A tak jeden z nejúspěšnějších českých bikerů spojil příjemné s užitečným. „Podmínky pro cyklistiku jsou tady perfektní,“ přikyvuje.

A navíc světová pandemie onemocnění Covid-19, která komplikuje život sportovcům na celé světě, byla na Gran Canaria o něco příznivější než v ČR. „Situace byla lepší, klimatické podmínky perfektní, pro cyklistiku je to i skvělý terén. Za mě to byla asi nejproduktivnější zima, jakou jsem kdy měl,“ říká a s uspokojením v cyklistické duši prohlíží svůj tréninkový deník. „Podařilo se mi najet hodně kilometrů. Nastoupal jsem hodně výškových metrů. V prvních závodech bylo znát, že příprava byla hodně kvalitní, že mám z tréninku dobrý základ.“ Rozhodnutí zůstat na Kanárských ostrovech bylo správné.

Martin Stošek jezdí na kole skvěleMartin Stošek jezdí na kole skvěleZdroj: archiv Deníku

Cyklista, jehož zdobí svědomitost v přípravě a který má porce kuráže na rozdávání, pochází z Blatné. „Mám tam rodinu,“ přikyvuje. Má-li čas, a pohybuje se v ČR, do Blatné se snaží vždy zajet. „Moc rád,“ potvrzuje. „Prostředí okolo Blatné je moc pěkné, pro cyklistiku je tam nádherná krajina,“ vypráví zasněně o svém rodném kraji. „Žijeme v Plzni, takže když vyrazím směrem na Blatnou, tak trénuji tam, kde jsem býval zvyklý,“ usmívá se Martin Stošek. „Nejsou tam moc dlouhé kopce, ale když mám čas, na Blatensko vyrážím na trénink moc rád.“ V příjemně zvlněném terénu si dokáže naplánovat, a také ho odmakat, docela náročný trénink. „Sice teď přímo v Blatné nežiju, ale mám tam trvalé bydliště, město mě podporuje, za to jeho vedení patří veliké poděkování,“ posílá vzkaz prostřednictvím rozhovoru v Deníku.

Ve městě, kde s cyklistikou začínal, v SCV Blatná (Sdružení cyklistické všestrannosti) , velmi pečlivě sledují všechny Martinovy úspěchy. „Líbí se mi, že mají radost z mých dobrých výsledků,“ říká Martin Stošek, na kterého Blatenští jsou právem hrdí.

Poprvé v této sezoně závodil v Turecku. A to hned třikrát. Pokračoval ve Španělsku a dalším etapovým závodem v Chorvatsku. „Zimní příprava se projevila, vypadá to vážně dobře.“

V maratonském závodě, ve kterém patří k nejlepším na světě, dokonce vede pořadí světového žebříčku. Loni vyhrál na Elbě, obsadil zmiňované třetí místo na MS, tím přispěl do osobní bodové pokladnice výraznou měrou. A po třetí pozici na jaře roku 2021 v Chorvatsku se vyhoupl přímo do čela.

Ve Španělsku se jel Světový pohár dvojic v Andalusii, kde český pár ve složení Stošek – Hynek (Future Cycling Northwave) udržel Top 5. „Chci uspět ve Světovém poháru,“ přibližuje Jihočech své plány v etapových, ale i jednodenních závodech, které právě jsou součástí prestižního Světového poháru.

Vrcholy má před sebou aktuálně dva. Dvacátého června mistrovství Evropy a v úvodu října MS. „Pokud všechno dobře půjde, chtěl bych startovat na Cape Epic v Jihoafrické republice. „Bohužel teď nikdo neví, jak to bude v těchto „exotických“ destinacích s organizací cyklistických závodů. Třeba nám pomůže očkování a budeme mít možnost do jižní Afriky vyrazit,“ dodává.

Kilometry možná cyklisté mohou najíždět na silnici, ale Martin Stošek se drží převážně terénu. „Silnice pro mě moc tématem není,“ přikyvuje. „Kdybych měl čas, a jel se právě Český pohár v Čechách, tak bych si na silnici rád zazávodil, porovnal se se soupeři, ale těžko se dělá výsledek, když k sobě nemáte tým.“ V podobném duchu prolétly jeho hlavou také cyklokrosařské myšlenky. „Kdybych byl v zimě v Čechách, mistrák republiky bych si zajel rád, spíš ale ze zvědavosti,“ usmívá se jeden z nejlepších českých bikerů. Zkušenost z terénu na cyklokrosové trati už má. „Naposledy jsem jel před třemi lety, bylo to ale pro zábavu, neměl jsem veliké ambice.“ Mistrovství světa v Táboře v roce 2024 určitě nebude pro Martina Stoška sportovní výzvou.

Pandemická situace brzdí rozlet cyklistů už druhý rok. „Nejhorší to bylo loni na jaře, kdy bylo všechno zrušené, letos jsme zahájili také odsunutými závody na Lanzarote. Hýbalo se i s termínem v Andalusii, zaplaťpánbůh už se zase závodí, mám za sebou několik startů, doufám, že to takto bude pokračovat dál.“

Při cestování se musí vyrovnat s obtížemi, testováním, logistickými potížemi. „Mám ale kvalitní tým, to je v této době štěstí, máme vynikající program, prostředky jsou na to, abychom mohli startovat v zahraničí, sezona, která vlastně v Česku nezačala, se nás netýká.“

Martin Stošek je první na světěMartin Stošek je první na světěZdroj: Deník

Martin Stošek vidí budoucnost nejen cyklistů v očkování. „Věřím, že se dostaneme k vakcíně a svět se bude dostávat nějakým způsobem do normálu. I pro organizátory bude snazší, když pojedou proočkovaní závodníci,“ dodal. „V covidovém režimu není pořádání závodů žádná legrace, pořadatelé potřebují hodně energie a také dvakrát tolik lidí,“ myslí si Stošek, který čerpá ze své španělské zkušenosti.

Jak Jihočech odpočívá?

„Rád si lehnu,“ rozesmál se nad otázkou. Rád lepí plastové modely aut.

K tomu ho přivedla přítelkyně, které pozorně poslouchala, o čem Martin vypráví a pořídila první model… „Ten jsem lepil před rokem, když byla první karanténa,“ přibližuje souvislosti. „Teď na mě čeká doma rozestavěný druhý.“ A tak biker hledá čas, vyhlíží chuť, sbírá energii.

„A taky mám doma kytaru, na kterou občas také hraju.“ Ve dvojici s přítelkyní si rádi prohlédnou zajímavý film nebo „nastoupí“ do seriálu. „A já mám rád jídlo, nějaký čas mi zabere vaření,“ popisuje své inspirativní odpočinkové aktivity skvělý cyklista Martin Stošek.