Junior Martin Bidař (17) ve sportovní dvojici s Annou Duškovou vyhrál šampionát v Maďarsku s luxusním náskokem devíti bodů. Mladý pár potvrdil, že míří vysoko, zakončil sezonu na ledě triumfálním vítězstvím.

Dosáhli jste dosud největšího úspěchu kariéry. Jaké to je, být mistrem světa?

No, je to určitě jiné… Je toho hodně, ze všech stran. Všichni gratulují a chodí se na mne dívat, když jsem ten mistr světa. Je to super.

Chvíli prý trvá, než člověk takový úspěch vstřebá. Už jste si uvědomil, co jste dokázali?

Možná, že už mi to pomalu dochází – a je to pěkné. Těžko to popsat slovy.

V koutku duše jste na zlato mysleli, anebo bylo v říši snů?

Takové myšlenky byly někde hodně vzadu v koutku. Říkali jsme si, že medaile by byla hezká. Když zajedeme, co umíme, že bychom ji mohli mít, ale o zlatu se nahlas nemluvilo.

Vědělo se, že máte nejobtížnější prvky, a když vám tudíž jízda vyjde, měli byste skončit v pořadí hodně vysoko…

Teoreticky ano, ale vůbec jsme nevěděli, jak dopadneme. Snažili jsme se hlavně soustředit sami na sebe, abychom jeli hezky, a to se povedlo. Při volné jsme už cítili, že by to mohlo být dobré.

Byli Rusové největšími soupeři?

Byli, ale jak se ukázalo, silnější byla druhá ruská dvojice. Ta se s námi měřila v závodě poprvé, ale jela ruské mistrovství, které vyhrála. Trochu jsem počítal s tím, že bude bojovat o medaile, protože jsem sledoval videa na internetu a viděl, jaké má tahle dvojice prvky. V Rusku jezdí hodně závodů, tam je krasobruslení nepoměrně populárnější než u nás.

Sezona skončila. Jste juniorští mistři světa a určitě myslíte na to, co bude dál.

Příští sezonu zkusíme už jet i seniory, ale více se budeme soustředit na závody juniorů. Na MS juniorů můžeme startovat ještě třikrát.

Tak to z vás budou Rusové nešťastní, pokud se nezlepší…

Uvidíme, ještě nevíme, jestli juniorský svět pojedeme. Záleží na tom, jak těsně akce půjdou časově za sebou. Letos jsou juniorský a dospělý svět brzy po sobě. Chtěli bychom se připravit na mistrovství Evropy seniorů v Ostravě. Je to pro nás spíš povinnost na něm jet, když je to doma, ale těšíme se a pokusíme se udělat co nejlepší výsledek.

(Celý rozhovor s Martinem Bidařem najdete v sobotním vydání Českobudějovického deníku.)