Krásnou trofej vybojovali a převzali z rukou Jiřího Svobody školáci ze ZŠ Oskara Nedbala, kteří na celkové prvenství dlouho čekali.

Do letošního ročníku se zapojilo osm českobudějovických škol, jejichž výběry změřily síly v pěti disciplínách (florbal, volejbal, fotbal, stolní tenis, kuželky). Poslední turnaj pořádně zamíchal pořadím! Vladimír Caldr, bývalý hokejový reprezentant, ředitelským okem sledoval, jak jeho ZŠ Grünwaldova uniká obhajoba. Nerudovka zase vyklidila stupně vítězů a těsně přenechala bronz školákům ZŠ a ZUŠ Bezdrevská…


Naopak dětem ze Základní školy Oskara Nedbala v Českých Budějovicích útok na nablýskaný pohár vyšel.

Konečně! „Pohár se hraje třináct let, naše škola byla pokaždé druhá, nejhůř třetí, ale nikdy jsme nevyhráli. Až letos se to povedlo," usmíval se Milan Liška, jenž mladé sportovce vedl. „Sešla se poměrně slušná skupina. Jsou to žáci, kteří chodí do sportovní třídy se zaměřením na volejbal. Každý dělá nějaký sport," podotkl pedagog a namátkou ukázal na Davida Jodla. „To je tanečník, mistr republiky."

Školáci prožívali nejen zápolení o body, ale i slavnostní zakončení. Výsledky vyhlásil Přemysl Šesták, vedoucí sportovního oddělení Domu dětí a mládeže v Českých Budějovicích, který akci tradičně pořádá. „Bylo to pro nás velmi emotivní. Nejsme zlomyslní, tým, který by nepřál ostatním, ale jsme šťastní z každé výhry," uvedla za vítěze Viktorie Němcová.

Za úspěšnou reprezentaci školy nečeká se spolužáky výhody. „Jsme lidé, které to baví, rádi sportujeme. Jsme sportovní škola. Neděláme to kvůli nějakým výhodám," říká dospěle Viktorie, která chodí do deváté třídy.

Na svého největšího rivala, ZŠ Grünwaldova, ztráceli „věčně druzí" před kuželkami pouze bod. „Vždy, když porazíme alespoň Grünwaldovku, tak jsme nejšťastnější," popsala motivaci volejbalistka Viktorie. Její družstvo na Lokomotivě získalo osm bodů, rival bral jen dva… Jednoduché počty. Za svou parádní disciplínu přitom zlatí chlapci a dívky považují především volejbal. „V něm musíme vyhrávat, vždyť jsme volejbalová škola!" připomíná Němcová.

Právě podoba volejbalového turnaje se při Poháru primátora rok od roku mění: Někdy se hraje v hale, jindy na písku. „Letos se hrál normální šestkový volejbal, ale s tím, že prvních pětadvacet bodů hráli kluci, dalších pětadvacet bodů holky. A výsledky se sčítaly," vysvětluje Milan Liška, jenž má 9.A na starost jako třídní učitel a přiznává, že se s ní nebude na konci školního roku loučit snadno. „Jsou to darebáci, že jo? Udělali mi radost, protože jsou první, kteří za těch třináct let pohár vyhráli. No, možná pojedeme na tu vodu…," přislíbil dojatý Milan Liška žákům za odměnu.

Závěrečný (5.) turnaj v kuželkách na Lokomotivě, první tři: 1. ZŠ Pohůrecká, 2. ZŠ O. Nedbala, 3. ZŠ a ZUŠ Bezdrevská.
13. ročník Poháru primátora města Č. Budějovice, celkově: 1. ZŠ O. Nedbala 38 bodů, 2. ZŠ Grünwaldova 33, 3. ZŠ a ZUŠ Bezdrevská 27, 4. ZŠ a MŠ Nerudova 26, 5. ZŠ Pohůrecká 26, 6. ZŠ a MŠ L. Kuby 17, 7. ZŠ a MŠ Kubatova 16, 8. ZŠ Máj I 11.