Máte za sebou třítýdenní  pobyt ve Španělsku. Proč  jste se vypravil právě tam?
Sezona už klepe na dveře, na začátku dubna se v nizozemském Valkenswaardu jede první závod mistrovství světa, takže po fyzické přípravě už jsem začal trénovat na motorce. Tady klimatické podmínky nejsou ideální, takže jsem koncem ledna odjel na tři týdny do Španělska. Stejně jako loni jsem absolvoval tréninkový kemp, který vede dvojnásobný mistr světa John Van den Bergh. Jeho rady jsou pro mě velkým přínosem.

Splnil tréninkový kemp vaše očekávání?
Rozhodně jsem se tam nenudil. Za tři týdny jsem měl jenom tři dny volna a najezdil jsem toho opravdu hodně.  Byl jsem až v Malaze, což je na jihu Španělska nedaleko Gibraltaru. Musel jsem tam jet autem, protože jsem tam potřeboval převézt motorky. Když už jsem jel takovou dálku, tak jsem chtěl najezdit co nejvíc. Tréninky byly hodně intenzivní.

Podmínky byly kvalitní?
Tréninky byly rozfázované, takže kromě motorky došlo i na fyzickou přípravu. V okruhu nějakých sto padesáti kilometrů tam bylo deset tratí, takže se vždycky vybíralo podle potřeby tréninku i podle počasí. Snažil jsem se hodně pilovat na písku, protože na tomto povrchu se pojede i úvodní závod mistrovství světa. I když je jasné, že písek se nedá natrénovat za tři týdny, ale musí se na něm intenzivně jezdit dva roky. Čím víc toho ale na něm najezdím, tím pro mě lépe. Ale dost jsme toho najezdili i na tvrdých a superkrosových tratích, které jsou dobré na techniku. Prostřídali jsme všechno, abych byl na sezonu připraven co nejlépe.

Ve Španělsku bylo teplo, ale co bude dál? Tady panuje stále ještě zima.
To je trošku problém. Počítal jsem s tím, že už bude možné trénovat doma. Klimatické podmínky ale nejsou dobré, takže budu muset ještě  někam do zahraničí. Vypadá to na Belgii nebo Itálii.

To jsou motokrosu zaslíbené země. Tam je možné přijet a i tak trochu improvizovat?
Určitě. Navíc v Itálii jsem dva roky působil, takže tam znám spoustu tratí a mám tam řadu známých. Mám tam slušné zázemí. Také v Belgii už vím, kam odjet, aby to bylo dobře s ohledem na trénink.

Světový šampionát začíná prvního dubna. Bude to váš úplně první závod sezony?
Je to pravděpodobné. Pokud bych to stihl, tak bych se předtím ještě rád svezl na prvním závodě krajského přeboru v Klukách u Písku. Byl by to letos asi jediný kraj, na kterém bych se ukázal. Často tam trénuji a s panem Pekařem, který se tam o trať stará, máme velice dobrý vztah. Tam bych se rád objevil a možná by tam přijeli i někteří moji známí z mistrovství světa.

Už je známá startovní listina světového šampionátu třídy MX3. Co říkáte konkurenci, která se letos v seriálu sejde?
Řadu soupeřů znám, jsou tam i někteří naši kluci, ale figurují tam i některá nová jména. Je to mistrovství světa a kvalita je tam nezpochybnitelná. V přípravě dělám maximum a věřím, že to také zúročím. Důležitý bude  už první závod v Nizozemí, kde se pojede v písečných dunách. Musím se s tím nějak poprat a nenabrat takovou  ztrátu, jako se mi to stalo loni. To byla dvakrát nula. To je úplně nejhorší scénář, který by mě mohl potkat.

Na domácí scéně budete obhajovat dva poslední tituly. Už také tušíte, kdo bude vaším největším soupeřem v boji o titul?
Myslím si, že naše mistrovství se ponese v podobném duchu jako loni. Největším soupeřem bude  asi Francouz Florant Richier, který se stal mým týmovým kolegou v týmu Buksa Ados.  Franta Smola přestoupil do  Orionu. To budou asi největší soupeři. Do nejsilnější třídy přechází několik kvalitních mladých kluků ze třídy MX2, takže by to letos mohly být pěkné závody.

Za titul vicemistra světa jste získal prestižní Zlatá řidítka. Kam toto ocenění řadíte?
Je to velké pohlazení na duši. Jsem strašně rád, že jsem tuto anketu vyhrál. Hodnotí se zde všechny motocyklové disciplíny a o to má moje vítězství větší hodnotu. Druhý za mnou byl Karel Abraham, který jezdí Moto GP na silnici. Dále tam byli třeba Libor Podmol nebo Kuba Smrž. Cením si toho strašně moc, protože takové vítězství se nezískává každý den a stojí za ním hodně dřiny. V motocyklovém sportu je to nejprestižnější anketa.

Mrzí vás, že jste se slavnostního vyhlášení nemohl zúčastnit osobně?
Samozřejmě mě to hodně mrzelo, ale nešlo to udělat jinak. Tréninkový plán mám daný, takže jsem se bohužel nemohl jen tak sebrat a odjet ze Španělska domů na vyhlášení ankety.

V první trojce jste ale nebyl poprvé.
Loni jsem obsadil třetí místo. Přede mnou byli silničáři. Vyhrál Karel Abraham a druhý byl Jakub Kornfeil. Je úžasné, že se mi letos povedlo vyhrát.

Vítěznou trofejí jsou skutečná řidítka?
Ještě jsem si cenu nebyl vyzvednout. V nejbližších dnech bych si pro ni měl do Prahy dojet. Nevím, jak bude trofej vypadat letos. Loni to byl takový atypický pohár. Pokud to budou opravdu zlatá řidítka, tak si je dám do sejfu a už je nevyndám.