Medaile pro Olympiádu dětí a mládeže Jihočeského kraje v roce 2024 byly pokřtěny z rukou juniorské mistryně světa a Evropy ve slalomu na divoké vodě Kateřiny Švehlové. Stala se tak první sportovkyní, která si mohla medaile prohlédnout zblízka. "Podle mého názoru jsou medaile velmi pěkné a věřím, že budou všem účastníkům slušet," řekla.

Design loga, které je umístěno i na medailích, vytvořila Klára Kochová, studentka Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni. "Jelikož studuji grafický obor, všichni jsme navrhovali loga, asi jen dvě byla vybrána jako nejlepší. Snažila jsem se být co nejvíce inspirována Jihočeským krajem, a proto jsem chtěla do designu začlenit medaile. Barvy Jihočeského kraje jsou modré a chtěla jsem použít také nějaký jasný symbol z tohoto kraje, což je rožmberská růže s pěti cípy. Zároveň jsem chtěla, aby logo mělo sportovní nádech, takže připomíná míč, konkrétně volejbalový," vysvětlila Kochová.

Mistři České republiky ve volejbale v kategorii nad 40 let
Na videu máme tři mušketýry. Ulč, Mach a Motys. Vezou zlato!

Slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže se uskuteční v neděli 23. června a bude se odehrávat přímo na Vltavě, kde voda bude hrát zásadní roli. K tomu se vyjádřil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. "České Budějovice, jako pořadatel Olympiády dětí a mládeže, poskytnou poselství budoucím reprezentantům, kteří nás budou zastupovat v Paříži. Dětská olympiáda je inspirována velkou olympiádou pro dospělé a vzhledem k tomu, že v Paříži bude zahájení poprvé na Seině, na vodě, bude to jakýsi předvečer skutečných olympijských her," doplnil Kejval.

Maskotem her je vydra, která všem účastníkům posílá vzkaz: "Ahoj děti, už se blíží olympiáda dětí a mládeže. Těším se na vás."

Olympijské hry dětí a mládeže začnou 23. června a potrvají do 27. června.