Dlouhých pětatřicet let čekal český motokros na medaili z mistrovství světa. Až přišel Michkův loňský bronz. A letos tuto pozici ještě o jednu příčku vylepšil. Druhé místo vybojoval ve světové konkurenci naposledy v roce 1976 Jiří Churavý v tehdejší třídě 125 ccm.

Druhé místo si Jihočech pohlídal na závěrečném závodě seriálu, kterým byla Velká cena Německa v Teutschenthalu. Postavil se zde na třetí stupínek, když v první jízdě dojel druhý a ve druhé čtvrtý. V obou jízdách zvítězil další český jezdec Filip Neugebauer, který startoval v mistrovském seriálu poprvé.

Mistrem světa se stal Rakušan Matthias Walkner a pro naše sousedy vybojoval titul světového šampiona v motokrosu po sedmadvaceti letech. Před ním se naposledy z titulu radoval Heinz Kinigadner.

Michek ztratil na vítězného Rakušana jednatřicet bodů. Celkovou třetí příčku obsadil další Rakušan Günther Schmidinger, čtvrtý pak byl Slovinec Klemen Gerčar.

Současná jednička českého motokrosu netají obrovskou radost z titulu vicemistra světa. Sám si ale uvědomuje, že mohl dosáhnout i na stupínek nejvyšší. „Doplatil jsem na nevydařený první závod sezony v nizozemském Valkenswaardu, kde jsem nebodoval. V konečném součtu mi tento závod pochopitelně hodně chyběl," posteskne si.

Nepovedený vstup do letošního seriálu ale čtyřiadvacetiletého pilota nezlomil. „Doháněl jsem to celou sezonu. S druhým místem jsem ale hodně spokojený. Oproti loňsku jsem se dokázal o jedno místo posunout," netají se jezdec týmu Orion Litomyšl.

Ač si to nechtěl připustit, dvě nuly z Nizozemí na úvod devítidílného seriálu ho hodně mrzely. A v konečném účtování také asi stály titul mistra světa. „Nějakým způsobem se to ale projevilo, že jsem nemohl v posledním závodě bojovat o nejvyšší příčku. Takový je ale motokros. V něm se na kdyby nehraje a závody bez bodu k němu patří," říká Michek a odhodlaně tvrdí, že příští rok by chtěl na titul zaútočit. „Snad jsem si smůlu vybral letos," přeje si.

Za rok by skutečně chtěl zaútočit na metu nejvyšší. „Každý mi to takhle říká. Jeden rok třetí, teď druhý, takže příští rok by to chtělo titul. To je jasné, že na to taky myslím. Proto motokros dělám, abych byl co nejrychlejší a vyhrával," spřádá Jihočech plány pro příští sezonu, ve které chce opět zůstat ve třídě MX3.

Michek si udělal v průběhu sezony několikrát radost, když třikrát dokázal vyhrát Velkou cenu. Na nejvyšší stupínek se postavil v Bulharsku, na Slovensku a ve Velké Británii. V počtu vyhraných Velkých cen dokázal předčit i šampiona Walkner.

Další velký závod čeká Michka o víkendu. V dresu české reprezentace pojede v belgickém Lommelu v Motokrosu národů. Dalšími členy českého týmu budou Filip Neugebauer a Milan Špičák. „Pojede se na písku, který nám moc nesedí, takže uvidíme, jak to bude vypadat. Dáme ale do toho všechno," dodal Michek.

O týden později pak vyvrcholí domácí šampionát v Dlouhé Loučce, kde Michek sahá po obhajobě titulu.