Úraz si přivodil v průběhu zimní přípravy, za kterou se letos vypravil až do USA. „V Americe jsem měsíc v pohodě trénoval. Na závěr pobytu jsem zkusil jeden závod. Bohužel hned v prvním kole první jízdy jsem měl kontakt s jedním ze soupeřů. Při skoku mi zasáhl přední kolo a spadl jsem na levé rameno. Ze začátku jsem myslel, že mám rameno vykloubené, ale nakonec to byla zlomená pažní kost,“ popisuje svůj karambol.

Přímo ve Spojených státech absolvoval i operaci. „Dostal jsem do ruky destičku se šrouby. Pak jsem absolvoval ještě jednu kontrolu a vrátil jsem se domů,“ hořce se usměje.

Lékařská péče prý byla ve Státech na podobné úrovni jako u nás. „V nemocnicích tam ale bylo hodně lidí, takže vyběhávat operaci byl docela problém. A naštěstí jsem byl pojištěný, protože tam všechno stojí hodně peněz,“ dodá.

Tréninkový pobyt na americkém kontinentu si jinak nemohl vynachválit. „Škoda, že to takhle dopadlo. Byl jsem docela rozjetý a věřím, že by se mi doma na závodech dařilo. Měl jsem tam půjčenou motorku KTM a měsíc jsme jezdili na Floridě po různých tratích. Bylo to přes mého kamaráda Jindru Grefa, který každý rok létá do Čech a jezdívá tady veteránské závod,“ připomíná svého dobrého přítele.

V Americe byl trénovat už předloni. „To jsem byl také dobře rozjetý, ale pak přišly problémy u nás. Na prvním závodě v Lokti mě zradila z prvního místa motorka, pak jsem dostal kamenem do nosu a měl jsem ho zlomený. Potom přišel otřes mozku. Nějak se to táhne. Vždycky, když cítím, že mi to jde, tak se stane nějaký úraz,“ posteskne si.

Návrat do sedla závodního stroje nechce uspěchat. „Už chodím rehabilitovat a chci ruku začít pomalu zatěžovat. Svezl jsem se na kole a zatím je to v pohodě. V Pacově ale na začátku května bez tréninku určitě nepojedu,“ připomíná druhý závod mistrovství republiky, který se jede 6. května. „Chtěl bych naskočit asi až do třetího závodu.“

Závažnějších úrazů na Fiňkově kontě přibývá. Dokonce se v jeho hlavě objevila i myšlenka na konec kariéry. Tu ale rychle zaplašil. „Jakmile se přijedu podívat na závody, tak hned zase dostanu chuť. Věřím, že ruka bude dobře srůstat a rychle se do toho zase dostanu. Ale mrzí mě to. Měl jsem jet na nové motorce čtyřistapadesátce Husqvarna,“ lituje pilot z Blatné, jenž měl v letošní sezoně hájit po přestupu barvy týmu KRTZ.

Do Kaplice na úvodní závod mistrovství republiky hlavní třídy MX1 přijelo pouhých třiadvacet jezdců. „Nějak takhle jsem to čekal,“ připustí. „Kaplická trať je hodně těžká a mezi jezdci není moc oblíbená. Navíc na ní přibyl nový skok, který je také docela hustý. Jezdců není tolik, ale špička jede pořád stejně rychle. Ruce mě svrběly a rád bych se také svezl. Musím dobře rehabilitovat, abych byl co nejdříve zase připraven,“ přeje si pilot, jenž má předpoklady atakovat absolutní špičku našeho motokrosu.