Lukáš Novosad je doma v ambiciozním vodáckém klubu Vltava Český Krumlov. Působí v roli trenéra, funkcionáře i organizátora. A hlavně pádluje. Vynikající výsledky, mezi kterými je i zisk medaile na MS v Kostarice, mu vynesly nominaci mezi deset nejlepších jihočeských sportovců roku 2011. „Skončil jsem na čtvrté příčce, to jsem opravdu vůbec nečekal,“ zářil na slavnostním vyhlášení v DK Metropol, na které dorazil společně s manželkou.

Vážně vás moderátor večera Radek Šilhan zaskočil informací, že jste na čtvrtém místě?
Opravdu. A jak! Já myslel, že budu spíš někde na chvostu. Být čtvrtý v prestižní anketě Sportovec Jihočeského kraje je pro mě a pro celý náš sport nádherný výsledek.

Nezaskočila vás už první prosincová informace Deníku, která prozradila vaši nominaci do desítky nejlepších?
I tak se to dá říct. Určitě jsem byl překvapený. Náš sport, rafty a kanoistika, je mediálně prodaný tak napůl, záleží vždy na trenérech, jak se o spolupráci s médii starají, ale je jasné, že je relativně malý.

I proto si umístění v první desítce tolik vážíte?
Samozřejmě. Prezentace třeba formou vyhlášení je super. Zviditelní se oddíl, celý náš sport. Když se někdo z nás dostane do desítky nejlepších v celém kraji, tak je to paráda.

A jak okomentujete fakt, že jste byl nakonec v první pětce?
To je vážně moc pěkné.

Je někdo v desítce, zástupce některého ze sportovních odvětví, ke kterému máte blízko?
Mám rád kvadriatlon. Že bych ho přímo provozoval, to sice ne, ale kolo, plavání, to jsou pro kanoisty všechno doplňkové sporty. Ty třeba po sezoně musíme provozovat.

Máte k některému sportu kladnější vztah jako fanoušek?
Asi k hokeji. Jako každý Čech. Tento sport mám rád. Fandím hodně, hlavně když hraje národní mužstvo. Je to sportovní odvětví, které český národ výborně reprezentuje ve světě, hokejisté dělají lidem radost.

Vnímáte smysl podobných anket, jako je Sportovec roku?
Je moc dobře, že jsou. Je mi naprosto jasné, že musí být ohromně těžké ohodnotit výsledky, jednotlivá sportovní odvětví jsou velmi těžko porovnatelná. Obecně je ale super, že vůbec ankety jsou, že se lidi sejdou.

Takže váš vztah ke sportovním anketám je kladný?
Klobouk dolů před všemi, kteří se na průběhu ankety podíleli, kteří zajistili, že všechno proběhlo férově. Najít metr tak, aby byl pro všechny spravedlivý, je těžké, přesto ankety mají svůj smysl.

Králem jihočeských sportovců za rok 2011 se stal hokejový brankář Jakub Kovář. Znáte se?
Osobně ne. Samozřejmě vím, že v Budějovicích chytá. Že bych extraligu sledoval nějak důkladně, to zase ne, spíš se mi líbí, když hraje česká hokejová reprezentace.

Je podle vás koruna pro krále sportovců ve správných rukou?
Určitě. Musí to být pro porotu hrozně těžký boj, ale ukažte mi někoho v desítce, který si nominaci nezaslouží. Patří do ní úplně všichni nominovaní sportovci.

Často se diskutuje na téma, jak náročná je pro sportovce příprava. I to se podle druhů sportů dost liší…
…právě jsme mluvili o tom, že v celostátní anketě Sportovec roku skončil na čtrnáctém místě hráč pokeru. Já si říkal, je to vůbec ještě sport? Asi ale ano. Proč ne? Právě on v Las Vegas udělal ohromné jméno nejen sobě, ale celé České republice.

Na slavnostním vyhlášení jste se v DK Metropol objevil po boku manželky, jak se jí společenský večer líbil?
Moc. Společně jsme akci na cestě domů hodnotili. Na pár podobných vyhlášeních už jsme byli, tato měla vysokou úroveň, všechno vypadalo velice dobře.

Vypadá to, že jste se mezi kolegy, úspěšnými sportovci, cítil v pohodě a dobře?
Je výborné, že se slavnostního vyhlášení zúčastnilo osobně devadesát procent ohodnocených sportovců. Tím měla akce velkou prestiž. Taková účast je prostě bomba. Důležité bylo také to, kdo ceny předával.

I to jste stačil vnímat?
No jistě. na podiu nechyběli zástupci sportovních svazů, hejtman, olympionici, to jsou všechno lidi, kteří k sobě ve světě sportu patří.

Když se zaměříme na vaši konkrétní sezonu, jaká byla?
Moc dobrá. Asi až snová. Až si někdy trochu myslím, jestli jsem sám sobě nenasadil laťku příliš vysoko.
Budete navazovat na úspěchy?
Kdyby letošní sezona byla ještě lepší, nezlobil bych se. Trochu víc ale sklouzávám k tréninkové činnosti. Ve skupině se snažíme společně začlenit do vyšších výkonnostních stupňů.
A v SK Vltava Český Krumlov se vám to daří?

Myslím, že ano. Už loňské výsledky závodníků našeho klubu byly výborné.
Co v následujícím období považujete za vrchol sezony?
Vrcholů je několik. Pod lipenskou přehradou se pojede mistrovství Evropy v raftingu, já ale právě v té době budu s juniory ve Slovinsku. Dalším vrcholem bude mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě, které se uskuteční ve Francii. A chtěl bych vyrazit na nějaký závod Světového poháru.
V roli pořadatele se opět chystáte na populární Krumlovský vodácký maraton?
Letos už zorganizujeme desátý ročník. V užším pořadatelském týmu bychom rádi vymysleli nějakou třešničku. Chceme závody okořenit, bylo by hezké, kdybychom odměnili účastníky maratonu nějakou perličkou. Je to deset let práce, lidi okolo maratonu si to určitě zaslouží. Jim je třeba poděkovat a zase je motivovat k další práci.
V závěru našeho rozhovoru se ještě jednou vrátíme ke slavnostnímu vyhlášení ankety Sportovec Jihočeského kraje za rok 2011. Do Síně slávy byl uveden hokejista Jiří Lála. Zaregistroval jste tuto osobnost československého sportu v době aktivní kariéry?
No jistě. Hokej vnímám odmala. Lála, to je jméno, které se navíc dobře pamatuje. Jako kluk jsem sledoval olympiádu v Sarajevu. Jiří Lála do Síně slávy určitě patří.