Do sezony vstoupil mladší z bratrů Smržových vítězstvím na závodě nizozemského otevřeného šampionátu v Assenu. „To jsme brali jako přípravu. Bylo příjemné vyhrát, ale nijak jsem to nepřeceňoval, protože úroveň nebyla nejvyšší,“ reálně se dívá jezdec týmu Inghart na svůj povedený vstup do sezony.

Premiérový závod německého mistrovství na Lausitzringu ale přinesl Smržovi zklamání a ani v jedné z obou finálových jízd nedojel do cíle. „Všechno začalo pádem ve velké rychlosti v pátečním tréninku a zničenou motorkou,“ připomíná úvod sezony.

Kvalifikace i závod tak musel jet na druhém motocyklu. „V první jízdě jsem jezdil sedmý. První desítka je strašně vyrovnaná. Vyčnívá pouze zkušený Australan Karl Muggeridge, jenž z dosavadních šesti jízd čtyři vyhrál,“ připomíná. „Jezdil jsem v pohodě sedmý, ale pak přišel pád v zatáčce na přední kolo bez jakéhokoliv tlaku na brzdy,“ ještě teď kroutí hlavou.

Do druhé jízdy zbývalo málo času, ale bylo třeba dát dohromady rozbitou Hondu. „Za dvě hodiny nebylo možné dát motorku do patřičného stavu. Nestihli jsme to, takže jsem startoval z boxů. Prokousal jsem se na sedmnácté místo a mohlo to být až na body, ale přišel opět těžko vysvětlitelný pád na přední kolo.“

Motocykl očividně nebyl v pořádku a tým Inghart tak narychlo naplánoval testování, které však dvakrát překazila nepřízeň počasí. „Nakonec jsme testovali čtyři dny na Oscherslebenu před druhým závodem a podařilo se nám závadu odstranit. Přední vidlice v zatáčkách nefungovaly, což právě přinášelo pády,“ vysvětluje.

Samotný závod v Oscherslebenu také přinesl zlepšení. V první jízdě dojel Matěj Smrž sedmý, ve druhé, která byla předčasně zastavena, desátý.
Zlepšení to bylo, přesto vedení týmu nebylo úplně spokojeno. „Skutečnost je taková, že jsou nějaká pravidla, která prakticky všichni porušují. My jsme byli asi jediný tým, který se k tomu neodhodlal,“ hořce se usměje. „Náš hlavní sponzor si to tak přál, protože jeho firma nikdy nepodváděla,“ dodá. „Ale tím, že jsme nepodváděli, jsme neměli konkurenceschopnou motorku. Ostatní měli nepovolené úpravy, díky kterým byli také o něco rychlejší.“

Pro třetí závod německého mistrovství na Nürburgringu vedení Smržova týmu svůj postoj přehodnotilo. „Náš tým chce také vyhrávat a najednou jsme měli rychlejší motorku než předtím,“ spiklenecky se usměje.

V prvním jízdě také dojel na hodně slušivém pátém místě. „Bojoval jsem o čtvrté místo s Bauerem na tovární KTM. Ale začalo pršet, závod byl předčasně ukončen a počítalo se kolo zpět, ve kterém jsem projel cílem pátý,“ vrací se k poslednímu závodu.

Druhá jízda přinesla hned po startu hromadný pád. „Bylo nás tam asi šest. Nedošlo ani k žádné chybě. prostě moc motorek a málo místa. Jeden spadne a ostatní jdou přes něj,“ jen pokrčí rameny.
Restartovaný závod se jel za pár minut. „Do té doby nebylo možné dát motorku dohromady a jinou jsme k dispozici v té době neměli, takže jsem nemohl nastoupit,“ konstatuje.

Přechodu do německého šampionátu superbiků mladší Smrž nelituje. „Je to sice v uvozovkách jen národní šampionát, ale má svou vysokou úroveň. Co se týká organizace i jezdeckého obsazení. Dobrá bývá také divácká kulisa. Když se někam přijde podívat šedesát tisíc lidí, tak už to něco znamená,“ říká uznale.

Po několika sezonách tak opustil Matěj Smrž stáj svého otce Martina MS Racing a zamířil do německého týmu Inghart. „Závodil jsem u táty, dokud to šlo. Loni jsme se ale trápili a byly tam nějaké problémy, o kterých se toho hodně namluvilo. Nesmírně si vážím toho, co pro nás s Kubou udělal. To mu do smrti nesplatíme. Ale dva závody před koncem minulé sezony jsem řekl dost, že raději nebudu závodit, protože jsme neměli pořádnou motorku.“

Jako dar z nebes v té době přišla nabídka z týmu Inghart, který se zrovna rozešel se svým jezdcem. „Ověřil jsem si jenom, o jaký tým se jedná, aby to nebylo z bláta do louže. Německé mistrovství mě lákalo. Odjel jsem tam ještě v minulé sezoně dva závody, jeden jsem vyhrál a dohodli jsme se na smlouvě. Závodím dál a nestojí to nic kromě nervů mého tátu ani mě. Musím se pouze dopravit na závody a být kvalitně připraven,“ netají se spokojeností se svým novým angažmá. „Věřím, že to má nějaký smysl a budoucnost.“

V letošní sezoně musel Matěj Smrž odložit své oblíbené číslo 96 a startuje s pětadvacítkou na stroji. „Číslo 96 jsem vozil na motorce od roku 2000. Chtěl jsem ho mít i letos, ale dostal ho nějaký Francouz a dali mu přednost. Nezbylo mi nic jiného, než si vybrat jiné. Je mi pětadvacet let, proto jsem si vybral právě pětadvacítku. V mistrovství světa superbiků, kam bych se chtěl propracovat, toto číslo nikdo nemá. Číslo 96 má brácha, i když jsem ho začal používat jako první, tak bych se musel podřídit. Nehodlá mi ho vrátit,“ směje se.