V jihočeské metropoli to v sobotu žilo hokejem. Na zimním stadionu byste ale pro tentokráte hledali hráče marně. Centrem dění se totiž stal českobudějovický krytý bazén, kde se konal 10. ročník turnaje v podvodním hokeji BUD PIG CUP!
A účast byla opravdu veliká. Do Českých Budějovic se sjelo celkem 17 týmů z osmi zemí světa. Vidět tu tak byli třeba hráči z Polska, Velké Británie, Německa nebo Slovinska. Barvy domácích hájili hráči i hráčky z jediného existující českého klubu – Serrasalmus České Budějovice.
Jak ale říká Milan Říha, jeden z členů klubu Serrasalmus, hrát podvodní hokej přitom může každý. „Ta pravidla jsou poměrně jednoduchá. Hraje se dvakrát na patnáct minut. Každý tým má deset hráčů, šest je jich ve vodě a čtyři jsou připraveni na střídačce, přičemž cílem je dát gól," vysvětluje s tím, že brankář jako v hokeji, tady není. „Je to ale rozdělené tak, že někdo je útočník, někdo v záloze a někdo obránce," říká Milan Říha. Zároveň ale doplňuje, že vzhledem k tomu, že se to hraje pod vodou, ta týmová spolupráce je o to důležitější. „Ten tým musí být hodně blízko u sebe, hodně kooperovat. Ta orientace ve vodě je ztížená, každý musí přesně vědět, kde má být a co má dělat," dodává. O to důležitější je dle jeho slov také příprava. Tréninky proto zahrnují nejen plavání, ale i trénink dovedností s pukem a dechová cvičení.
„A když bychom vzali jednotlivé vybavení, které hráč potřebuje, tak vedle hokejky, je k podvodního hokeji třeba i puk. Ten je vyrobený z olova a potažený plastem. Potom musí mít hráči ještě rukavici, která je chrání v případě, že dostanou pukem. Pak má každý čepičku, protože kdyby dostal ploutví do ucha, tak by mohlo dojít k úrazu. No a každý hráč má ještě masku, šnorchl a ploutve," doplňuje výčet povinného vybavení člen Klubu podvodního hokeje Serrasalmus. V něm se k tréninkům členové schází třikrát týdně a stále přibírají nové zájemce, ať ženy, muže, hrát podvodní hokej můžou i děti od 12 let.