Exjihočeský Pacov bývá tradičně jedním z nejoblíbenějších závodů prestižního domácího seriálu. Bylo tomu i tentokrát, alespoň co se týká diváckého zájmu. Rozlehlý areál byl jako už tradičně obsypán fanoušky motokrosu.

Trošku horší to bylo bohužel s jezdeckým obsazením. Třeba ve třídě MX2 se na start postavilo pouhých šestadvacet jezdců, což je smutný rekord za dlouhé poslední roky. Přitom na prvním závodě v sezoně v Dalečíně jich bylo osmdesát…

„Podepsalo se na tom hned několik faktorů. Ve stejném termínu se jel první závod rakouského šampionátu, který odčerpal prakticky všechny závodníky z této země. Podobné termínové kolize je velká škoda,“ posteskl si manažer týmu Motosport Chýnov Evžen Zadražil, jenž ve své stáji sází hodně právě na Rakušany. V Pacově se s grácií sobě vlastní tradičně ujal role komentátora závodu. „Jelo se také mistrovství světa a především panuje stále hodně nejistá situace kolem koronaviru,“ dodal.

Ztráty utrpěl také jihočeský motokros. Jeho prapor tradičně držel výborný Václav Kovář, ale další zástupce z našeho regionu byl velký problém ve startovní listině najít. Martin Michek se zotavuje po velkých zdravotních problémech a do Pacova přijel pouze povzbudit své kolegy z týmu HT Group Racing. „Pomalu začínám trénovat a letos bych chtěl ještě nějaký závod stihnout,“ ujistí.

Zranění ze závodu v Lokti nad Ohří nepustilo na start ani Martina Fiňka, neobjevil se ani Rudolf Plch a oba tak opustili elitní desítku průběžné klasifikace třídy MX1.

Nejprestižnější kubatura měla svého očekávaného suveréna v Němci Maxi Naglovi. V kvalifikaci se sice opět musel sklonit před Jihočechem Václavem Kovářem, ale ve finálových jízdách neměl konkurenci. V té první vyhrál systémem start – cíl, ve druhé mu Martin Krč po nejlepším startu stačil odolávat necelé dva okruhy. „Chtěl bych pochválit pacovské pořadatele, závodilo se na výborně připravené trati. V obou jízdách se prvních patnáct minut jelo vždycky ve velkém tempu. Jsem rád, že jsem vyhrál a děkuji svému týmu, že mi k vítězství dopomohl,“ vzkázal svým spolupracovníkům.

Druhé místo v průběžné klasifikaci uvolnil Rakušan Rauchenecker, který v Pacově absentoval (startoval v Itálii na mistrovství světa a sáhl si na body). O stříbrnou pozici si to tak rozdali čeští jezdci Václav Kovář s Martinem Krčem. V první jízdě byl lepší Kovář, Krč skončil třetí, v jízdě druhé si pořadí prohodili. Na stupních vítězů tak byl lepší Krč, protože v případě rovnosti bodů rozhoduje právě lepší druhá rozjížďka.

Václav Kovář třetí místo bral. A hlavně ho potěšilo, že už je celkově druhý za Naglem. „První jízda mi vyšla o něco lépe. Ve druhé se mi nepovedl start. Max s Martinem mi mezitím odjeli a už se to nedalo stáhnout. Závody to ale byly pěkné a jsem rád za body, které jsem nasbíral,“ nechal se slyšet.

Spokojený byl i jeho rival Martin Krč. „Spokojený jsem opravdu hodně,“ s úsměvem přikývl. „Dařily se mi starty a ve druhé jízdě jsem se docela držel i s Maxem Naglem,“ pochvaloval si.

Slabší kubatura MX2 sice nebyla tak početně obsazena, ale mladíci, kteří v ní startují, nabídli mimořádně dramatickou podívanou. V první jízdě začal nejlépe Adam Dušek, ale jel tak divoce, že při nájezdu do druhého kola trefil cílovou bránu a při pádu si ohnul řidítka.

Vyhrál Slovák Šimon Jošt před zkušeným Markem Sukupem, který se k motokrosu vrátil po roční pauze, a Petrem Rathouským. Druhou rozjížďku opanoval Jan Wagenknecht před Joštem a Sukupem. Na stupních vítězů tak bylo pořadí Jošt, Sukup, Wagenknecht.

„Vítězství v závodě mezinárodního mistrovství České republiky mě samozřejmě těší. První jízda se mi povedla, ve druhé jsem měl horší start a už se mi Honzu Wagenknechta nepovedlo dojet,“ konstatoval vítězný Jošt. „Mladí kluci jedou fakt rychle. Není jednoduché jim stačit,“ ocenil druhý Marek Sukup výkon svých soupeřů, kteří se podělili o vítězství v jednotlivých jízdách.

Přestože v Pacově startoval nemohl, protože si plnil své povinnosti doma v rakouském šampionátu, zůstal na čele průběžné klasifikace rakouský pilot v barvách jihočeského týmu Motosport Chýnov Michael Sandner. „Bohužel ještě nevíme, jestli se Michi bude moci zúčastnit dalších závodů a bojovat tak o titul,“ podotkl Zadražil.

Veteránská třída měla klasický průběh, jako má po celou sezonu. V obou jízdách byl naprosto suverénní Petr Bartoš, který k tomu startuje ještě mezi svými mladšími protivníky ve třídě MX1. Druhý jezdí pravidelně trojnásobný mistr světa ve veteránské kategorii Martin Žerava a třetí Radek Toman.

Mezi ženami vyhrála Rakušanka ve službách Motosportu Chýnov Elena Kapsamerová před vedoucí závodnicí průběžné klasifikace a obhájkyní titulu Veronikou Vítkovou.

Šestý závod našeho šampionátu se jede v neděli 20. září na východě Čech v Opatově.

Výsledky

MX1 – I. jízda: 1. Nagl (Něm.), 2. Kovář, 3. Krč, 4. Neugebauer, 5. Drdaj, 6. Smola, 7. Mencl, 8. Michalec, II. jízda: 1. Nagl, 2. Krč, 3. Kovář, 4. Neugebauer, 5. Drdaj, 6. Michalec, 7. Koch (Něm.), 8. Mencl. Celkově: 1. Nagl 50, 2. Krč 42, 3. Kovář 42, 4. Neugebauer 36, 5. Drdaj 32. Stav MR: 1. Nagl 216, 2. Kovář 174, 3. Krč 158, 4. Rauchenecker (Rak.) 153, 5. Neugebauer 145, 13. Finěk 59, 14. Plch 59.

MX2 – I. jízda: 1. Jošt (SR), 2. Sukup, 3. Rathouský, 4. Poláš (SR), 5. Liška, 6. Repčák (SR), II. jízda: 1. Wagenknecht, 2. Jošt, 3. Sukup, 4. Dušek, 5. Poláš, 6. Rathouský. Celkově: 1. Jošt 47, 2. Sukup 42, 3. Wagenknecht 39. Stav MR: 1. Sandner (Rak./Motosport Chýnov) 160, 2. Jošt 153, 3. Sukup 129.

Veteráni: 1. Bartoš 50, 2. Žerava 44, 3. Toman 40. Stav MR: 1. Bartoš 300, 2. Žerava 220, 3. Toman 198.

Ženy: 1. Kapsamerová (Rak./Motosport Chýnov) 47, 2. Vítková 43, 3. Borchersová (Něm.) 42. Stav MR: 1. Vítková 225, 2. Laňková 186, 3. Kapsamerová 178.