Netolice jsou už řadu let dějištěm jediného dostihové mítinku na jihu Čech.

Nedělní program čítá celkem osm dostihů. Čtyři rovinové a čtyři těžké překážkové steeplechase cross country. Roviny program odstartují, překážkové závody pak na ně naváží.

Program doplní tři dostihy poníků. „Pony Liga prožívá velký rozmach a je hodně oblíbená. Přihlášených bylo tolik, že jsme je museli rozdělit do tří závodů,“ říká hlavní organizátor netolických dostihů Karel Kučera.

V doprovodném programu naopak letos bude chybět tradiční ukázka výcviku psů. „Onemocněl nám figurant,“ má Kučera jednoduché vysvětlení. V plánu je naopak jako každý rok dostih neregistrovaných koní. „Ti se přihlašují až na místě, takže počet neznáme,“ dodá.

Hlavním dostihem bude v 16 hodin jako každoročně Velká cena Netolic, steeplechase třetí kategorie na 4100 metrů o osmdesát tisíc korun a poběží se již 59. ročník.

Na start by se mělo postavit sedm koní. „Jedná se o mladší koně, kteří ještě nemají taková jména, ale už mají kvalitu a připravují se pro velké dostihy v Pardubicích i v zahraničí,“ upozorňuje Kučera.

Po loňském závodě Mezi mosty si měli vítěz Ondřej Zach (vlevo) a Jan Micka (vpravo) co říct. O své dojmy se oba plavci dělili s Filipem Pytlem z klubu Plavání České Budějovice.
Dálkoví plavci budou v sobotu závodit přímo v centru Českých Budějovic

Hlavním favoritem bude pětiletý bělouš francouzského původu Boule de Neige ze stáje osminásobného vítěze Velké pardubické Josefa Váni staršího. „Už dokázal jednou vyhrát v italském Meranu. Je to opravdu rychlý kůň,“ upozorňuje Kučera.

Jeho největším konkurentem by měl být Wotan v sedle s žokejem Marcelem Novákem ze stáje jednoho z našich nejlepších trenérů Radka Holčáka.

Závodiště u zámku Kratochvíle by mělo být na nedělní dostihový den dobře připravené. „Kvůli dešťům se nám přípravy trochu zpozdily, ale všechno v pohodě stihneme. Vláha dráze prospěla, je krásně pružná, ale nebude bahno. Pro koně ideální, v lepším stavu ještě asi nebyla,“ pochvaluje si duše koním oddaná.

Příznivá je i předpověď počasí. „Vždycky mám strach, aby v neděli nepršelo, protože to by návštěva byla poloviční,“ přeje si Karel Kučera.