Chladných večerů v červnu moc nebylo. Přesto právě v jednom z nich se uskutečnil v údolí řeky Vltavy v Poněšicích nedaleko Hluboké nad Vltavou závod se statutem akademického mistrovství České republiky. Přírodní víceboj, Survivale 2009, byl vypsán i pro veřejnost.

A v čem se závodilo? Čtyřiadvacetihodinový boj s vlastními silami, s přírodními živly, během celé trasy sportovci za sebou zanechali úctyhodných téměř dvě stě kilometrů. „Musí zdolat start na kánoích, úvodní kros, krátce jedou na kole,“ říká ředitel závodu Martin Pádivý a v letmém výčtu pokračuje: „Na druhém břehu řeky je připraven další běžecký skalní kros, pokračuje se přejezdem Vltavy na umělou stěnu, kde závodníci lezou.“ Lezecká část závodu měla svá specifika. Pokud startující nezvládli dvě trasy, dostatečně obtížné, pokračovali „za trest“ ještě plaváním.

„Dalšími disciplínami jsou orientační běh, vysoké lanové dráhy, další cyklistická vsuvka, na bruslích museli dorazit za divokou vodou na kanál v Českém Vrbném, kde byl připraven slalom, na bruslích zpátky na Hlubokou a rychle do cíle.“

Přípravy před startem a vůbec další přestávky v závodě se odehrávaly v depu přímo v Poněšicích ve středisku Akademie múzických umění. Organizátoři si pochvalovali účast. Na trať vyrazilo šedesát párů, 120 soutěžících. Mezi odvážlivci nechyběly ani dámy. K favoritům patřila třeba dvojice Petr Bloudek Lucie Hrubá. „Myslím, že favorité jsou tu ještě větší než my, manželé Chaloupští,“ usmívala se skromně těsně před startem Lucie Hrubá z Merida Alpine Pro Nutrend.

„Oni jsou mapově dobří, pokud neuděláme nějakou chybu, mohli bychom je pronásledovat. Pokud mapovou chybu uděláme, tak nám asi hodně utečou. Budeme se snažit.“ Snažili se všichni, kteří v sobě našli dostatek odvahy a postavili se na start. V početném pelotonu jsme objevili dokonce dámský pár. „Je to strašně těžká trať, je to hodně obtížný závod,“ říká Barbora Válková (Ekonom Praha Outdoor), která se s nástrahami tratě prala s v doprovodu Martiny Hanusové. „My si to užijeme.“

Za tmy

O tom, že pro všechny zúčastněné je přichystán nezapomenutlný zážitek, nikdo nepochyboval. Zmiňovanou první disciplínou byla už za hluboké tmy kanoistika. Organizátoři vyslali před hladové vlčáky předjezdce na kajaku, traséra, který se svítícími body na vestě určoval směr. Jenže čelo startovního pole ho bleskurychle dojelo.

A předjezdec měl s ostrým tepmem starostí až nad hlavu. Závodníci museli pádlovat kolem bójí, odkroutili vytyčený okruh a pak se vydali na náročnou běžeckou část. Z lodí se vylézalo na břeh, pokračovalo se do ostrého kopce. Na trase bylo několik nástrah, třeba nepříjemný příkop, který vzal závodníkům další kousek sil. Muži si okruh ještě jednou zopakovali, ženy spěchaly do depa.

„Je to náročný závod, třeba jsou těžké všechny ty orienťáky, když už je hodně dlouho, když už cítíte únavu v nohou a v celém těle,“ oddechovala Petra Košťálová (Švihadla). Kterých disciplín se vytrvalci obávali ze všech nejvíc. „Systém je trochu fikaný,“ usmíval se Martin Sajdl (Žižkovský tygr – Ekonom Praha). Právě pro něj bylo alfou a omegou plavání. „Plaváním se dá hodně získat, ale také hodně ušetřit. Když jste dobrý lezec, hodně vylezete, nemusíte plavat,“ zopakoval specifika závodu.

„Problém je v tom, že já osobně nejsem vůbec dobrý lezec, mě čeká docela dlouhé plavání, z toho respekt mám. Hlavně v tom počasí, které nás čeká,“ zahleděl se do chladné noci. Není divu, že se v průběhu boje s vlastními silami objevují i fyzické a psychické krize. „Záleží na tom, jak se člověk vyspí, jaké je počasí. Když je sluníčko, třeba jako loni, můžete si chviličku odfrknout a zase to jde. Dnes ale je zima, vypadá to na déšť, nic moc,“ uvažoval Sajdl.

Cyklistika byla dalším bonbónkem. Za naprosté tmy pádili borci a jejich kolegyně do Hluboké nad Vltavou. Večer byl nesmírně náročný, den možná ještě o něco náročnější. Přišel třeba slalom na divoké vodě. Jako první dorazili k umělé slalomové dráze v areálu Lídy Polesné Pavel Kurz a Tomáš Petreček. „Je to v klidu. Kdyby nepršelo, bylo by to úplně v pohodě. První den pršelo, bylo to těžší, hned v první etapě jsme trochu zabloudili, ale všechno jsme dohnali,“ pochvaloval si člen vedoucího dua Pavel Kurz (Tilak Opava Net). Tito dva muži si vytvořili před párem Vaněk - Lorenc hodinový náskok. Svojí rychlostí dokonce zaskočili pořadatele. „Jsou až zbytečně rychlí,“ sarkasticky poznamenal organizátor Miloš Pádivý (VŠE Praha), který na poslední chvíli upravoval slalomářskou trasu. „Jen co přišla první voda na kanál, už tady byli. Je to od nich mimořádný výkon, jeli opravdu velmi dobře.“

Pořadí v cíli

Kurz s Petrečkem už si triumf nenechali vyrvat z rukou. Druhý skončil kvalitní pár Vaněk – Lorenc, třetí bylo nejrychlejší smíšené duo Bloudek - Hrubá.

Akademici: 1. Kutiš – Krajník 16:51 (VŠE Praha), 2. Mec – Toušek 17:35 (VŠE), 3. Veselý – Dušátko 17:40 (UP Olomouc, MU Brno).

Akademičky: 1. Hanusková – Válková 23:45 (VŠE), 2. Louková – Tučková 32:24 (UJEP).

Muži–ženy akademici: 1. Paloncý – Dušková 17:19 (UP Olomouc, UK Praha), 2. Zavoralová – Kincl 20:16 (UK a ČVUT Praha), 3. Mikš – Hájková 22:05 (ČZU Praha).

Muži open: 1. Petreček – Kurz 13:54, 2. Vaněk – Lorenz 14:45, 3. Přibyl – Jonáš 16:22.

Ženy open: 1. Fantová – Betková 20:13, 2. Hebelková – Landová 20:39, 3. Hodková – Klinkerová 22:00.

Muži – ženy open: 1. Bloudek – Hrubá 15:19, 1. Chaloupská – Chaloupský 15:39, 3. Pohl – Košťálová 18:21.