Dlužno dodat, že tým trenérů Vratislava Malechy a Bedřicha Smudka dokráčel za titulem zcela suverénně a zvítězil naprosto zaslouženě. V průběhu turnaje neztratil ani bod a inkasoval v šesti duelech jediný gól. „Zase až tak jednoduché to ale nebylo, i když by se to podle konečných výsledků mohlo zdát," upozorňuje trenér Malecha.

Snad největší obavy měli pozdější vítězové hned z úvodního zápasu ve skupině proti Vsetínu. „To je soupeř, který nás dlouhé roky porážel. Až v posledních dvou letech se to otočilo. Z toho zápasu jsme měli trochu obavy. Vsetínští ale přijeli až těsně před zápasem a dlouhá cesta se asi podepsala na jejich výkonu. Zvládnout první zápas, to byl klíč k celkovému úspěchu," je trenér přesvědčen.

Ve skupině odehrál Pedagog ještě jeden těžký zápas s Pardubicemi, který vyhrál po tuhém boji 2:1. „Oni se proti nám vybičovali k velkému výkonu. To bylo naše nejtěžší utkání z celého turnaje. Těžší i než finále s Hostivaří," míní.

Druhý jihočeský zástupce ve finálovém turnaji ŠD Písek zaváhal už ve skupině a nakonec obsadil konečnou šestou příčku.
Jako vítězové skupiny přehráli Českobudějovičtí v semifinále Plzeň jednoznačně 4:0. „Čekali jsme těžší zápas. Ale odehráli jsme semifinále skutečně dobře," chválí Malecha své svěřence.

Ve finále vyhrál Pedagog nad Hostivaří 2:0 a mohl slavit titul. „Finále kluci odehráli přesně tak, jak jsme po nich chtěli. Nepouštěli se zbytečně do žádných velkých akcí. Hlavně jsme měli hodně kvalitní obranu a ještě kvalitnějšího gólmana. To rozhodlo," zdůrazní.
Z každého týmu byl po skončení mistrovství vyhlášen nejlepší hráč. Z Pedagogu byl vybrán Matouš Smudek. „Nikoho bych ale vyzdvihovat nechtěl. Obrana a gólman byli skutečně vynikající. To jediné bych chtěl zdůraznit."

Domácí prostředí se ukázalo být velkou výhodou. „To musím potvrdit. Čekali jsme, že lidi přijdou, ale v sobotu a v neděli to bylo skutečně úžasné. Atmosféra byla parádní," pochvaluje si Malecha.

Žádné velké oslavy bezprostředně po velkém úspěchu neproběhly. „Šampaňské ale samozřejmě bylo a trochu jsme to zapili. Hlavní oslava ještě proběhne," ujišťuje Malecha.

Jedním dechem ale vysvětluje, že teď na oslavy není ten pravý čas, protože spolu s kolegou Smudkem jsou zároveň trenéry jihočeského výběru do patnácti let, který čeká prestižní turnaj krajských výběrů v Praze, kde figuruje hned osm hráčů Pedagogu.  „Potom všechno oslavíme," směje se.

Tento tým vyhrál v roce 2010 šampionát přípravek, o dva roky později mladší žáky a teď završil hattrick ziskem titulu mezi staršími žáky. „Věříme, že to bude po dvou letech pokračovat dál a vyhrajeme i mladší dorost," rád by  Malecha i nadále pokračoval ve vítězném tažení.

Z vítězného kádru zůstávají v kategorii starších žáků pouze tři hráči. Ostatní míří do mladšího dorostu. „S týmem starších žáků jsme hráli mladší dorost už letos a skončili jsme v dlouhodobé soutěži pátí z osmadvaceti účastníků. Bez šancí toto mužstvo určitě nebude," míní Malecha, jenž se spolu se Smudkem jako trenéři posunou právě k mladšímu dorostu.

V kategorii starších žáků to příští rok na Pedagogu asi na republikové medaile nebude. „Přijdou tam mladší kluci, kteří se budou muset otrkat."

Sportovní klub Pedagog České Budějovice letos oslaví kulaté padesáté narozeniny a lepší dárek si snad ani nemohl přát. Starší žáci vyhráli na domácím stadionu mistrovství republiky v hokejbalu této věkové kategorie.

Obrovskou radost z tohoto velkého úspěchu měl dlouholetý tajemník SK Pedagog Ladislav Bláha. „Finálový turnaj mistrovství republiky byla velice podařená nejen sportovní, ale i společenská událost. Všechno proběhlo po organizační stránce bez jakýchkoliv zádrhelů, což kvitovaly i všechny zúčastněné týmy," chválil si zdárný průběh šampionátu.

Cti uspořádat finálový turnaj MR se dostalo Pedagogu (spolupořadatelem byla TJ Vltava) vůbec poprvé. „Nebylo jednoduché k nám šampionát dostat. O pořadatelství stojí prakticky všechny zúčastněné kluby, které pro to mají patřičné zázemí. Jsme rádi, že jsme turnaj takového významu mohli uspořádat. Skončil pro nás nejen organizačním, ale hlavně také sportovním úspěchem," konstatuje tajemník SK Pedagog.

Po všech stránkách podařený turnaj by mohl mít vliv i na zvýšený zájem o hokejbal v areálu na Branišovské ulici. „Věříme, že tomu tak bude. Bylo tady hodně diváků a věřím, že se jim to líbilo. Mrzí nás však, že na mistrovství nedorazila žádná z televizí, které jsme oslovili a pro které hokejbal nebyl dostatečně zajímavým sportem. To je velká škoda, protože se jednalo o skutečně významnou akci, která mohla napomoci propagaci hokejbalu jako takového," přece jen jedna věc Bláhu na jinak vydařeném turnaji zamrzela.

Mistrovský titul je na Pedagogu považován za obrovský úspěch. „Povedla se nám tady mimořádná generace dětí. V roce 2010 tito kluci vyhráli mistrovství republiky přípravek, o dva roky později mladší žáky a teď starší žáky. Jsou trojnásobnými mistry republiky a je vidět, že se vyplácí dlouhodobá koncepční práce trenérů Malechy a Smudka, kteří s tímto týmem prošli všemi kategoriemi. Z úspěšného kádru se rekrutují i reprezentanti. Jak v žákovské kategorii, tak i mezi staršími dorostenci," zdůrazní Bláha.  „V roce, kdy slavíme padesát let Pedagogu, máme mistry republiky. Nic lepšího jsme si nemohli přát," netají radost zkušený funkcionář.

Drtivá většina kádru z úspěšného týmu odchází do kategorie mladšího dorostu. „Obhájit titul ve starších žácích bude hodně složité a asi spíš nereálné, protože budeme mít hodně mladé mužstvo. Proti starším klukům to bude složité," je si Bláha vědom.