Stejně jako loni se pojede podle atraktivnějšího systému rozjížděk. „Loni jsme vyzkoušeli nový systém kvalifikačních jízd, který se osvědčil, neboť se líbil jezdcům i divákům. Proto i nadcházející seriál pojedeme podobným způsobem,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů šampionátu Josef Vašíček.

Ve dvanácti kvalifikačních jízdách pojede podle rozpisu každý jezdec čtyřikrát. Na základě součtu bodů postoupí nejlepších osm přímo do finále A, jezdci na 9. až 20. místě pojedou finále B, ve kterém se střetnou o zbývající dvě postupová místa do finále A.

Minulá zima byla na sněhové podmínky velmi příznivá a umožnila po tříleté přestávce odjet všech deset závodů v plánovaných termínech. To bylo pochopitelně pro pořadatele, jezdce i diváky příjemné. „Máme samozřejmě připraveny i náhradní termíny, bude záležet na aktuální situaci,“ doplnil Vašíček.

Na jihu Čech se loni mistrovské závody uskutečnily vůbec poprvé v historii. „Několik let jsme pořádali regionální závody. Loni jsme poprvé jeli mistrovství republiky. Závody se povedly, takže nám pořadatelství bylo přiděleno znovu,“ říká šéf Motosportu Chýnov Evžen Zadražil. Právě tento klub je totiž organizátorem obou jihočeských závodů. „Loni jsme jeli v Radeníně a v Rodné. V Rodné se mistrovský závod uskuteční i letos, v Radeníně se pojede jen regionální Jihocup. Volba tak padla na Želeč u Tábora, kde o závod opravdu hodně stáli,“ vysvětluje Zadražil.

Tratě pro domácí šampionát se od těch pro regionální závody příliš neliší. „Mistrovství republiky je náročnější na organizaci. Musí být delegovaní činovníci a řeší se tam i určité mediální otázky. Jinak trať má prakticky stejné parametry jako při Jihocupu,“ uvádí Zadražil. „Jsme připraveni. Teď už potřebujeme jenom sníh a mráz,“ usměje se.

V jednání už je také startovní listina. Titul budou obhajovat bratři Šrolerové z Klášterce nad Orlicí. „Po roční pauze by se měl vrátit někdejší výborný motokrosař Bohuslav Svatoš, jenž je nejúspěšnějším účastníkem dvanáctileté historie mistrovství republiky v motoskijöringu,“ říká Zadražil.

Z dalších známých jmen by se měli objevit Vítězslav Marek nebo někdejší motokrosový reprezentant Pavel Kunc. „Motoskijöring je dost specializovaná disciplína, takže motokrosaři ho tolik nejezdí. Hodně totiž záleží na lyžaři. Třeba bratři Šrolerové jezdí v motokrosu pouze krajský přebor,“ vysvětluje Zadražil.

Motosport Chýnov nejen organizuje závody, ale nasazuje také svou posádku. „Václav Malkus se Zdeňkem Malíkem absolvují celý seriál. Minimálně na prvních dvou závodech u nás by se pak měly objevit i další jihočeské posádky,“ dodává Zadražil.