Aktuálně nejlepší dva týmy české extraligy volejbalistů svedly souboj ve finále Českého poháru. Jihostroj České Budějovice postoupil přes Ostravu, Karlovarsko zdolalo obhájce titulu Duklu Liberec. Trenér Dvořák ještě před utkáním říkal: „Je to o jednom zápase, jsme na něj připraveni. Musíme se opřít o servis, musíme se „odbrzdit“ a dostat se do pohody.“ Také trenér Karlovarska Jiří Novák měl o finále své představy: „Může to být trochu svázané, kdo bude klidnější, odveze si pohár.“

Velmi rázně, od podlahy se pustili finalisté do souboje o druhou nejcennější trofej ve volejbale. Dlouho byl stav vyrovnaný, Karlovarsku pak začal lépe vycházet tvrdý servis, nahrávač de Amo musel směřovat vysoké nahrávky do kůlů, kde již čekala srovnaná karlovarská obrana. Západočechům se podařilo odpoutat se ve skóre a esem zakončili první sadu.

Jihočeši nastoupili do druhé sady s Michálkem místo Licka a také Sedláček nahradil Poláka. Volejbalisté z Karlových Varů hráli odvážně, nizozemský nahrávač Keemink těžil z dobrého příjmu, využíval k útočení všechny spoluhráče a Karlovarsko mělo znovu víc bodů na svém kontě. Parádní obrat nastartoval Sedláček přímým bodem z podání, přidali se k němu i další českobudějovičtí volejbalisté a rázem se herní pohoda přesunula na stranu Jihostroje, kterému se podařilo vyrovnat na 1:1 na sety.

Třetí sada byla také taktickou bitvou dvou lodivodů, Nováka a Dvořáka, kteří už se navzájem nemohli ničím překvapit, ale svým svěřencům neustále vysvětlovali, co a jak mají hrát. Mírně navrch měli při vstupu do koncovky Jihočeši, ale při Indrově podání se body srovnaly (22:22). Nesmírnou bojovností v poli České Budějovice získaly tři body v řadě, a tím také třetí set.

Výborný volejbal hodný finále viděli diváci v teplické hale. Karlovarsko vytáhlo do boje všechny zbraně, tou největší bylo znovu velmi tvrdé podání. Západočechům se dařilo, na co sáhli a velmi brzy si utvořili velký náskok, který využili v zisk čtvrté sady.

Skvěle začal Jihostroj České Budějovice pátý set (3:0). Zbytečné chyby Jihočechů znamenaly velmi brzké vyrovnání, po servisech Španěla v dresu Jihostroje de Ama se točily strany za stavu 8:6. Všichni aktéři se překonávali v obraně v poli, dvěma bloky znovu Karlovarsko smazalo ztrátu (12:12). Na síť do koncovky přišel smečař Licek, Stoilovič našel mezírku v soupeřově kurtu a přidal eso (14:12). Patrik Indra selhal, pokazil servis a ohromná radost hráčů Jihostroje vypukla naplno. České Budějovice vydřely cennou trofej, vyhrály Český pohár. Nejužitečnějším hráčem finále byl vyhlášen Filip Stoilovič.

VK ČEZ Karlovarsko – Jihostroj České Budějovice 2:3 (20, -21, -22, 17, -13), čas: 125 minut, rozhodčí: Rychlík, Kovář

Karlovarsko: Wiese, Patočka, Keemink, Vašina, Zajíček, Indra – libero Pfeffer (Ihnát, Fišer). Trenér: Jiří Novák.

České Budějovice: de Amo, Stoilovič, Polák, Schouten, Licek, Mach – libero Kryštof (Piskáček, Sedláček, Michálek, Šulista). Trenér: René Dvořák.