Diváci měli možnost vidět na vlastní oči některé hvězdy světové cyklistiky, mezi nimi například Jana Hirta, vítěze jedné z etap na letošním Giro d´Italia. Nechyběl ani Zdeněk Štybar a dorazil i slovenský reprezentant Peter Sagan.

Ve čtvrtek se v Kovářově závodilo o medaile v časovkách. V nejsledovanější elitní kategorii mužů neměli konkurenci jezdci nejlepší české stáje Elkov Kasper. Ti obsadili prvních pět míst, přičemž mistrovský titul vybojoval Jan Bárta.

Druhý dojel se ztrátou půl minuty loňský vítěz silničního závodu Michael Kukrle a třetí byl Jakub Otruba.

Časovka startovala v Kovářově. Cyklisté pokračovali do Milevska a vraceli se zpět do Kovářova. Trať měřila 39,4 kilometrů.

„Myslím, že pro celý tým je dnešní úspěch super, nemohlo to dopadnout snad ani lépe. Odhadl jsem si dobře tempo a měl zprávy z trati. Již po prvním mezičase jsem měl náskok a to vždy jezdce podpoří,“ řekl Jan Bárta.

V sobotu se domácí šampionát přesunul do Mladé Vožice. Silniční závod žen na 79 kilometrů ovládla Tereza Neumanová.

Kvůli nepříznivé předpovědi počasí organizátoři závod zkrátili na čtyři okruhy místo plánovaných pěti.

Mezi juniorkami vyhrála zlato Julia Kopecky a v kategorii juniorů se z mistrovského titulu radoval Martin Bárta.

V neděli byl na programu silniční závod mužské kategorie elite. Českým šampionem se v Mladé Vožici stal Matěj Zahálka z týmu Elkov Kasper. Za ním přijel na druhé místě vítěz časovky Bárta a třetí skončil Jihočech Adam Ťoupalík závodící v barvách hradeckého týmu.

Mistrem Slovenska se stal podle očekávání Peter Sagan.

„Odjel jsem ve sjezdu a najednou byla za mnou díra. Taktika vyšla tak, že vepředu jsem byl já a snažil se připravit pozici pro ostatní. Ještě sto metrů před cílem jsem nevěřil v titul. Poslední kolo mě již chytaly křeče, ale ve sjezdech jsem se snažil odpočinout a vyšlo to,“ říkal v cíli nový domácí šampion.