Největší medailová naděje pořádajícího BK České Budějovice se jmenuje Petr Bidař. Poslední výsledky budí uznání, zdá se, že jeho forma graduje. Před týdnem vyhrál v německém Oberstdorfu závod Bavarian Open, kam původně vůbec neměl jet, předtím bral zlatou medaili na pohárové Velké ceně v Kopřivnici!

„Takovou volnou jízdu, jakou předvedl v Oberstdorfu, podle slov paní Horklové ještě nezajel,“ tlumočí Iveta Bidařová hodnocení náročné trenérky, která chválou obvykle šetří. A syn Petr potvrzuje: „Po závodech v Oberstdorfu byla spokojená, víc jsme to ale nerozebírali.“ Mladík měl dorazit do dějiště šampionátu ve čtvrtek večer.

MČR žactva a juniorů se v Českých Budějovicích znovu koná po třech letech. Zatímco Bidař obhajuje stříbro, další domácí závodník Miroslav Dvořák (trenér František Pechar) by rád navázal na loňský bronz z Liberce. „Na medailovou pozici by to mohlo být,“ tvrdí sebevědomě Miroslav Dvořák. Tuší, že o bronz bude soupeřit s havířovským Vašíčkem. „Se třetím místem bych byl určitě spokojen,“ netají se Jihočech.

Jeden konkurent ze startovního pole mu vinou zranění odpadl. „Patrik Timčák z Orlové utrpěl únavovou zlomeninu páteře,“ uvedla mluvčí závodu Renata Dvořáková.

Jako v poháru

Trenérka BK Č. Budějovice Iveta Bidařová prohlašuje, že bude spokojená, pokud její svěřenci obhájí postavení z pohárového žebříčku. „Umístili se od pátého do desátého místa,“ naznačila, kam sahají ambice většiny Jihočechů na domácí vrcholné akci.

V pohárové sezoně čas od času někdo z žákovské a juniorské kategorie zazářil a vystoupal na medailové posty. „Jedna medaile je reálná, ale stát se může cokoli, uvidíme,“ krčí rameny Iveta Bidařová. „Budeme potřebovat i štěstí.“

Ludačková, Nowická nebo Píšová by mohly překvapit, i když domácí prostředí není pro každého závodníka výhodou. Někoho spíše svazuje. „Přijdou se podívat všichni dědečkové, babičky a je otázkou, co to s nimi udělá,“ přikyvuje s úsměvem trenérka.

Kromě Nely Simaové se na ledě Budvar arény představí kompletní česká špička včetně seniorského reprezentanta Michala Březiny, účastníka mistrovství Evropy!

V pátek se představí v akci tři zástupci domácího oddílu: mladší žačky Michaela Bořková, Aneta Nováková a mladší žák Václav Novotný. Předvedou krátký program.

 

Třeba se pokusím překvapit

Krasobruslařský talent z BK České Budějovice Petr Bidař poslední dobou vyhrává, kde se dá. Po zlaté „generálce“ v Oberstdorfu junior nemůže chybět na MČR.

Vyhrál jste poslední dva závody, cítíte na sobě formu?
Cítím se v dobré formě, doufám, že směřuje k mistrovství republiky, že to bude dobré. A těším se, protože budu závodit doma.

Copak vás to nesvazuje?
Trochu ano, ale zároveň taky motivuje, takže rozhodně bych se nechtěl vymlouvat na nějakou nervozitu.

Je to pro vás vrchol sezony?
Dá se to tak říct. Je to poslední závod, po něm si dáme nějaké volno a začneme pracovat na novém kraťasu.

Těšíte se na srovnání s Michalem Březinou, který má za sebou start na mistrovství Evropy v Záhřebu?
Ale ano. Už jsme spolu závodili na společném seniorském mistrovství Čechů a Slováků v Trenčíně. Alespoň tam bude někdo lepší. Je to další zkušenost.

Březina je jasným favoritem na titul. Opravdu budou další junioři bojovat jen o stříbro?
Tak to si nemyslím, taky se třeba budu snažit překvapit. Ale mně teď nejde ani tolik o umístění, jako spíš o výkon – abych zajel to, co umím. Když to vyjde, budu spokojen.

Přesto – kdo by vás mohl ohrozit, kdo ještě bude bojovat o stupně vítězů?
Je tam Petr Coufal z Ostravy. Mohl by se vybičovat, je to šikovný mlaďoch, kterému je teprve asi čtrnáct let. Na pohárovém žebříčku je první, ale ve vzájemném souboji mě ještě neporazil. Objel víc pohárových závodů než já. Když byla možnost, startoval jsem v zahraničí, proto má v součtu víc pohárových bodů než já.

Zocelily vás mezinárodní soutěže, hlavně Grand Prix juniorů?
Určitě mi něco daly. Myslím, že jsem se zlepšil.

Pátek na MČR

15.30 – 16.15 PT taneční páry (ml. žáci, žáci , junioři),

16.30 – 17.00 krátký program sportovních dvojic (žáci, junioři),

17.15 – 19.45 krátký program ml. žačky,

20.00 – 20.30 krátký program ml. žáci,

20.30 – 21.00 krátký program žáci,

21.15 – 21.45 OT taneční páry (junioři).