Originální cyklistický závod Bohemian Gran Fondo se jede tuto sobotu v Českém Krumlově a jeho okolí. Každý cyklista, který se závodu zúčastní zaplatí registrační poplatek 1000 Kč a výtěžek půjde na konto nově zřízeného Mamma HELP centra v Českých Budějovicích, které v jihočeské metropoli funguje od 16. září.
Mamma HELP je nevládní nezisková organizace a pomáhá ženám, které onemocní rakovinou prsu. „Lidé se často ptají, jestli získané prostředky opravdu poputují na danou věc a já mohu všechny ujistit, že vybrané peníze se opravdu dostanou k nám a použijí se na chod nového českobudějovického centra," ujišťuje ředitelka Mamma HELP Jana Draxlerová.
Organizátoři jízdy se inspirovali podobnými akcemi pořádanými v zahraničí. Například Pan Massachusetts Challenge v USA každoročně získává od účastníků vytrvalostní cyklistické jízdy mnohamilónové částky na výzkum rakoviny. Podobnou akcí je i kultovní La Marmotte ve Francii, jeden z nejtěžších cyklistických amatérských závodů na světě.
„Bohemian Gran Fondo v Českém Krumlově pořádáme vůbec poprvé. Jedná se o premiérový ročník," říká jedna z organizátorek akce Petra Hlachová.
Na účastníky cyklistického závodu čekají tři velice náročné tratě, všechny s cílem na vrcholu hory Kleť, který se nachází v nadmořské výšce 1084 metrů.  „O závod v pravém slova smyslu se nejedná," opravuje mě Petra Hlachová. „Jedná se o charitativní jízdu. Cílem každého účastníka je náročnou trasu zvládnout. V cíli má pak každý dobrý pocit ze svého sportovního výkonu a navíc přispěje na dobrou věc. Chceme, aby si to především všichni užili," vysvětluje Petra Hlachová.
Jízdy se může zúčastnit skutečně každý cyklistický nadšenec, neboť akce je určena pro širokou veřejnost bez ohledu na věk. Každý však musí prokázat velmi dobrou fyzickou kondici. Vždyť nejdelší z tratí Bohemian Gran Fondo měří 186 kilometrů. Jezdci během jejího absolvování nastoupají více než 4200 metrů.
Pořádně se zapotí i cyklisté, kteří absolvují nejkratší 46 kilometrů dlouhou trať Mamma Help Fondo. To může potvrdit i šéf táborské cyklistiky Čestmír Kalaš, který si předevčírem trať vyzkoušel na vlastní kůži a projede si ji i v sobotu. „Na vojně jsem byl v Dukle Český Krumlov a zdejší kopce velmi dobře znám. Dnes mi ale přijde, že jsou mnohem větší," usmívá se Kalaš. Kromě osobní účasti přispěl samotný šéf táborských cyklistů i zakoupením dvaceti startovních čísel.
Žádný z cyklistů nejlepšího jihočeského týmu ČEZ CT Tábor se však sobotní akce v Českém Krumlově přímo nezúčastní, protože ve stejném termínu se jede v Lounech druhé kolo Toi Toi cupu. Klub ale akci podpořil zakoupením dalších deseti startovních čísel.
Na startovní čáře se objeví například někdejší český reprezentant na silnici Jiří Sosnovec   nebo bývalý profesionální jezdec na horských kolech Ivan Rybařík se svým týmem Čistý Sport.
Start všech tří jízd je na českokrumlovském parkovišti P2 Pod poštou. Jako první vyrazí cyklisté přihlášení na nejdelší trasu Bohemian Gran Fondo. Ti startují již v 7 hodin. V 9 hodin pak vyjedou jezdci na trasu Fondo Český Krumlov a jako poslední vystartují cyklisté na trať nejkratšího závodu Mamma Help Fondo. Jejich závod je naplánován na pravé poledne.
Pokud někoho myšlenka akce oslovila, ale ze zdravotních či jiných důvodů se nemůže cyklistické jízdy zúčastnit, muže akci i tak podpořit. Po zaplacení částky 500 Kč se takový zájemce stane „Virtuálním jezdcem" a jeho jméno bude následně uvedeno v listině těch, kteří Bohemian Gran Fondo  absolvovali, s poznámkou Virtuální jezdec včetně hodnoty daru.
Přihlásit se je možné prostřednictvím internetu do dnešního dne nebo ještě v den závodu přímo na místě.

Přehled tratí:

BOHEMIAN GRAN FONDO
Velmi náročná vytrvalostní jízda na 186 km (převýšení 4213 m) se třemi měřenými sekcemi. Jezdci si volí vlastní tempo s cílem dokončit zvolenou trasu v předepsaném časovém limitu, který vychází celkové průměrné rychlosti mezi 16 km až 28 km za hodinu včetně všech zastávek na trati.

FONDO ČESKÝ KRUMLOV
Náročná vytrvalostní jízda na 126 km (převýšení 3000 m) s dvěmi měřenými sekcemi. Jezdci si volí vlastní tempo s cílem dokončit zvolenou trasu v předepsaném časovém limitu (průměrná rychlost mezi 15 km až 28 km za hodinu včetně všech zastávek na trati).

MAMMA HELP FONDO
vytrvalostní jízda na 46 km (převýšení 1189 m) s jednou měřenou sekcí. Jezdci si volí vlastní tempo s cílem dokončit zvolenou trasu v předepsaném časovém limitu (minimální průměrná rychlost 10 km za hodinu včetně všech zastávek na trati).