Hýsek je bývalý výborný karatista, který je mnohonásobným mistrem republiky a dlouholetým úspěšným reprezentantem. Na svém kontě má i titul vicemistra Evropy.

Aktivní kariéru už ale pověsil na hřebíček a nyní je trenérem ve svém mateřském klubu TJ Karate České Budějovice. A nejen trenérem. „Předsedou je můj tchán Jirka Faktor, ale už nám klub víceméně předal a vedeme ho s manželkou Dominikou. Já jsem hlavní trenér závodního oddílu," říká Hýsek, jenž je zároveň asistentem trenéra u české seniorské reprezentace.

O kondici speciálně Matěje Smrže pečuje už čtvrtý rok. „Dali jsme se dohromady přes našeho společného kamaráda Vencu Jiruše, který šije závodní kombinézy. Vašek patří k mým nejlepším kamarádům, chodili jsme spolu cvičit a on mi řekl o Matesovi, že jezdí na motorce a potřeboval by na sobě zapracovat po fyzické stránce. Ze začátku jsme chodili trénovat jenom tak jednou dvakrát v týdnu. Postupně jsme začali spolupracovat více," vrací se Hýsek ke svým začátkům s Matějem Smržem.

Silniční motocyklový sport je pro fyzickou přípravu tak trochu specifický. „Hodně se v tréninku zaměřujeme na předloktí, tricepsy, zádové svaly a přitahovače stehenních svalů. Vždycky jsem ale stavěl trénink tak, jak Matěj potřeboval. V jeden den jede dva závody a podle toho, jak se při nich fyzicky cítil, tak jsme potom vytvářeli tréninky. Dostali jsme se dokonce tak daleko, že teď už připravujeme tréninky dokonce speciálně na určitou trať," nabízí zajímavou specialitu ze své trenérské kuchyně.

Na fyzičce pracují bratři Smržové ve spolupráci s trenérem Hýskem celoročně. „Hlavní fáze fyzické přípravy je pro nás po skončení sezony od začátku listopadu do dubna, kdy jedeme prakticky jenom objemová cvičení. Nabíráme svalovou hmotu. Během sezony už pak jenom dolaďujeme případné nedostatky a udržujeme kondici," dává nahlédnout do tréninkového plánu. „V přípravném období chodíme třikrát v týdnu a je to intenzivní hodinka v tělocvičně. K tomu pak mají kluci ještě své individuální tréninky. Hrají badminton, běhají a třeba chodí na Kleť."

Na fyzičce maká s bratry Smržovými hned celá skupinka sportovců. Plochodrážník Zdeněk Simota, motokrosař Zdeněk Blábolil, hobby motokrosař Petr Šimek, bývalý rallyekrosový závodník Karel Moravec nebo hokejista Jiří Ferebauer. „Je to dobrá skupina. Kluci chtějí být nejlepší, tak makají. Jiná cesta není."

Specifický přístup potřebuje plochodrážní závodník Zdeněk Simota. „U Zdendy je to složitější, protože plošina je úplně o něčem jiném než silniční závody. Hlavně jezdí naprosto jiné časové úseky, jejich závod trvá zhruba jenom minutu. Není to tam tolik o fyzičce, ale o zpevnění těla. Pro něj jsou důležitá cvičení s vlastní vahou těla," vysvětluje Hýsek.