Startoval sice rovněž na motocyklu Honda, se kterým jezdí Pohár FIM ve třídě Superstock 1000, kde nyní figuruje po osmi závodech z deseti na celkovém osmém místě. Podle jeho slov je to však nepopsatelný rozdíl.

Všechno se to seběhlo hodně narychlo. „Ve čtvrtek pozdě odpoledne přišel táta s tím, že jedeme do Vallelungy a že pojedu mistrovství světa superbiků v týmu DFX Corse. Tak jsme prostě sedli do auta a jeli přes noc do Vallelungy, abychom stihli v 10:30 první volný trénink,“ popisuje, jak došlo k jeho prvnímu startu mezi elitou superbiků.

Jihočech dost dobře netušil, do čeho jde. „Jsem rád, že už to mám za sebou,“ konstatuje. „Celý pátek pršelo a to mi moc situaci neulehčilo. První jízda na nové motorce na vodě není zrovna ideální situace. Nicméně v sobotu bylo sucho, a tak jsem si vlastně poprvé mohl opravdu vyzkoušet, jaké je to jet na superbikové motorce,“ vrací se ke své superbikové premiéře.

Styl jízdy je prý úplně jiný. „I když můj superstock vypadá hodně podobně, jízda skutečná je úplně něco jiného. Jiný výkon, pneumatiky, brzdy, kontrola trakce. To všechno umožňuje daleko rychleji najíždět a projíždět zatáčky, což byl v mém začátku zatím největší problém,“ připouští.

Další výrazný rozdíl byl v délce závodu. „Dosud jsem jezdil vždy jen jeden závod na zhruba šedesát kilometrů. Superbiky jedou v neděli dva závody a každý zhruba na sto kilometrů. V prvním závodě jsem problém neměl a zajížděl jsem konstantní časy. Ve druhé jízdě jsem ale s fyzičkou vydržel tak do desátého kola a pak už jsem se soustředil jen na dojetí. Cítil jsem, že polevila koncentrace, a proto jsem zpomalil. Nemohl jsem si dovolit udělat chybu, která by znamenal pád,“ naznačuje svou taktiku.

Důležité pro něj bylo hlavně dojet do cíle. „Chtěl jsem nasbírat co nejvíce zkušeností, které se mi budou hodit do dalších plánů. A hlavně oba závody dojet a motorku nerozmlátit. S umístěním samozřejmě spokojený být nemohu, ale v tuto chvíli o nic takového ani nešlo,“ tvrdí.
Matěj Smrž tak udělal první krůček ke svému velkému cíli, kterým je start v kompletním seriálu MS superbiků v příštím roce.