Ne tak nahrávač Petr Zapletal, blokař Radek Mach (205 cm) a trenér Jan Svoboda. Ti zůstali pod Ještědem, kde česká reprezentace zahájila přípravu na olympijskou kvalifikaci. Včera ráno se přesunul národní tým do Polska, ještě předtím jsme si stihli popovídat s nejvyšším mužem mistrovského celku.

Radku, tak jak pokračujete u reprezentace? Co vás čeká?
Začali jsme prakticky hned v pondělí po našem zápase s Libercem, sraz jsme měli v Babylonu a druhý den už jsme trénovali. Až do středy. Ve čtvrtek letíme do polské Varšavy, kde po dvou tréninkových dnech odehrajeme dvě tréninková utkání s domácí reprezentací. V neděli přiletíme zpět a ve středu po pár dnech volna už nastupujeme zase do Liberce. Odtud 22. listopadu odletíme do Franice, v Tours nás čeká souboj o postup. A 28. listopadu se zase připojíme ke klukům v Jihostroji.

Soupeři nebudou slabí, čekají vás ve skupině Belgie a Lotyšsko, ve druhé se popere o semifinále Německo, Francie a Řecko…

Dva týmy ze skupiny postupují do semifinále, vítěz se dostane dál do kvalifikace. Když to dobře půjde, odehrajeme čtyři zápasy. Já věřím, že se nám to povede. A že se na konci budeme radovat my.

O dvě místa na hřišti budete bojovat ještě se dvěma blokaři. Kolik důvěry můžete dostat od trenéra Svobody?
Vůbec nevím. Jsme tři blokaři, vyzkouší nás všechny teď v Polsku, pak se uvidí. Ale přece jen Kuba Veselý teď marodil s kotníkem, tak uvidíme. Ale teď si rozhodně zahrajeme všichni, pak ve Francii se trenér rozhodne. Vždy to tak je.

Neuškodí Budějovicím v extralize dlouhá reprezentační pauza?
Těžko říct. Každý to zvládá jinak. Máme ale po přestávce na rozjezd Brno, pak doma Ústí. Já doufám, že nám tři společné tréninky budou stačit na to, abychom se zase doma aklimatizovali.

Nemrzí vás, že se musíte vzdálit, když se vám tak dařilo a držíte sérii neporazitelnosti?
Ani ne. Je přestávka a nic se neděje. Přijdu sice o volno, ale jsem rád, že si můžu zahrát v reprezentaci.

Jak to vidíte v reprezentaci do budoucna? Určitě vám účinkování na mezinárodní scéně pomůže třeba v zahraničním angažmá…
To vůbec nevím. Nikdo neví, jací budou trenéři, jací hráči, jaká zranění. To je těžké říct, zda se tu udržím. A jestli mi to otevře cestu do nějakého zahraničního klubu? No… To nevím. Ještě v Budějovicích dodělávám školu, tak pak se uvidí. Ale na druhou stranu mám tu ještě smlouvu na rok s opcí, takže dva roky bych tu měl zůstat.