Možná vůbec naposledy viděli fanoušci na některé z českých cyklokrosových tratí nizozemskou megahvězdu, kterou bez jakýchkoli pochybností byl a je už ve svých 22 letech Mathieu van der Poel.
„Je neskutečný technicky, skvěle trénuje, stará se o něj a o bratra Davida jeho tatínek,“ rozvyprávěl se táborský cyklokrosový odborník Čestmír Kalaš. „Kdo ví, jak to bude s finančními prostředky v budoucnu? Je klidně možné, že tak veliký závod se v Táboře konal naposledy, možná už tu van der Poel nikdy nepojede,“ dodal Petr Balogh.
Právě šéf českého cyklokrosu, ředitel táborské Agentury Cyklistika a duše celého závodu ME Petr Balogh před startem první nedělení kategorie měl dokonce odvážnější tip než trenér Petr Dlask, který věřil v zisk dvou medailí. „On je moc skromný. Já věřím, že vybojujeme tři.“
Průběh jednotlivých závodů diváky bavil, celkem startovalo ve slušivých dresech s českou trikolorou 36 reprezentantů! „Troufám si tvrdit, že Kateřina Nash, kdyby tady byla, tak počet diváků byl ještě mnohem vyšší. „Pro mě je veliké zklamání, že jsme ji nedokázali přesvědčit, ale je to dáma ve svých letech (9. prosince jí bude 40 – pozn. red.), v jejím věku už jí nemůžeme nic nařizovat. Nemůžeme jí říkat, co má a co by neměla dělat.“

Ze 36 českých reprezentantů si všichni pochvalovali atmosféru.
Hned první závod byl medailový. Tomáš Kopecký si mezi juniory dojel pro stříbro: „Jsem moc rád. Když prohrajete ve spurtu, tak je to trochu škoda, ale medaili beru. Mám z ní velikou radost. Atmosféra tady byla vážně skvělá. Diváci úžasně fandili. Mám další velikou motivaci, budu dál trénovat a vyhrávat.“ Bronz přidala Nikola Nosková.
Zklamaný byl Adam Ťoupalík. Podklouzl a skončil jedenáctý. V kategorii Masters startovalo přes 300 závodníků, česká výprava brala v sobotu 6 medailí.