VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matěj Smrž vyhlásil další útok na prestižní německý titul v superbicích

České Budějovice – Na svou již čtvrtou kompletní sezonu v mezinárodním mistrovství Německa motocyklových superbiků se chystá osmaadvacetiletý Jihočech Matěj Smrž. A cíl má jasný: zaútočit na prestižní titul.

10.4.2013
SDÍLEJ:

Matěj Smrž na stupních vítězů.Foto: Deník

V německém otevřeném šampionátu začal celkovým desátým místem, poté byl dvakrát pátý. Pokaždé v minulých dvou sezonách však dokázal v jednotlivých závodech hned čtyřikrát vystoupit na nejvyšší stupeň. „Dá se na to dívat z několika pohledů. Být pátý v tak prestižním seriálu, jakým mistrovství Německa bezpochyby je, určitě není špatné. Na druhou stranu je fakt, že jsem to všechno čekal trochu jednodušší. Už v roce 2010 bylo v plánu, že se stanu mistrem Německa a pak budu mít šanci na mistrovství světa. Jsem přesvědčený, že jezdecky bych na to měl. V motocyklovém sportu ale jezdecké umění není všechno. To je známá věc," posteskne si.

Útok na německý titul se tak zatím musel odložit. „Předloni to na motocyklu KTM vypadalo hodně nadějně a do poloviny seriálu jsem byl v čele. Zásadní problém byl ale v tom, že můj týmový kolega byl Rakušan, což byla pro fabriku priorita. Tím vznikly problémy, kvůli kterým jsem toho nebyl schopen docílit. Odštípli mě od techniky a pak už prakticky nebyla šance," vrací se Smrž do minulosti.

Možnost zaútočit na celkové prvenství byla i loni po přechodu k Yamaze. „Ze začátku sezony jsem patřil k nejsilnějším jezdcům. Fungoval tým, motorka a i mně se dařilo. Trápily mě ale časté defekty a nedojeté závody. To se začalo projevovat tím, že jsem to občas musel hrotit a zbytečně padal, místo abych sbíral body a bojoval až do konce alespoň o třetí místo celkového pořadí. Pády mě stály spoustu bodů," připustí.

Pro letošní sezonu zůstává mladší z bratrů Smržových v týmu Yamaha Deutschland. „Byly tam i nějaké jiné nabídky, protože jsem přece jen nějaký potenciál ukázal. Německé mistrovství je navíc hodně sledované. Zvážil jsem ale všechna pro i proti a rozhodl jsem se zůstat. Myslím si, že to byla dobrá volba, protože Yamaha Germany je nejen v Německu pojem," vysvětluje své rozhodnutí.

V týmu má smlouvu na letošní sezonu s opcí na rok další. „Ve smlouvě je dodatek, že pokud tým bude pokračovat i příští rok, tak v něm budu automaticky pokračovat i já. Majitel týmu se tak kryje proti situaci, že by skončil. To není nic divného, protože v dnešní době zkrachuje řada týmů.  Není to žádná ostuda,  protože finanční situace je v této době složitá pro všechny," dobře si uvědomuje.

Motocyklová sezona už klepe na dveře a Matěj Smrž by na ni měl být dobře připraven. Minimálně po fyzické stránce.   „Připravuji se s trenérem karate a mým kamarádem Mírou Hýskem. Spolupracujeme už dva roky, on mi dělá tréninkový plán a věnujeme se fyzičce opravdu hodně," pochvaluje si.

Příprava je to hodně pestrá.  Nechybí v ní posilovna, plavání, atletická i rehabilitační cvičení a stabilizační cviky. „Pokud jsem zdráv a nemám nějaké pracovní povinnosti, tak trénujeme šestkrát v týdnu. Není to ale o tom, že bych chodil do posilovny a zvedal tam v benči sto kilo.  Potřebuji mít vytrvalost, výbušnost a flexibilitu, aby se mi nelámaly kosti v těle, když spadnu," usměje se.

Jediná věc, která už zkušeného pilota trápí, je z minulosti zraněné pravé zápěstí. „Obě zápěstí jsem měl už dvakrát zlomená. Na pravé ruce jsem si ho podruhé zlomil dost nešťastně. Mám v něm poměrně pokročilou artrózu, rozvalený celý klub a vydřené  kloubní pouzdro. Docela to bolí a mám omezenou hybnost, ale na motorce to není až tak velký problém. Vím o tom a jezdím s tím. Horší je to při pádu, protože zápěstí je náchylnější k nějakému zranění," otevřeně hovoří o pro normálního smrtelníka poměrně zásadním problému. „Je to ale také jediný problém. Jinak fyzicky jsem připraven velmi dobře," doplní.

Na motocyklu toho naježděno ještě úplně podle představ nemá. „Byli jsme tři týdny ve Španělsku. Objeli jsme tři okruhy v Albacete, Valencii a Aragonu. Malinko problém byl ale s počasím. I poslední testování v Německu bylo posunuto až teď  na příští týden před první ostrý závod na Lausitziringu. Jinak ale všechno probíhalo dobře a vyzkoušeli jsme novou motorku, kterou mám připravenou na tento rok. Je stejná jako loni, ale jsou na ní nové věci v elektronice, které třeba nejsou navenek tolik vidět," považuje i přípravu na motocyklu za vcelku vydařenou.

Německý titul je meta, na kterou by chtěl Jihočech v letošním roce konečně dosáhnout. Konkurence však bude opět velice silná. „Sice končí Muggeridge a Teuchert, oba jsou to bývalí mistři světa v supersportech a špičkoví piloti. Místo nich ale přišli jiní rychlí kluci na čele s Nebelem nebo Bauerem. Určitě tam minimálně na začátku sezony bude nějakých osm jezdců, kteří budou schopni jet o titul. Měl bych být mezi nimi," zdůrazní. „Záleží ale na spoustě okolností. Hlavně člověk nesmí nějak špatně spadnout," rychle dodá.

Výhodou pro českého zástupce v seriálu může být, že poprvé půjde do druhé sezony ve stejném týmu a bude moci spolu se svým týmem na jednotlivých okruzích využívat data z minulého roku. „Je fakt, že poprvé jdu do sezony bez nějakých velkých změn se stejným motocyklem. Navíc v týmu už se všichni dobře známe a s mechaniky dokážeme spolupracovat. A hlavně využijeme zkušenosti z minulého roku, kdy jsme nadělali také spoustu zbytečných chyb," je si vědom.

Svého snu vyzkoušet si plnohodnotné angažmá v mistrovství světa se zatím ještě nevzdal. Dosud totiž zkusil jen několik závodů na divokou kartu a necelou nepovedenou sezonu v šampionátu supersportů. Mezi světovou elitu ale nechce za každou cenu. „Mistrovství světa by mě lákalo. Jako asi každého závodníka," přikývne. „Myslím si, že jezdecky bych stačil na světový šampionát superbiků nebo třeba i Moto GP. V tom bych až takový problém neviděl," tvrdí.

Jako příklad si vybírá Lukáše Peška, který po dvou letech stagnace letos naskočil právě do nejprestižnějšího motocyklového seriálu Moto GP.  „Lukáš jezdil se mnou loni nějaký čas německé mistrovství superbiků.  V období, kdy já jsem vyhrával, on tam jezdil někde kolem osmého až desátého místa. A jenom z toho titulu, že sehnal určitý a dost značný balík peněz, tak teď jezdí Moto GP a je z něj v uvozovkách hvězda. Je spousta kluků z národních šampionátů, kteří jsou na tom jezdecky asi lépe než on a tuhle šanci nedostanou. A nebo spíše dostanou, ale nehodlají ji akceptovat, protože to nejsou až takoví hazardéři," naznačuje, že skutečně nechce do některého z elitních seriálů nutně za každou cenu.

Jiná situace je v případě jezdců továrních týmů. „Lorenzo, Rossi, Melandri, Checa. To jsou hvězdy, do kterých týmy ty peníze nasypou. Další jezdci ale musí do týmu peníze naopak přinést a částky se pohybují od dvou set tisíc euro výš. Ale dvě stě tisíc, to znamená jít do týmu, kde je člověk odsouzen k tomu jezdit na zadních pozicích. To je dáno technikou, kterou máte k dispozici. Jak jsem řekl, na jednu stranu by mě to lákalo, protože by to bylo za splnění svého snu, ale zase na druhou stranu jet německé mistrovství na tovární Yamaze, bojovat tam o titul a ještě za to být placený, to také není špatné," přemítá. „Pokud jednou ten německý titul udělám, tak mohu přemýšlet o tom, že bych to posunul zase někam dál. Ale teď mám jediný cíl a tím je prvenství v Německu. Teprve pak bych řešil, jestli mám na to jít do mistrovství světa."

Autor: Pavel Kortus

10.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 25 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučen v oboru nebo praxe, bezúhonnost, možnost ubytování. Turnusové směny, po domluvě také jednosměnný provoz, popř. úprava pracovní doby.. Pracoviště: Petr dvořák - pohostinství, 373 51 Dříteň. Informace: Dvořáková, +420 724 687 350.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 24 400 Kč

Výzkumní a vývojoví vědečtí pracovníci v chemických oborech VĚDECKO VÝZKUMNÝ PRACOVNÍK/-CE. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24400 kč, mzda max. 35500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: udržování chodu LŘICH se zaměřením na akvarijní místnosti; organizace práce v laboratoři, zajiš'tování experimentů a dozor nad jejich průběhem; obsluha a běžná údržba přístrojů používaných v laboratoři; samostatné provádění experimentů a laboratorních analýz a příprava výsledků pro jejich publikování; samostatné odběry vzorků v terénu, provádění terénních prací; statistická analýza kvantitativních dat; spolupráce při experimentech, samostatné vedení a realizace dílčích experimentů a dalších potřebných činností us spolupracujících subjektů i v terénu včetně hodnocení získaných výsledků; spolupráce při přípravě návrhů vědecko - výzkumných projektů a publikaci výsledků; spolupráce při přípravě vědeckých a odborných konferencí či seminářů; odborná pomoc při pedagogických činnostech v rámci vysokoškolské výuky; asistence i samostatné vedení studenů bakalářského, magisterského i doktorského stupně., Požadujeme: vysokoškolské vzdělání s minimální vědeckou hodností Ph.D./CSc. získané v rámci biologického, chemického, rybářského či zemědělského oboru; pracovní zkušenosti na pozici výzkumného pracovníka výhodou; zkušenosti s publikováním a získáváním grantů výhodou; Anglický jazyk minimálně na úrovni B2 (slovem i písmem); zkušenosti s prezentacemi na konferencích či seminářích; komunikativnost, samostatnost, systematičnost, zodpovědnost, cílevědomost, pečlivost, organizační schopnosti, ochota učit se novým věcem/metodám, schopnost práce ve stresu; řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič/ka; práce na PC (MS Office, specializované SW spojené s analýzou dat apod.); dobrý zdravotní stav. , Nabízíme: zajímavou práci v mezinárodním kolektivu; příjemné pracovní prostředí; možnost osobního i profesního rozvoje (jazykové a zaměstnanecké kurzy); další zaměstnanecké benefity (5 týdnů dovolené, stravenky, zvýhodněné mobilní volání či bankovní služby u partnerské banky, MS Office zdarma pro soukromé využití)., Uvažovaný nástup: červenec-srpen 2018, Mzda: nástupní mzda 24 400 - 33 000 Kč měsíčně (dle Mzdového předpisu JU), po zaškolení možnost navýšení. , Místo výkonu práce: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Fakulta rybářství a ochrany vod, Ústav akvakultury a ochrany vod, Na Sádkách 1780, 370 05 České Budějovice , Strukturovaný životopis, motivační dopis a kopii dokladu o nejvyšším ukončeném vzdělání zasílejte Ing. Mirce Průšové na e-mail mprusova@frov.jcu.cz nebo na adresu Fakulta rybářství , a ochrany vod, Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany nejpozději do 15. 7. 2018., Více informací na http://www.frov.jcu.cz/cs/home-button/uredni-deska/volna-pracovni-mista. Pracoviště: Jihočeská univerzita v čb - frov - úaov - husova tř., Husova tř., č.p. 458, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Mirka Průšová, .

Výroba - Výroba Seřizovači 22 800 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) MECHANIK - SEŘIZOVAČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22800 kč, mzda max. 26300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučen v oboru (není podmínkou), technické myšlení, znalost výkresové dokumentace, spolehlivost, zručnost, pečlivost, učenlivost., Náplň práce: nastavování, seřizování, údržba, oprava výrobních strojů. , Zaměstnanecké výhody: dotované stravování formou stravenek, 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, 13. plat, další benefity dle pracovních výsledků, náborový příspěvek 10. 000 - 15.000 Kč, Životopisy zasílejte na email lucie.bolechova@we-online.com. Pracoviště: Würth elektronik ibe cz s.r.o., U Vodárny, č.p. 25, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Lucie Bolechová, +420 386 795 113.

Výroba - Výroba Seřizovači 26 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: požadujeme: vyučení a praxe ve strojním oboru, nabízíme:stabilní zaměstnání na trvalý pracovní poměr, profesní růst, odměňování podle odvedené práce, sociální jistoty, dotované stravování. Pracoviště: Mikrona holding s.r.o., Předčická, č.p. 613, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Marie Řeháková, +420 385 774 139.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kroužkování čápů v Hluboké nad Vltavou.
16

OBRAZEM: Čapí mláďata už zdobí kroužky

Drezúra fríských koní na Slavnostech pětilisté růže.
19

Slavnosti růže: Diváci obdivovali drezúru fríských koní

V Kaplici končí ředitel i gympl

Kaplice - Studium na kaplické střední škole a učilišti pokračuje. Současný ředitel školy však ve funkci končí. Kraj hledá nového. 

Člověk musí mít z hory respekt, jinak zemře

Jižní Čechy – Říká se, že horolezectví není sport. Že je to styl života. Dobře to ví 31letý Jiří Janák z Hořic na Šumavě, který kouzlu horských hřebenů propadl při studiích na vysoké škole.

Nejhůře shánějí práci maminky

České Budějovice/ROZHOVOR/ – Tento týden jste se v kavárně mohli poradit se specialistkou projektu Efektivní služby zaměstnanosti Dagmar Spitzenbergerovou z úřadu práce.

OBRAZEM: Užijte si slavnosti růže z plna hrdla ještě v neděli!

Český Krumlov/VIDEO/ - Slavnosti pětilisté růže pokračují i v neděli. Navštívit můžete historický trh a několik scén, kde se odehrává bohatý program.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT