Vše běželo jako na drátku, nechyběli naši nejlepší piloti na čele se současnou největší hvězdou českého supermota Pavlem Kejmarem. Jedna věc však ředitele závodu Václava Kudrleho přece jen trápila. Očekával o něco větší jezdeckou účast.

Do Písku totiž dorazilo jen šedesát jezdců, což bylo méně, než by si organizátoři přáli. „Účast byla skutečně slabší. To je na prvním závodě sezony dost nestandardní," posteskl si. „Negativní vliv mohlo mít počasí, protože od rána dost vydatně pršelo. Ale nevím, proč přijelo tak málo závodníků," kroutil hlavou.

Kudrle se nijak netajil zklamání nad celkem prořídlou startovní listinou. „Z hlediska organizace závodu je pro nás úplně stejné, jestli přijede třicet nebo třeba sto padesát jezdců. Ale ekonomicky je to pak výrazně složitější. Počasí asi skutečně mělo vliv. Pokud by bylo hezky, tak by asi přijelo o nějakých deset až patnáct jezdců více," je přesvědčen. „Zažili jsme tady taky přes sto závodníků, ale to už je bohužel hudba minulosti," připustí.

České supermoto momentálně neprožívá úplně nejlepší časy. Pavel Kejmar sice září v mistrovství světa, kde okupuje medailové příčky, ale jezdecké pole se jinak stále zužuje. „To je dané ekonomickou i celkovou situací u nás. Ale je faktem, že se tady objevují někteří junioři, takže se začíná třeba trošku blýskat na lepší časy," věří.

Domácí šampionát v supermotu byl pro Autoklub Hradiště v AČR letošním prvním velkým závodem v sezoně. Odstartoval tím bohatý program, ve kterém hrají velkou roli také motokárové závody. Již o tomto víkendu se zde pojede jeden z podniků mezinárodního mistrovství Rakouska. „Jedná se o vytrvalostní závod, který bývá dobře jezdecky obsazen," upozorňuje Kudrle.

Novinkou letošní sezony je kartingová akademie pro děti ve věku od šesti do deseti let. „Může se jí zúčastnit kdokoliv z ulice. Stačí, aby děti přišly v doprovodu se svými rodiče. Budou tady k dispozici motokáry, na učebně proběhne odborné školení, aby se všichni seznámili s problematikou motoristického sportu. Samozřejmostí je občerstvení. Všichni si zajezdí a zazávodí. Bude to průprava pro ty, kteří by se třeba motokárám chtěli věnovat naplno. V součinnosti s Autoklubem České republiky jsme vytvořili podmínky, že skutečně stačí jenom přijít a všechno potřebné již zajistíme my," láká Kudrle nové zájemce o motoristický sport.

Akademie se na autodromu na Hradišti uskuteční v sobotu 23. května.

V plánu je pochopitelně také řada komerčních akcí. „Bez nich bychom nemohli existovat, ty jsou pro naši činnost z ekonomického hlediska nezbytné, abychom utáhli běžný provoz," konstatuje Kudrle.

V červnu čekají příznivce motokárového sportu na jihu Čech doslova hody. Uskuteční se totiž hned tři závody. Tím prvním bude 6. – 7. června populární Moravský pohár. „Předpokládáme, že by se ho mělo zúčastnit kolem dvou set závodníků," nabízí zajímavou cifru ředitel závodu.

Dalším závodem bude 20. – 21. června Pohár Autoklubu a poslední červnový víkend přijde jeden z vrcholů sezony, kterým bude třetí díl mezinárodního mistrovství republiky. „Ze sportovního hlediska se jedná o to nejlepší, co je u nás k vidění," přikyvuje zkušený funkcionář.

Na začátku července přijdou v Písku ke slovu zase motocykly. Na Hradiště zavítá domácí šampionát minibiků a skútrů. Na konci srpna se pak ještě jednou na jih Čech vrátí mezinárodní mistrovství republiky v supermotu. Sezonu na Hradišti uzavře rakouský šampionát v motokárách. „Je toho opravdu dost, ale věřím, že všechno zvládneme," ujišťuje Kudrle.

Přál by si také těsnější spolupráci s píseckou radnicí. „Věřím, že by nám město mohlo pomoci. Pokud u nás v areálu nejsou závody, tak ho využívá písecká veřejnost. Je z něj pěší zóna, jezdí se tady na kolech i kolečkových bruslích, připravují se tady s auty zájemci o autoškolu. Jsou to desítky lidí a také pro ně celý prostor udržujeme. Areál je hojně využíván a věřím, že ze strany písecké radnice se nám dostane nějaké podpory. Nepotřebujeme ji na organizaci závodů, ale pomohlo by nám to při údržbě areálu," posílá Václav Kudrle vzkaz směrem k písecké radnici.

Do budoucna by na Hradišti uvažovali o možnosti odlesnění části areálu v prostoru mezi startem a cílem. „Podle územního plánu se jedná o prostor pro sport, ale jenom odlesnění by vyšlo asi na milion a půl korun. Studie je připravená, ale zatím na to nejsou prostředky. Všechno je to o penězích, ale určitě chceme pokračovat dál, aby se motoristický sport v Písku zachoval, protože tady má dlouholetou tradici," nehází Václav Kudrle v žádném případě flintu do žita.