Handicapovaní plavci z SK Kontakt České Budějovice se činili na dvanáctých světových hrách handicapované mládeže IWAS 2016, které se konaly na přelomu června a července v Praze.

Hry jsou primárně určeny tělesně handicapovaným sportovcům ve věku od 14 do 23 let a soutěží se v atletice, plavání, stolním tenisu a také šermu.

V plaveckých disciplínách zazářil šestnáctiletý Ivan Nestával. Z Prahy si přivezl dvě stříbrné medaile. Uspěl v disciplínách 50 metrů znak a 100 metrů prsa.

„Mám z toho velkou radost. Určitě je to můj největší úspěch v mé plavecké kariéře. Někde na internetu jsem se dočetl, že jsem získal dokonce čtyři zlaté medaile. Ve skutečnosti to byly jen dvě stříbrné, i tak ale mají pro mě cenu zlata. Vždyť tam byli sportovci z celého světa," raduje se Ivan Nestával.

V Českých Budějovicích studuje první ročník sportovní třídy Gymnázia Česká a plavání se pravidelně věnuje pod dohledem trenéra Jana Janouška.

I on má z úspěchu svého svěřence velkou radost. „Ivan se zlepšuje na každých závodech. Je na něm vidět obrovský výkonnostní růst. V obou závodech si opět vylepšil svá osobní maxima," říká na adresu mladého plavce na invalidním vozíku trenér Janoušek.

Ivan Nestával uspěl ve věkové kategorii 12 – 16 let.

Do Prahy dorazil i další Jihočech Adam Šimonek. Devatenáctiletý plavec českobudějovického Kontaktu však nakonec absolvoval jen jeden závod. „Přijel s vykloubeným malíčkem, takže jsme ho nechtěli víc trápit. Nejdůležitější však je, že Adam získal, stejně jako Ivan, mezinárodní klasifikaci. Především proto jsme chtěli, aby Adam do Prahy přijel," vysvětluje trenér obou plavců Jan Janoušek.

Mezinárodní klasifikací se rozumí rozdělení sportovců do kategorií podle rozsahu tělesného postižení. To pak hraje roli při porovnávání jednotlivých výkonů.

„Důležité je, že se teď kluci mohou účastnit všech velkých mezinárodních akcí a jsou zařazeni i do světových tabulek," říká kouč.

Své jméno již našel ve světových žebříčcích také Ivan Nestával. „Můj výkon na padesátku znak je podle tabulek letos šestadvacátým nejlepším na světě. To je slušné," přikyvuje Nestával.

Světových her IWAS 2016 v Praze se zúčastnilo téměř 300 sportovců ze třiceti zemí světa.

Kromě Jihočecha Ivana Nestávala se nejvíce dařilo stolnímu tenistovi Davidu Půlpánovi, který pro českou republiku vybojoval dvě zlaté medaile. Další dvě zlaté přidala ještě plavkyně Kateřina Komárková a jednu atletka Rosarie Mošovská.