Ani jeden ročník v celé historii pořadatelé nevynechali.

69. ročník turnaje se povedl. "Jsme nejstarší v České republice," říká hlavní organizátor Jan Pinc. Hraje se za každého počasí. Déšť, sníh, nic volejbalisty nezastaví. Letos bylo sluníčko. Výkony byly opět velmi zajímavé. "Kvalita se každým rokem zvyšuje," dodává duše turnaje. " Pravidelně se hraje první neděli v září. "Jsme hrdí na to, že můžeme být účastníky výjimečné tradice," shodli se účastníci i diváci. Jan Pinc vnímá volejbal jako krásný kolektivní sport, který učí koordinaci, vylepšuje fyzickou kondici, ale také utužuje partu. "Účastníci turnaje hrají bez ohledu na věk," přikyvuje Pinc, který sám zvládl jeden set. "Průkopníky hry pod vysokou sítí byli v malebné vísce skauti, studenti - vysokoškoláci a vojáci. "Hrávalo se zejména v osadách trampů, v Sokole a v Dělnické jednotě.

"Po založení TJ Sokol Kaliště v roce 1954 se tu hrál okresní přebor," vzpomíná Pinc. Mladíkům bylo tehdy 15 - 17 let, pinkali a smečovali sešněrovaným míčem. Týmy, se kterými se Kaliště setkávalo, byly: Husita ČB, Slovan ČB, PS ČB, Nová Ves, Mydlovary…

Sportovní manželství. Martin Stošek se oženil s Helenou Kristkovou
To je léto! Stošek oslavil stříbro, teď se oženil. Ano mu řekla Helena Kristková

Kaliště jsou krásnou vesnicí pod vrcholy Blanského lesa. "Nepříliš vzdálený horizont vrcholí Kletí," zasnil se Jan Pinc nad krajem svého mládí. "Náš volejbalový turnaj hrajeme bez přerušení," zdůraznil. "V každém týmu jsou mladí lidé, kteří stmelují jednotlivá družstva. Jsem rád, že holdují volejbalu." K tradičním účastníkům patří: Hlincovka, Habří, Záhorčice, Lokomotiva Č. Budějovice, Máj, Dubné, Mydlovary… Bojovníci z Kaliště a Třebína nevynechali ani za celou historii ani jede ročník. "Snažíme se, aby mládí našlo cestu ke sportu," popisuje motto turnaje Jan Pinc. Jeho snahou je, aby mladí lidí netrávili čas u počítačů, mobilů… "Při volejbalu se učí ovládat míč, navazují na odkaz těch, kteří položili základy turnaj v minulosti."

Úpravu areálu zařídili místní hasiči pod vedením Václava Sládka.

Kaliště u Lipí byly dějiště 69. ročníku turnajeKaliště u Lipí byly dějiště 69. ročníku turnajeZdroj: Deník/ Pavel MatoušekPrvní místo v 69. ročníku turnaje, a také nejčastěji v historii, vybojovalo domácí Kaliště. Nejvíc účastí na stupních vítězů má Třebín.

Druhý byl tentokrát tým z Habří, který si připsal 18 účast na tradičním turnaji. Třetí pozice patří Třebínu, za který v minulosti hráli třeba bratři Homanové. Čtvrté místo si odvezly Záhorčice, "Kolektiv ze Záhorčic projevil cit pro hru a předvedl nadstandardní výkony," citoval Pinc kapitánku Hanetšlégrovou. Páté místo patří týmu Sádky Č. Budějovice. "To byla premiéra tohoto družstva."

Poháry předali nadšeným hráčům bývalá místostarostka Jana Honnerová a hlavní organizátor Jan Pinc.

"V Kališti se hrál také už devátý ročník nohejbalového turnaje. "Je dobře, že sportoviště je využíváno," zamýšlí se Pinc. ""Hraje se tu basketbal, stolní tenis, jsou tu prolézačky pro děti. Přímo na turnaj přišlo i hodně diváků, z toho máme také radost, že do Kaliště dorazili přespolní."

Volejbalisté se shodli na tom, že drží palce Jihostroji České Budějovice v nové sezoně a už teď se těší na jubilejní 70. ročník nejstaršího volejbalového turnaje na světě, který nebyl nikdy v historii přerušen.