Noc sokoloven.

Proč noc?

A proč v sokolovnách?

„Tento projekt otevře sokolské objekty veřejnosti,“ vysvětlují sokolové.

„Letos se koná už popáté,“ připojuje manažer komunikace Marek Brodský konkrétní informaci.

Pomyslné brány sokoloven se otevřou ve všech regionech České republiky.

„Sokolové už tradičně odhalí, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí, okolo kterých lidé každý den chodí, ale kam kromě místních sokolů a dalších sportovců málokdo vkročí.“

Letos se do projektu Noc sokoloven zapojí přes 130 sokolských objektů.

Největší počet sokoloven se otevře v sobotu 28. září večer. Pozadu nezůstanou ani Jihočeši. V Č. Budějovicích mohou návštěvníci poprvé vidět zrekonstruovanou tribunu na stadionu na Sokolském ostrově.

Akce je letos opět součástí projektu Evropské komise s názvem Evropský týden sportu, který v ČR. „Pod heslem BEACTIVE tuto akci koordinuje Český olympijský výbor.“ Seznam zapojených sokoloven a informace o programech jsou na:

www.sokol.eu

„Mám velkou radost z obrovského počtu sokoloven, které se veřejnosti letos otevřou. Návštěvníci neuvidí jen architektonické zajímavosti, ale především si budou moci zasportovat, vyzkoušet si aktivity, které se v jednotách během roku provozují, a seznámit se se sokolskými myšlenkami,“ uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Společnou aktivitou letošní Noci sokoloven bude vytváření živých obrazů.

„Půjde o trochu úsměvnou poctu našim předkům, pro něž bylo vytváření živých obrazů zcela vážnou, důstojnou a prestižní disciplínou. Hlavně před první světovou válkou byly součástí každé důležité sokolské akce, na sletech se do nich zapojovaly stovky cvičenců. Uvidíme, jak si s touto disciplínou poradí naše fantazie počátku jedenadvacátého století,“ dodala hlavní organizátorka Noci sokoloven 2019 Kateřina Pohlová z České obce sokolské.

Vypravíte se do některé z jihočeských sokoloven?

Nebo si dokonce uděláte výlet za hranice kraje?

Proč ne.

„Návštěvníci budou například moci prozkoumat katakomby pod secesní sokolovnou v Praze – Libni.“ Nebo si mohou projít velmi cenné budovy sokoloven v Čáslavi, Poděbradech, Moravských Budějovicích nebo Novém Knínu na Příbramsku. V Alšovicích na Liberecku se budou pouštět draci, v Milovicích je připraven vytrvalostní závod, v mnoha dalších místech divadelní představení, sportování nebo cvičení.

„Aktivity se třeba i přímo na gymnastickém nářadí budou odehrávat až do hluboké noci.“ Tradicí se stalo přespání v hlavním sále většiny sokoloven.

Stejně jako v minulých letech je bohatý program připraven na sobotu 28. září v Tyršově domě v Praze.

„Komentované prohlídky otevřou jinak nepřístupné prostory, včetně možnosti vystoupit na střechu s neobvyklým výhledem na Malou Stranu a Pražský Hrad.“

V barokním Michnově paláci se uskuteční loutkové představení a koncert vážné hudby, pro sportumilovné návštěvníky jsou připraveny workshopy trampolín a parkouru a také možnost zahrát si noční badminton . „Hrát se bude ve tmě se svítící sítí a svítícími košíčky.“