Letošní soutěžní sezonu borecké mažoretky zahájily v březnu na nepostupové soutěži v Dolních Beřkovicích nedaleko Mělníka. Startovní listina byla dost naplněná a konkurence nám nenechala nic zadarmo. Konečná bilance však potvrdila, že děvčata jsou do nového ročníku připravena, ze 14 startů získala 12 medailových umístění – 3x zlato, 6x stříbro, 3x bronz. Dámy z Borku se chystají na velké světové soutěže.

Druhou soutěžní zastávkou byl již tradičně Pohár Ametystu v Nýrsku. "Celkem jsme na startovní ploše představily šestnáct choreografií, podpora publika a příjemná atmosféra nás celý den hnala kupředu, což se podepsalo na našich skvělých výsledcích. Pět zlatých, osm stříbrných a tři bronzové aneb všech šestnáct startů se dostalo na bednu," popisuje Denisa Hollerová, trenérka a předsedkyně klubu Mažoretky Borek.

"Konec března s sebou přinesl lehčí nervozitu a vyšší tréninkovou intenzitu, stála před námi obrovská výzva v podobě kvalifikačního kola na mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu v Blatné v malých formacích. Bojovalo se nejen o medaile, ale hlavně o postupy do semifinálových a finálových kol. Nejtěžší úkol měly již tradičně sólistky, musely se prosadit v nabité startovní listině. "Povedlo se, všech devět choreografií dostalo zelenou aneb postup do dalšího kola. Nikol Uhlířová, Karolína Kortusová a juniorské miniformace s hůlkou i s pompony si díky vysokému bodovému ohodnocení zajistily přímý postup do finále," rekapituluje Hollerová.

Oslava 50 let TJ Karate České Budějovice
Oslava byla velkolepá, karatisty nezastavil ani déšť, cvičili i benjamínci

Dubnové semifinále malých formací a kvalifikace velkých formací ve Stochově bylo v pořadí čtvrtou soutěží. "Tentokrát šla veškerá pozornost našim skupinám, které jsou ozdobou mažoretkového sportu." Čtrnáctičlenné seskupení kadetek, tedy děvčat ve věku 6-11 let nemělo lehký úkol. "Za vynikající výsledky v loňském roce si naše kadetky vysloužily dvě velké formace, jednu hůlkovou, kde je kladen důraz na čistotu, synchron a perfektní pohybovou průpravu a jednu mixovou, ve které musí děti zvládnout dvě načiní – hůlku a pompony, navíc v kombinaci s gymnastikou." Obě pódiové choreografie se postavily na startovní čáru po boku těch nejlepších ve výkonnostní třídě A. Podobný úkol čekal i na starší seniorky, které věkovým průměrem patřily k těm nejmladším. Všechny tři velké formace svůj úkol zvládly a získaly nominaci na finále MČR. Velký úspěch zaznamenalo i seniorské duo ve složení Hollerová, Korabiková, které svou kategorii ve velké konkurenci vyhrálo. "V celostátním žebříčku se děvčata umístila výborně, do finále nám postoupilo patnáct choreografií, o čemž jsme před sezonou ani nesnily."

Další týdny se odehrávaly v tréninkovém režimu."V tělocvičně jsme trávily i šest dní v týdnu, abychom na finálových kolech předvedly to nejlepší. V pražském Radotíně se konalo finálové kolo malých formací, už jen samotný postup nás neskutečně potěšil." Jedinou bronzovou medaili vybojovala Karolína Kortusová v sole v pompony ve výkonnostní třídě B. Ostatní děvčata se sice na bednu neprobojovala, ale mezi elitou se rozhodně neztratila a dokázala porazit mnoho zvučných jmen, i díky tomu si seniorské duo, juniorská miniformace a Nikol Uhlířová zajistily nominaci na světovou soutěž.

"Naše nejsilnější disciplíny nás však čekaly o víkend později v daleké Karviné. Největší naději jsme vkládaly do velké formace kadetek v kategorii mix. Tlak na děti byl velký, obhajovaly loňský titul. Letos se však konkurence pořádně zvětšila a věděly jsme, že vystoupat znovu na stupně vítězů bude mnohonásobně těžší." Veselá choreografie Disneyland se mezi ostatními soubory neztratila hlavně díky vysoké známce z pohybové průpravy. "Při vyhlášení výsledku propukly slzy radosti v momentu, kdy si naše mažoretky běžely pro pohár, stříbrné medaile a titul první vicemistr ČR 2023. I v ostatních choreografiích se nám dařilo." Mezi první šestku se dostal kadetkovský minimix, seniorky s velkou formací mix, duo kadet mix Minksová, Zabilková, duo senior 2bat Hollerová, Korabiková a ještě jeden stříbrný úspěch vybojovala Anna Zabilková v sólu s dvěma hůlkami v kategorii kadetek. "Celkově naše mažoretky odjížděly s dvojnásobným titulem prvních vicemistryň České republiky pro rok 2023, a hlavně devíti nominacemi na mistrovství světa a Světový pohár, které se odehraje koncem srpna v Ostravě," shrnula spokojená trenérka.

Poslední soutěží před letní přípravou byl memoriál Jiřího Necida v Hranicích. "Mezinárodní soutěž bez rozřazení do výkonnostních tříd pro nás byla velkou motivací ukázat, co v nás je." Celkem se na soutěž sjely mažoretky ze čtyř států, konkrétně z Polska, Slovenska, Kazachstánu a samozřejmě z České republiky. Úžasným výkonem se blýskla Tereza Peterková, mezi kadetkami brala nádhernou pátou příčku, výborný výsledek zaznamenalo i trio juniorek ve složení Michaela Morávková, Emily Vithová a Karolína Kortusová, které se zařadily těsně za úřadující mistryně ČR. "Hrdinkami dne se staly Kateřina Kortusová a Nikol Uhlířová, které si na ploše zachovaly profesionalitu, když se jim vypnula během sestavy světla i hudba. Kromě bronzu si vysloužily i uznání a aplaus celé haly. Dařilo se i v dalších startech, z vyhlášení borecké mažoretky nosily jeden pohár za druhým, celkem si ze šestnácti startů vybojovaly deset medailových umístění a patřily k nejúspěšnějším týmům celého víkendu."