Jakub Prüher se zalíbením prochází vodáckým areálem Lídy Polesné. Účastník OH v Barceloně s viditelným potěšením vnímá čilý ruch na sportovišti, které s jeho přispěním v posledních letech vyrostlo do krásy.
„To jo, spokojený jsem, je tu hodně cizinců," všiml si.
Od rána do večera se „na kanále" neustále něco děje.

Všiml jsem si početné skupiny Poláků, kteří další sportovci do Č. Vrbného dorazili?
Poláci opravdu dorazili v hojném počtu, jsou tu Francouzi, Němci, Rakušané, ve velkém počtu přijeli Slováci, pádlují tu Angličani. Když se podíváte do přihlášek, je tu opravdu významné zahraniční zastoupení.

Ovlivnil startovní listinu závod juniorských nadějí?

Určitě. Závod, který startuje ve čtvrtek, je finále neoficiálního Světového poháru juniorů, zároveň je to závod olympijských nadějí.

V týdnu jsem sledoval vodáky v areálu Lídy Polesné, v dolní pasáži trénovali slalomáři, nahoře dováděly děti, všechno vypadalo v klidu, pohodě, bez zranění…

…to bych nechtěl zakřiknout. Opravdu je tady aktuálně velký pohyb. Za dva roky se ale opravdu nikomu nic nestalo, to nás těší, kanál je koncipován i s důrazem na bezpečnost, ale znáte  to, stát se může cokoli.

Zahraniční účastníci nevyužili možnosti ubytování v penzionech, zůstali ve stanech?

Přesně tak. Toto počasí k tomu přímo vybízí. Stany jsou tady všude, kde jen mohou být. V kempu se teprve snažíme vypěstovat stromy, aby tam bylo trochu stínu,  teď  už je ale zaplněno i tam.

Vy sám také vyrazíte do slalomářského závodu?

Pojedu. Vypadá to, že vyrazím jako předjízda.

Kdo bude stavitelem trati?

V junior cupu staví trať Stanovský, on je duchovním otcem celého projektu.

Aktuálně se Česká republika potýká s nedostatkem vody, jak jsou na tom slalomáři?

Kanál je koncipovaný na průtok dvanáct až šestnáct kubíků za vteřinu. My se pohybujeme okolo třinácti kubíků, abychom udrželi hladinu. Vypadá to dobře, ale jsme schopni uspořádat závod i při jedenácti kubících.

Program najdou čtenáři Deníku na jiném místě této stránky, všechno vypukne ve čtvrtek?

Na čtvrtek a na pátek jsou na programu kvalifikace  juniorského závodu, v pátek začne Wave, připraveny jsou koncerty, v sobotu a v neděli je klasický program, slalom, boatcross – massocros, nově se na horní části pojede mistrovství České republiky v paddleboardingu.

Přímo v akci bude i veřejnost?

Veřejnost bude v určitých hodinách zdarma raftovat, je toho opravdu hodně. Závodní program vyvrcholí v neděli, kdy  se pojede  velké finále slalomu  a boatcross, který je tedy spíš massocros.