Za jeho vznikem stojí především podnikatel Luboš Peszat (36 let). „S kluky Smržovými se známe delší dobu. Před lety jsem s nimi jezdil trénovat na silnici. Potom jsem se ale vrhl na motokros, který mě bavil více," vzpomíná na svůj přechod do terénu.

Pod záštitou bratrské dvojice tak vznikl motokrosový tým, který chce čeřit vody nejen v krajských vodách, ale chystá se zasáhnout i do mistrovství republiky.

Jeho lídrem bude Vít Žižka (21 let) z Vodňan, jenž bude startovat v mezinárodním mistrovství republiky nejprestižnější třídy MX1. První závod v Dlouhé Loučce však vynechal. „Loni promarodil celý rok, takže ještě nemá tolik natrénováno a první závod raději vynechal. Na druhý závod v Pacově však už bude připraven," ujistí Peszat, jenž funguje jako týmový manažer.

Někdejší mistr republiky v juniorské dvoutaktní třídě Žižka by neměl hrát mezi českou elitou druhé housle. „Měl by se pravidelně dostávat do superfinále," připomíná Peszat velkou novinku letošní sezony, do které si zajistí postup vždy nejlepší dvacítka z každé třídy.

Ve slabší kubatuře MX2 absolvuje domácí šampionát další mladík Miroslav Hejpetr z Olešníka (20 let). „Také od Mirka čekáme, že by neměl mít problém postupovat do superfinále. Oba kluci poctivě trénují a věříme, že se to odrazí i na výsledcích. Především by to však pro oba měla být zklidňující sezona. V minulosti měli dost pádů a z toho vyplývajících zranění. Letošní sezona by měla být odrazovým můstkem k té další," naznačuje šéf týmu jeho dlouhodobější strategii.

Zároveň se snaží zapracovat i na fyzičce svých oveček. „Oba kluci si tak trochu mysleli, že motokros je jenom o ježdění na motorce. Ale neméně tak důležitá je i kondice a na té se snažíme hodně pracovat," zdůrazní.
Další tři členové týmu naskočí do krajského přeboru. Jedním z nich bude sám Luboš Peszat, jenž loni v krajském přeboru třídy Amatér Open osmnáctou příčku a letos by chtěl zaútočit na první desítku. „Pokud by se dařilo, tak klidně i na pětku," usměje se.

Také další dva týmoví piloti pojedou amatérské třídy přeboru, ale jedná se o hodně zajímavé piloty. Sedmadvacetiletý nositel známého motokrosového jména Ondřej Bendík patřil v juniorských letech k talentům tohoto sportu. Poté ale kariéru ukončil, i když, jak se později ukázalo, vlastně jenom přerušil. „K motokrosu se vracím po pěti letech. A ostrý závod jsem nejel ještě o tři roky déle," s úsměvem připomene.

Svět motoristických závodů ale ani v době své pauzy neopustil. Působil jako mechanik, několik sezon strávil po boku Matěje Smrže na okruzích a před dvěma roky se vrátil k motokrosu. Právě díky přátelství s Lubošem Peszatem. Nejdříve mu dělal mechanika a vykonával i roli jakéhosi poradce až trenéra. Nyní se vrací rovněž do sedla závodního stroje. „Luboš do mě tak dlouho hučel, až jsem si také pořídil motorku," s úsměvem zdůvodňuje svůj návrat k aktivnímu závodění.

Peszat věří, že v Bendíkovi určitý potenciál stále dřímá. „Viděl jsem, jak před dvěma roky naprosto hladce vyhrál amatérskou třídu na Memoriálu Karla Samohejla v Netolicích. Navíc na půjčené motorce," připomíná Bendíkův poslední start.

Letošní rok bere sám Bendík jako takový rozjezdový. „Pojedu amatérskou třídu open a chtěl bych ji vyhrát. Příští rok bych pak jel klasický přebor ve třídě open a možná bych zkusil i nějaký závod mistrovství republiky," plánuje naprosto seriózní návrat k aktivnímu motokrosu.

Posledním členem týmu je David Müller (21 let) z Vodňan. S motokrosem sice teprve začíná, ale jinak to ve světě motoristického sportu rozhodně není neznámé jméno. Jedná se totiž o bývalého úspěšného motokárového jezdce, který startoval v mistrovství republiky hlavní třídy NKZ2. „Motokáry byly dost finančně náročné, tak to zkouší s motokrosem. Loni začal, letos pojede druhou sezonu, tak uvidíme, jak se mu bude dařit," uvádí Peszat.

Varianta, že by se v některém závodě objevil třeba i jeden z bratří Smržů, je prakticky vyloučená. „Oba mají motokrosové závody v průběhu jejich silniční sezony zakázány. Ale podporují nás hlavně materiálně. Za to jim patří velké poděkování," vzkazuje Peszat směrem k úspěšné sourozenecké dvojici.

Vstup do krajského přeboru čeká celý tým v sobotu v Klukách u Písku. Původně se tam mělo závodit už 31. března, ale kvůli nepřízni počasí byl závod přeložen na tuto sobotu. „Odložení jsme docela přivítali. Alespoň jsme měli více času na trénink a přípravu techniky. Závodit ve sněhu by stejně nemělo valný smysl," konstatuje Peszat.

Sobotní letošní premiérový přeborový závod v Klukách startuje ve 12.15, dopolední tréninky začínají už v 7.40.