Jihostroj vstupoval do utkání s Brnem jako favorit, ale brněnské mužstvo přijelo na jih Čech s odhodláním odvézt si body. Nakonec se hrálo dlouhých 150 minuta. A tak stojí za to si obrovské drama připomenout. „Čekali jsme, že to pro nás bude těžké, protože víme, na čem má Brno hru založenou. Bohužel se to potvrdilo – první dva sety neuvěřitelně šlapalo do servisu, který mu vycházel. Do toho se přidaly naše chyby v útoku,“ hodnotí nejdelší zápas volejbalové sezony českobudějovické libero Martin Kryštof.

Brno zvládlo lépe koncovky prvních dvou setů – 25:22 a 28:26 – a s Jihočechy to vypadalo bledě. „Po prvním setu jsme cítili nervozitu a pak se to s námi táhlo. Zaplaťpánbůh, že jsme dokázali třetí a čtvrtý set vyhrát,“ říká Kryštof, který vydatně pomohl ke zlepšení hry od třetího setu. Na počátku obratu stál odvážný tah trenéra Reného Dvořáka, který poslal na smeč Caseyho Schoutena.

„Myslím, že to byl klíčový okamžik. Vystřídali jsme smečaře Filipa Stoiloviče, kterému se nedařilo. Casey sice na tomto postu nehraje, ale neměli jsme jinou možnost. Povznesl naši hru, stejně tak Radek Mach. Něco jsme pak zablokovali a dávali jsme lepší servis,“ myslí si zkušený kouč Jihostroje.

Jihostroj České Budějovice v extralize
Víme, co zaznělo po 150 minutové bitvě Jihostroje s Brnem

S pochvalou pro vydařený trenérský tah se přidal i nejzkušenější hráč Jihočechů Martin Kryštof. „My jsme neměli co ztratit. Udělali jsme hodně chyb a moc jsme se útočně neprosazovali, takže tenhle tah byl dobrý a taky velice důležitý. Brno se potom Caseyho snažilo trefovat servisem a začalo kazit.“

Kanadský univerzál Casey Schouten zahrál na nezvyklé pozici výborně. Připsal si 13 bodů a pozornost vzbudil hlavně čtyřmi esy v řadě, které předvedl ve třetím setu. „Nedělal chyby na příjmu, což je přitom činnost, kterou normálně jako univerzál netrénuje. Pomohl nám hodně na servisu i v poli. Je to pro nás varianta i do dalších zápasů, ale doufám, že se nám vyléčí další dva zranění smečaři,“ naráží René Dvořák na Martina Licka a Daniela Šulistu, kteří se pomalu zotavují po zraněních.

Jihostroj nakonec zápas v tie breaku zvládl, ale o napětí nebyla nouze. Brno dokázalo favorita před jeho fanoušky potrápit. „Bereme to jako varování, že si nemůžeme dovolit polevit vůbec s nikým. Příště musíme být lepší,“ shrnuje kouč Dvořák, který byl rád, že jeho svěřenci nakonec zápas dotáhli do vítězného konce v pátém setu. „Tie-break je vždycky loterie. My jsme makali, věřili a doufali, že budeme šťastnější. Velice si vážíme toho, že jsme zápas nakonec dokázali otočit,“ uzavírá Kryštof.

Na domácí zápas ve Sportovní hale se fanoušci mohou opět těšit v sobotu 27. listopadu, kdy Jihostroj od 18.00 hodin hostí Odolenu Vodu.