáček velmi nadějnou pozici pro případný postup ze druhé ligy do první.

Družstva ještě čekají dvě kola, která se budou hrát v Benátkách nad Jizerou.

Podle původního předpokladu by v boji o postup měla pomáhat „svému" Týnu také nejlepší hráčka Marie Luňáčková, jenomže současná situace je poněkud komplikovanější. „Předpokládali jsme, že Marie bude hrát, je ale nominována na mistrovství Evropy žen," upozorňuje Zdeněk Luňáček na turnaj, který se bude konat ve stejném termínu ve finském Turku. „Třetí kolo by za nás mohla odehrát, pak by odletěla do Finska, musíme si udělat takový náskok, který ve čtvrtém kole udržíme."

Týnští pevně věří, že se jim postup do první ligy podaří letos vybojovat.

Jihočešky si na svá osobní konta připsaly i další úspěchy. Marie, Johana a Františka se zúčastnily národního mistrovství žen na jamky.

„Je to po mezinárodním mistrovství na rány druhá nejdůležitější soutěž." Letošní turnaj se konal ve Slavkově u Brna v Golfklubu Austerlitz. Z Týna na moravské bitevní pole vyrazily Marie, Johana a Františka. Z kvalifikace na rány jen prvních šestnáct postupuje do finálové části, kde jsou golfistky nasazeny do pavouka.

„Marie postoupila ze čtvrtého místa po velmi solidním výkonu, Johana po fantastickém druhém kole, v prvním byla dvacátá, zahrála jednu ránu nad par a dostala se do finále ze čtrnácté pozice." Františka po nadějném prvním kole (17.) druhé pokazila, skončila 23.

Ve finále v jamkové hře Johana narazila na reprezentantku, se kterou hrála ze začátku vyrovnanou partii, ale nestačila na ni, prohrála na šestnácté jamce. Marie byla v roli velké favoritky. „Šla do prvního kola na Kubešovou, chvilku se trápila, ale na osmnácté jamce ji porazila." V dalším souboji vyřadila na patnácté jamce s přehledem mladou nadějnou reprezentantku Kohoutovou. Jihočeška už figurovala mezi nejlepšími čtyřmi.

V boji o finále Marie nastoupila proti domácí hráčce, která vyřadila Vlčkovou. Týnská golfistka nepřipustila žádné překvapení, deklasovala soupeřku výrazným způsobem, „Na jamce číslo čtrnáct ji, jak se říká, poslala do klubovny." Ve finále čekala na Marii Luňáčkovou těžká soupeřka.

Obhájkyně loňského titulu z Golf klubu Brno Lucie Hinnerová, účastnice MS. „Hinnerová si přivezla do Slavkova výbornou formu, za šest dní prakticky neudělala chybu. Do finále postupovala suverénně." Až boj o zlato přinesl vyrovnaný zápas. „Na páté jamce měla Marie šanci dostat se psychicky i herně nahoru, nevyužila ji."

Dramatický duel dospěl až do sedmnácté jamky, kde Hinnerová v závěru rozhodla ve svůj prospěch. Hned při první účasti na jamkovém mistrovství vybojovala Marie Luňáčková stříbrnou medaili. „Je to její nejlepší individuální umístění v dospělé kategorii."

Výkony týnských hráček opravňují trenéry k jejich zařazení do reprezentačních týmů. „To byl jeden z úkolů sezony," přikyvuje Zdeněk Luňáček. „Na mistrovství Evropy do šestnácti let smíšených družstev pojede Františka Luňáčková do Hamburku, na mistrovství Evropy do osmnácti let poletí Marie a Františka do Švédska."

Jak už jsme zmiňovali, Marii ještě čeká ME žen v individuální kategorii v Turku.

Marie Luňáčková už má za sebou úspěšné vystoupení na mistrovství Německa do 18 let. „Je to nejlépe obsazený turnaj v Evropě, malé mistrovství Evropy, účastní se čtyřicet hráček s handicapem 0,1, absolutní špička."

Jihočeška v Německu jako jediná reprezentovala Českou republiku. A nevedla si vůbec špatně. Ve druhém kole si zahrála osobní rekord (-4), ve třetím pod par, a obsadila celkově 10. místo. „To je v její kariéře fantastický úspěch, je to nejlepší umístění na mezinárodním poli."

Právě od vynikajících výsledků se odvíjely nominace do reprezentací. Marie Luňáčková je navíc na 1. místě v žebříčku ČGF.