Přímo k Lipnu dorazila i olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Rozdávala úsměvy, ve slušivé zimní čepici předávala medaile sportovcům. "Mám s Českým paralympijským výborem dlouhodobý kontakt, jsem ráda, že sportovci dorazili na Šumavu," vyprávěla. U Lipna je doma, v létě tu pořádá velmi oblíbený Lipno sport festival. Dalším ambasadorem zimních her byl Arnošt Petráček. 

Počasí zimním hrám V4 Winter Games Emil Open letos příliš nepřálo, více než 200 účastníků z pěti zemí si přesto odváží spoustu zážitků, medailí i nových přátelství. Druhý ročník V4 Winter Games Emil Open pro mnoho z nich znamená úspěšný start sportovní kariéry nebo ceněné poměření sil s ostatními handicapovanými sportovci. Kromě výprav z tradičních zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, letos na zimní hry dorazila i albánská výprava. „Atmosféra druhého ročníku zimních her byla úžasná, děti se do závodů vrhly s obrovským entusiasmem a nenechaly se odradit deštěm ani větrem, který byl především na stanovištích běžeckého lyžování a tratích pro běh na sněžnicích chvílemi velmi silný,“ popisuje průběh sportovních klání prezident organizačního výboru her Pavel Zbožínek. „Jsme rádi, že kromě výprav ze střední Evropy dorazila i skupina albánských sportovců, kteří se sněhem neměli téměř žádné zkušenosti. Příští rok se chtějí účastnit Světových her Speciálních olympiád v Turíně, a proto se přijeli seznámit se zimními sporty.“

Zahájení her V4 Winter games Emil Open
Hry V4 Winter games Emil Open jsou zahájeny. Ambasadorkou je olympijská vítězka

 „Moc jsme si to tady užili, načerpali jsme mnoho zkušeností, které budeme předávat našim sportovcům, a možná právě díky Emil Open příští rok v Itálii uspějeme,“ pochvaluje si účast šéftrenér albánské výpravy Roland Hysi a přidává sportovní výsledky svých svěřenců v běhu na sněžnicích. „Naše závodnice viděly při nominačních závodech sníh poprvé a druhý den stála jedna z nich, jedenáctiletá Alesia, na stupních vítězů.“

Pod dohledem delegace z Mezinárodního visegrádského fondu a televizních kamer probíhala v lipenském skiareálu klání v 25 kategoriích čtyř zimních sportů – paraalpského lyžování a snowboardingu, běžeckého lyžování a běhu na sněžnicích. Českobudějovické Hokejové centrum Pouzar pak hostilo kemp pro parahokejisty, kde si osvojovalo na ledě, v tělocvičně i v kongresovém sále nové znalosti přes 40 hokejistů a hokejistek.

„Zaznamenali jsme nečekaný zájem a v příštím ročníku počítáme s významným rozšířením kempu, abychom mohli přivítat více zájemců. Pomáhali jsme jim s nastavením sledgů, vysvětlovali rehabilitační prvky a nutnost suché přípravy a samozřejmě je učili také pohyb na ledě,“ říká Miroslav Dráb, generální manažer slovenského parahokeje.

Zimních her se zúčastnili děti a mladí lidé se všemi druhy zdravotních omezení. Početná byla skupina tělesně a mentálně postižených, nechyběli ani sportovci s částečným zrakovým a sluchovým postižením. Desítky silných příběhů, desítky mnohdy nelehkých osudů, nicméně s obrovskou chutí do života i sportu, vděční za možnost setkat se a sdílet svoje pocity v okruhu lidí, kteří prožívají podobné životy.

„Za mě to dopadlo na výbornou, jsem moc rád, že se taková sportovně-společenská setkání pro mladé lidi s handicapem konají. Každý z nás musí v tom sportu překonat určité limity a tady má pak možnost ukázat ostatním, jak se mu to podařilo, a motivovat třeba další k podobným výkonům,“ vysvětluje důležitost akce její ambasador a paralympijský vítěz Arnošt Petráček. „Myslím, že zajímavé je i to propojení různých postižení, sportovci tak mají možnost vzájemně sdílet zkušenosti, pomůcky pro trénink a v neposlední řadě vznikají na takových akcích nová přátelství,“ dodává Petráček.

„Naše poděkování míří samozřejmě partnerům, bez kterých bychom se v tak početném složení v českobudějovickém Clarion Congress Hotelu nemohli sejít. Mezinárodní visegrádský fond nás dokonce nominoval mezi čtyři projekty, z nichž bude vybrán evropský projekt roku 2024, a vážíme si toho, že jeho zástupci osobně dorazili za námi na akci a byli nadšeni z emocionálního koktejlu, který hry doprovází. Obrovský dík patří generálnímu partnerovi Sev.en Česká energie. Finančně se zapojil Jihočeský kraj, město České Budějovice a mnoho dalších partnerů,“ uzavírá poděkování Zbožínek.