„Já viděl naživo tento systém házené teprve před rokem a půl, je to nádhera, úplně mě to uchvátilo,“ okamžitě odpovídal na dotazy Deníku trenér extraligových házenkářů Jiskry lázně Třeboň Vladislav Jordák. Školní liga v miniházené startuje tradičním už 4. ročníkem Českobudějovického poháru právě dnes. TJ Lokomotiva s podporou odboru školství a tělovýchovy při magistrátu města Č. Budějovice pořádá ve své sportovní hale v Suchém Vrbném tradiční turnaj v miniházené (4+1) pro základní školy Budějovického okresu. „Když já začínal, tak tento stylpřípravy dětí vůbec nebyl,“ vzpomíná Jordák, který se do extraligy propracoval právě z českobudějovických prvních házenkářských krůčků. „Pro děti je to úžasná věc, oproti klasické šestkové házené si daleko víc zahrají s balonem.“ Děti jsou v systému 4+1 s míčem v ruce prakticky neustále.

Přes 400 dětí

„V uplynulých třech ročnících se v bojích na palubovce střetlo průměrně osm škol, které sestavily vždy více než patnáct týmů, v hale se tak dohromady ukázalo přes čtyři sta dětí z prvního stupně základních škol,“ vypočítali organizátoři opravdu úctyhodnou bilanci. „Na organizaci se také podílejí studenti Gymnázia olympijských nadějí, kteří pomáhají školním družstvům po celou dobu turnaje po organizační i sportovní stránce,“ bilancuje garant akce Milan Švec, licencovaný trenér mládeže při TJ Lokomotiva a garant projektu Miniházená do ZŠ Budějovicka. „Zájem dětí je značný,“ shodují se trenéři oddílu házené, kteří těsně před prázdninami předvedli v hodinách tělesné výchovy v řadě škol vzorovou hodinu s dětmi, které miniházenou nikdy nehrály. „Odměnou byla skutečnost, že děti z tělocvičen se zvoněním odcházely skutečně nerady.“
Přestože se vcelku pochopitelně začínající házenkáři dopouštějí spousty technických chyb, účelem je, aby získali k házené vztah. „Na technické chyby je třeba upozorňovat už i děti, musí se kontrolovat, ale není to priorita, je to o hlavně o tom, aby házená děti bavila. Ony jsou strašně aktivní, tato forma pohybu je pro ně úplně parádní,“ míní trenér Jordák, který ještě nedávno patřil na extraligových házenkářských palubovkách k obávaným střelcům.

268 týmů

V České republice se ve školních ligách ve čtyřleté historii v celkem 29 školních ligách setkává 268 týmů ze 129 ZŠ. „České Budějovice se snaží o primát v jižních Čechách, kde zatím školní liga nikde neběží.“ Turnajové výsledky Budějovického poháru v miniházené se budou započítávat do startující školní ligy. Další informace mohou získat pracovníci ZŠv TJ Lokomotiva ČB. „Zvolili jsme tuto variantu pro spravedlivější rozdělení školních týmů do jednotlivých lig, turnaj ukáže sílu školních týmů a školní ligy budou sestaveny podle výkonnosti, ne podle teritoriální příslušnosti k té či oné části města,“ zdůvodňuje Milan Švec společný turnaj na začátku dlouhodobé soutěže. „Zvažujeme dokonce i závěrečný turnaj na jaře opět u nás v hale, byl by vyvrcholením celoroční soutěže a odměnou pro zúčastněné základní školy. Možnou alternativu závěrečného turnaje si necháme.“

Pětikolová soutěž

Děti by měly být zapojeny do minimálně pětikolové soutěže, ta je organizována v samostatných turnajích ve dvou kategoriích (1-3 třídy a 4-5 třídy). „Pořadatelsky se mohou jednotlivé školy střídat a ukázat se tak na domácí půdě svým spolužákům.“ Sportovní aktivitu doplní pořadatelé o atraktivní setkání s Policií ČR. „Ve spolupráci se sportovním klubem připravujeme pro školáky řadu statických i dynamických ukázek ze života policejních složek,“ říká Regina Tupá, mluvčí a vedoucí preventivně informační skupiny Policie České republiky na území Jihočeského kraje. Doprovodný program připravuje i Všeobecná zdravotní pojišťovna s důrazem na prevenci úrazů a vážných onemocnění dětí ve školním věku.“ K házené tak nacházejí cestu i noví hráči. Narůstá tak členská základna. „Děti tato forma turnajů přitahuje k házené i od dalších sportů, třeba od fotbalu, kde musí na branku čekat dvacet nebo třicet minut, tady si prožijí radost z dosaženého gólu mnohem rychleji. Podle mne je házená v tomto věku těžším sportem než fotbal, děti se musí naučit hodně věcí,“ soudí Vladislav Jordák. K propagaci házené prospívají i útulné prostory haly v Suchém Vrbném, která prostorem patří k největším v Jihočeském kraji. „A to je pro děti a jejich rodiče další fantastická věc, je to jedna z cest, jak nalákat děti ke sportu,“ říká současný trenér třeboňské Jiskry Vladislav Jordák.