Závod pyšnící se pětihvězdičkovým certifikátem od Evropské atletiky mimo jiné přinese zajímavý souboj předních českých vytrvalkyň Petry Pastorové a Evy Vrabcové Nývltové. Na start se postaví například také Vít Pavlišta, ale i tisíce dalších běžců. "Je to už deset let, co se tady půlmaraton pořádá. České Budějovice a jejich obyvatelé si na tuhle akci zvykli a město ji významně podporuje. Chci poděkovat organizátorům za dobře odvedené dílo a lidem z radnice za spolupráci," řekl na tiskové konferenci primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda. "Za devět ročníků jsme v Českých Budějovicích rozběhali 44 000 lidí. Ten desátý ročník Mattoni 1/2Maratonu bude speciální a věřím, že si ho všichni užijí. Opět se poběží také štafeta, 2Run nebo oblíbený dm rodinný běh," uvedl manažer regionálních závodů RunCzech Igor Murko s tím, že každý závodník obdrží k desátému výročí tričko s logem symbolizujícím dominanty města.

Mattoni 1/2Maraton České BudějoviceMattoni 1/2Maraton České BudějoviceZdroj: archiv Deníku

Mezi hvězdy závodu bude patřit i Jaroslav Fliegel. Má totiž za sebou všech devět uplynulých ročníků. "První nápad běžet v Budějovicích přišel od manželky, která četla v tisku, že se připravuje první ročník," vysvtěluje a pokračuje: "Byla to pro nás výzva. A pak už to bylo každý rok jasné, že poběžím."

Proč si vybral právě Mattoni 1/2Maraton České Budějovice? "Budějice jsou fajn. Bývá tu sice fakt teplo, ale je tu fajn atmosféra a běžíme skoro doma," říká sympatický sportovec z nedaleké Třeboně.

Úspěšný basketbalový trenér Miroslav Vondřička
Potřebujeme padesát takových trenérů jako je Zrůst, říká Vondřička

Loni si běžci vyzkoušeli vinou změny termínu podzimní počasí. Co na to říká Jaroslav Fliegel? "Běžecké počasí bylo sice lepší po prázdninách, ale atmosféra bývá lepší v červnu." Znovu se dá očekávat, že běžce na trati budoou podporovat tisícovky fanoušků. "Jasně, fanoušky vnímám a jejich povzbuzování je strašně fajn," potvrzuje běžec, který zvládl všech devět ročníků a vyrazí na jubilejní - desátý. "Mým hlavním cílem je si závod užít a zvládnout ho bez krize. Na desátý ročník se těším. Čím je člověk starší a tělo opotřebovanější, tak si všeho víc váží. Takže desítka je super a velký dík organizátorům za vytrvalost.

Tak v sobotu Budějovicích," těší se na setkání s kamarády Jaroslav Fliegel