Vodní pólista ze Strakonic Martin Faměra skončil s týmem Španělska na olympijských hrách v Tokiu čtvtrý. "Mrzí nás to, ale nevyužili jsme šance," uvedl bezprostředně po prohře v utkání o bronz s Maďarskem.

Španělé Maďarům podlehli 5:9, v závěru dramatického zápasu, který byl v polovině ještě 6:6, už hráli bez brankáře. Martin Faměra strávil v bazénu přesně osmnáct minut a dvě vteřiny. Zase skvělými sprinty v úvodu čtvrtin vybojoval pro Španěly první útok, ale gól se mu dát nepodařilo. "Nevyužili jsme veliké šance, to na takové úrovni nejde," poznamenal. "V ničem jiném to nebylo."

Bedřich Šupčík (na černobílem snímku vlevo) vybojoval pro Československo první zlatou olympijskou medaili v roce 1924 v Paříži.
V roce 1924 končily olympijské hry šplhem. Pro medaili si přijel Bedřich Šupčík

Španělsko vyhrálo bez porážky základní skupinu, v ní přestřílelo i Srby 13:12. Právě tento zápas patřil v olympijském turnaji k nejhezčím. A nejdramatičtějším.

Jenže v semifinále právě se Srbskem Faměrův tým těsně (9:10) prohrál. "Tam jsme neměli štěstí," zmínil Jihočech dvougólové vedení (7:5) ještě po třetí čtvrtině.

"Vyhráli jsme zápasy ve skupině, ale z posledních dvou duelů odcházíme jako poražení. Zápas o bronz s Maďarskem už se nám nepovedl," uvedl.

Matrtinu Faměropvi je 32 na let. V olympijském turnaji patřil k nejlepším hráčům. "Chtěl bych vydržet do Paříže," potvrdil, že sen vybojovat olympijskou medaili stále žije.

Aktuálně si český vodní pólista chce od sportu odpočinout. "Pojedu do České republiky, nějaký čas si potřebuju oddechnout," přikyvoval ještě v Tatsumi aréně v Tokiu. "Olympiáda v Japonsku byla pěkná, pro mě to byla výborná zkušenost."

Martin Faměra bude další sezonu pokračovat v Barceloně. "Mám ještě na rok smlouvu, tam jsou vždy v klubu nejvyšší ambice včetně Ligy mistrů," poznamenal český sportovec, který z Tokia odlétá s nepopulárním čtvrtým místem. Olympijské zlato patří Srbům, kteří ve finále vyhráli nad Řeckem 13:10.