Písek – respektive jeho sokolové – se pomalu ale jistě stávají baštou sokolské všestrannosti. Ta je největší částí České obce sokolské (ČOS) kterou lze popsat jako „sport pro všechny“, kdo neusilují o maximální sportovní výkon, ale cvičí pro zdraví, kondici, radost z pohybu či setkávání s přáteli. Právě v této kategorii byla včera vyhlášena nejlepší cvičitelkou loňského roku v celém Sokole v anketě Sokol roku Tereza Cendelínová z T. J. Sokol Písek. Pomyslná štafeta tak na další rok zůstává na jihu Čech. I když se přesunula z mužské do ženské kategorie. Loni a předloni byl “Cvičitelem roku“ Martin Matura.

Tereza Cendelínová je dlouholetá členka T. J. Sokol Písek, která se v roce 2021 ujala role náčelnice. Již třetí rok vede pravidelná cvičení oddělení předškoláků, které v době zavřených tělocvičen přesunula i do online prostoru. Aktivně se zapojila do organizace a přípravy řady nejen pro své svěřence, ale i pro veřejnost. (dobrodružný cyklus tras Pátý element, Lov velikonočních vajíček, jarní všestraňácké výzvy, Noc sokoloven, Letní tábor, Sokol spolu v pohybu, Písecký šplhavec, Sokolský běh republiky, Výlet k rybníku Němec, Najděte Mikuláše!…).

Letošní předávání se neslo ve slavnostnějším duchu, než obvykle, jelikož Sokol slaví 160 let od svého vzniku. Sokol roku se vyhlašuje od roku 2019 a navazuje na anketu Nejúspěšnější sportovec ČOS, která byla zaměřená jen na sokolský výkonnostní sport. Činnost Sokola je však mnohem širší, proto byla anketa rozšířena a přejmenována. Díky tomu mohou sbírat nejvyšší ocenění i jihočeští sokolové.

Vítězem kategorie dospělých se stal bronzový olympijský medailista z Tokia Alexander Choupenitch ze Sokola Brno I před Michalem Desenským ze Sokola Hradec Králové. V kategorii do 23 let triumfovala běžkyně Barbora Malíková ze Sokola Opava.

„Jsem velmi nadšená ze sportovních výsledků našich členů. Je potěšující, jak velkou pestrost a zastoupení jednotlivých sportů Sokol na poli výkonnostního sportu má. Velmi si cením práce všech cvičitelek, cvičitelů, trenérek a trenérů. Sokol jde kupředu a já si vážím inovací v oblasti nabídky aktivit jako je parkour, cirkusové dovednosti či posunu ve vzdělávání našich cvičitelů,“ popisuje starostka Hana Moučková.

Další výsledky:

Jednotlivci – mládež do 18 let: 1. Natálie Olivová – T. J. Sokol Kolín – atletika, 2. Lukáš Soukal – T. J. Sokol Kolín – atletika, 3. Daniel Dvořák – T. J. Sokol České Budějovice – badminton.

Jednotlivci 19-23 let: 1. Barbora Malíková – T. J. Sokol Opava - atletika, 2. Matyáš Džavoronok – T. J. Sokol Brno I – beachvoleyball, 3. Lukáš Sláma/Petra Vanišová – T. J. Sokol Pražský – akrobatický rock ´n ´roll.

Jednotlivci – dospělí: 1. Alexander Choupenitch – T. J. Sokol Brno I – šerm (fleret), 2. Michal Desenský – T. J. Sokol Hradec Králové – atletika, 3. David Jessen – T. J. Sokol Brni I – sportovní gymnastika.