Také jihočeský volejbal má v aktuálním reprezentačním ženském družstvu zastoupení. Sice ne přímo na palubovce, ale v realizačním týmu. Manažerkou reprezentace je bývalá českobudějovická volejbalistka Michaela Procházková. Zajišťuje chod družstva a navíc pomáhá v roli překladatelky. Kormidelníkem je totiž Ital Carlo Parisi, který s hráčkami komunikuje výhradně v italštině. „Většina holek italský umí," vypráví Jihočeška. „Je tady asistentka Marcela Ritschelová, která překládá, nebo to zůstane na mně," usmívá se.
S nadsázkou by se dalo tvrdit, že kdo chce hrát v české volejbalové reprezentaci, nestačí mu jen dobré zvládnutí řemesla, ale také musí umět italsky. „Ty hráčky, které do nároďáku přišly na jaře jako nové, už se naučily do té míry, že vědí, co po nich trenér chce."
Ital Parisi vypadá jako tichá klidná síla. Moc nemluví, hráčky na tréninku sleduje v klidu, bez pokynů. Jen ale do chvíle, než některá něco pokazí. Pak tichá italská voda břehy semele. Nemá problém komukoli vynadat. Od kapitánky na smeči až po libero.
Prostě Ital.
Svůj díl tradičně dostávají obě nahrávačky. „Na tréninku komunikace probíhá v italštině." Někdy se stane, že manažerka, která italský mluví výborně, neví rychle, kam pro správné slovíčko do češtiny sáhnout. „Někdy si na nějakou technickou věc nevzpomenu, tak se třeba znovu zeptám, ale na to, o čem a jak na tréninku Carlo mluví, moje zásoba ještě stačí," směje se Michaela Procházková.
Světovou ligu volejbalistek situovali pořadatelé do chorvatského přímořského vyhlášeného letoviska. Na plážích v Poreči byla čeština jedním z nejfrekventovanějších jazyků. „Byly jsme docela zvědavé, kdo se na zápasy přijde podívat," říká Procházková za sebe i za hráčky. V tomto směru to nebyla žádná velká sláva. Moderní hala, ve které ale citelně chyběla klimatizace, byla zaplněná jen poskrovnu. Někteří fanoušci, kteří u Jaderského moře právě prožívali dovolenou, si ale cestu na tribuny přece našli.
„Moc jim děkujeme, je o moc lepší vědět, že vám v hledišti fandí víc lidí než soupeři," vzkazovala na tribuny nahrávačka Pavla Vincourová.
„Hodně Čechů bylo v hotelu, ve kterém jsme bydleli, v celém resortu holky zastavují, to je pro český volejbal dobrá reklama," dodala manažerka.
Přímo z Poreče se česká ženská reprezentace přesunula do Bulharska, kde ji ode dneška do neděle čekají další tři těžké zápasy Světové ligy