Jezdec týmu LR Cosmetics Ados letos absolvoval kvalitní zimní přípravu, během níž odjel několik závodů italského šampionátu. Poté už se naplno vrhl do mistrovství světa třídy MX3. „První dva závody jsem byl dost nervózní. Přece jen je to mistrovství světa a člověk si tam nejdříve potřebuje udělat nějaké to své místečko. Nějaké body jsem ale posbíral,“ vrací se na začátek letošní sezony.

Dosud nejlepším Michkovým závodem byl ten třetí v Itálii, kde skončil v první jízdě třetí a poprvé v kariéře se ve světovém šampionátu objevil na stupních vítězů. „Ve druhé jízdě jsem měl po startu pád a z posledního místa jsme to doháněli s u nás dobře známým Belgičanem Capsem. On dojel desátý a já jedenáctý. Myslím, že to byl dobrý výkon,“ míní.

První závod domácího šampionátu v Pacově ale mladému Jihočechovi nevyšel podle představ. „V první jízdě motorka fungovala tak na pětasedmdesát procent a dojel jsem čtvrtý. Ve druhé jsem odstartoval druhý, ale hned v první zatáčce se mi rozlétl zadní tlumič a musel jsem ze závodu odstoupit. To byla velká škoda,“ lituje jezdec, jehož podporují Meat Fly, Fosbeton a Hanzalík.

Taková bodová ztráta v šestidílném seriálu je hodně nepříjemná. „Jedna nedokončená jízda je hodně znát. V republice se počítá každý bod,“ uvědomuje si. „Bude hodně těžké vyhoupnout se zase do špičky. Nemohu si dovolit už žádný výpadek. Musím hlavně dojíždět do cíle.“

Vzhledem ke sponzorským závazkům má pro Michka prioritu právě domácí mistrovství. „Pokud se nebudou termíny krýt, tak bych ale chtěl odjet i co nejvíce závodů mistrovství světa,“ tvrdí.

Michek má zkušenosti se závody MS nejnabitějších tříd MX1 i 2. Nijak ale nepodceňuje ani kubaturu MX3. „Loni to možná bylo slabší. Letos ale mohou tuto třídu jezdit i čtyřistapadesátky, což výrazně zvýšilo konkurenci. Na závody jezdí více než šedesát jezdců, takže dramatická bývá už kvalifikace. Je tam hodně mladých kluků, ale také zkušených borců, jako jsou Caps, Beggi, Breugelmans nebo náš Honza Zaremba. Závody jsou to určitě kvalitní,“ chválí si.

Další závod MS se jede o víkendu v Portugalsku. „Ještě řešíme, jestli pojedeme. Je to tak padesát na padesát,“ říká dvanáctý jezdec průběžné klasifikace.

Michkovou specialitou jsou superkrosy. Letos už stačil vyhrát halový LR Cosmetics Cup v Ostravě a Brně. „Byli tam všichni naši nejlepší, takže si vítězství dost cením. V létě se naše mistrovství v superkrosu nepojede. Pouze volný závod v Litovli, který bych chtěl absolvovat,“ říká.

Netolice vyhrál

V minulém týdnu obhájil prvenství ve třetím ročníku Memoriálu Karla Samohejla v Netolicích, když porazil soupeře zvučných jmen Čepeláka, Kadlečka a Masaříka. „V Netolicích je rychlá a přehledná trať. Vždycky sem na závody rád přijedu. Konkurence byla výborná. Bylo to takové malé mistrovství republiky a já jdu do každého závodu naplno,“ říká student prvního ročníku Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, jemuž brzy začne zkouškové období. „Budu muset ve škole zabrat,“ dobře si uvědomuje.