Čistě jihočeský Moto Team Excel již několik sezon výrazně čeří motokrosové vody nejen na jihu Čech. Vedle předsedy klubu se sídlem v Žabovřeských Jana Tomáška je jeho pravou rukou Milan Heřman.

Ten se podílí nejen na vedení týmu, ale hlavně stále aktivně a velice dobře závodí. V letošní sezoně dosáhl dokonce na svůj životní úspěch. V konečné klasifikaci mistrovství republiky veteránů nad čtyřicet let vybojoval třetí pozici. „Bylo to super,“ usměje se spokojený závodník. „Je to opravdu můj životní výsledek. Na stará kolena jsem si udělal opravdu velkou radost,“ netají mimořádné uspokojení.

Úspěch ve sportu málokdy přichází sám od sebe a ani v Heřmanově podání to nebylo jiné. „Celý rok jsem tomu podřídil a byla to docela dřina. Naštěstí byla zúročena,“ konstatuje s úlevou.

Za mlada se ještě v Dukle Olomouc pohyboval maximálně kolem patnáctého místa našeho šampionátu. „Úplně nejlepší můj výsledek bylo druhé místo v tehdejším armádním přeboru v roce 1985,“ vzpomíná. „To už je ale hodně let,“ mávne rukou.

Tvrdý trénink

Ve veteránském mistrovství se Jihočech pravidelně několik let umisťoval kolem desátého místa. „Letos jsem začal tvrdě trénovat a výsledek se dostavil, za což jsem opravdu rád,“ přiznává. „Jak se říká, kousnul jsem se.“

Přes den se Heřman věnuje práci ve své firmě a až potom má čas na trénink. „Motokros je pro mne takový aktivní relax,“ tvrdí.

Mistrovství republiky veteránů se jezdí společně s klasickým šampionátem tříd open a MX2, což kvalitě těchto závodů mimořádně prospělo. „Je to perfektní. Jinak by se žádné závody pro veterány u nás asi ani nepořádaly. Dokonce se dávají i nějaké finanční odměny za umístění. Jsou to malé částky, ale určitě potěší,“ připustí.

Mistrem republiky mezi veterány se stal Roman Heinrich před někdejším výborným reprezentantem Petrem Kovářem. „Heinricha jsem dříve ani neznal. Ale je fakt, že poslední nějaké čtyři roky patří mezi veterány k absolutní špičce. Jede dobře a pořád se zlepšuje. Trénovat musel začít i Petr Kovář, aby se dostal na druhé místo. Bez tréninku se nedá mezi veterány v republice jet do osmého místa,“ je přesvědčen.

V letošním roce dokázal porážet závodníky skutečně zvučných jmen. „Veterány letos jelo osm mistrů republiky. Porazit každého z nich, i když už jsou ve starším věku, je samozřejmě příjemné.“

Kromě mistrovství republiky Heřman ještě pořádně řádí také v krajském přeboru. Ten mezi veterány vyhrál a k tomu ještě velice často nastupuje mezi mladšími soupeři ve třídě open. „Mezi veterány byl letos jenom Jirka Hrobský, který mne třikrát porazil. Open jsem jezdil v rámci tréninku na mistrovství republiky, abych si dal pořádně do těla,“ vysvětluje a k jeho slovům je třeba dodat, že mezi “mladíky“ třídy open v kraji obsadil lichotivé čtvrté místo.

Ve čtyřiačtyřiceti letech zkušený motokrosař rozhodně nepomýšlí na konec kariéry. „Chtěl bych to zkusit ještě výš. Ale pokud v mistrovství republiky obhájím třetí místo nebo skončím třeba do pátého, tak budu spokojen. Přijdou určitě někteří mladší jezdci. Kdyby začal jezdit třeba Míra Kučírek, tak mezi veterány nemá vůbec konkurenci. Ten by jezdil v pohodě do desítky v klasickém mistrovství,“ míní.

Moto team Excel byl založen v roce 2001 a Heřman patří k jeho ikonám. „Po skončení aktivního závodění jsem měl pauzu a jedu zase od roku 1998. Po deseti letech přišel takovýhle úspěch. Důležité je, že se mi vyhýbají zranění. A zapomenout nemohu také na syna, který mi strašně pomáhá. Od něj mám bezvadně připravenou motorku, auto na závody a všechno ostatní. Bez něj bych motokros takhle dělat nemohl,“ chválí potomka.

Na příští rok se chce opět pečlivě nachystat. „Přípravu bych chtěl absolvovat úplně stejnou jako loni. Osvědčila se a snad to zase přinese výsledky,“ doufá.